Україна та Молдова зараз мають шанс вирішити проблемні питання, що тягнуться ще з розпаду СРСР – експерти, дипломати

WATCH IN ENGLISH

Київ, 28 жовтня 2016 року – Останні два роки відносини України та Молдови переживають позитивну динаміку. Нарешті можна говорити, що проблемні питання, що тягнуться ще розвалу СРСР, мають шанс знайти своє вирішення. Водночас, залишається проблемою відсутність візії, куди мають рухатися відносини. Підливають масла в огонь і вибори президента Молдови, що пройдуть 30 жовтня, і одним з фаворитів на яких є проросійський кандидат. Такої думки дійшли експерти та дипломати під час обговорення в Українському кризовому медіа-центрі. «В Україні наразі є певна недооцінка відносини з Молдовою. А вони мають великий потенціал і вже наповнені серйозним «контентом»,  – зазначив Леонід Літра, старший науковий співробітник Інституту світової  політики.

За словами Олени Бетлій, автора дослідження, аналітика Інституту світової політики, між країнами існує ряд «нав’язаних» проблем, що тягнуться ще з початку 90-х. Це – демаркація кордону, право власності, екологія, зокрема щодо річки Дністер. Водночас зараз є шанс перейти на новий рівень відносин, якщо країнам вистачить стратегічного бачення, якими мають бути відносини у майбутньому. «Маємо визначити, що Україна може запропонувати Молдові? Ми переживаємо, якими будуть результати вибрів, що робити, якщо президент буде проросійським, але, що хоче робити саме Україна?», – наголосила  пані Бетлій.

Вона вважає, що досвід Молдови також варто врахувати у контексті євроінтеграції. Молдова є лідером у трійці Україна, Молдова та Грузія. Вона вже має безвізовий режим та ратифікувала Угоду про асоціацію. «Треба враховувати досвід Молдови. З нас трьох вона є лідером. Євроінтеграція вимагає боротьби, вона не буде даною. І євроскептики також продовжать свою роботу. Є певне розчарування силами, що займаються євроінтеграційними проектами, але також присутня і корупція. Через це є розчарування та поява проросійських настроїв, а не через меншу привабливість ЄС», – пояснила авторка дослідження. «Якщо ми будемо разом працювати над реформами, над питаннями не тільки двосторонніх відносин, ми рухатимемося значно швидше», – вважає Валерій Жовтенко, Посол з особливих доручень Міністерства закордонних справ України. Він також наголосив, що Україна бере активну участь у врегулюванні придністровського конфлікту. У цьому році процес зрушив з паузи, знову відбулося засідання формату 5+2, за результатами якого підписали протокол.

За результатами дослідження, українці ставляться до Молдови переважно нейтрально. «Люди мало що знають, не мають безпосереднього контакту з країною. Є над чим працювати для інтенсифікації, тіснішої співпраці над міжлюдському рівні. Громадські організації та аналітичні центри мають використати проєвропейський порядок денний – це хороше поле для взаємних контактів, проектів, обміну досвідом, поїздок», – вважає пані Бетлій.

Руслан Болбочан, Надзвичайний та Повноважний Посол Республіки Молдова в Україні, розповів, що у цьому році поновили консультації на рівні міністерств екології двох країн після довгої перерви. «Для нас дуже важливо, аби ріка Дністер нас не роз’єднувала як транскордонна ріка, а навпаки об’єднувала. Така співпраця покаже, що ми сторони, що здатні дійти згоди, досягти компромісу», – вважає він. Також демаркація кордону знаходиться на останньому етапі. «Ми завершили демаркацію на місці. Залишилось підготувати документи. Сподіваюся, що вже у наступному році вже зможемо завершити цей процес і підписати договір про режим кордону», – зазначив пан Посол. Він наголосив, що Молдова підтримує територіальну цілісність, і хто б не став президентом країни – це не зміниться.