В Україні запрацювала інноваційна платформа розвитку прозорого ринку авторських та суміжних прав – Український авторський сервіс. Це – організація колективного управління, створена для збору та розподілу авторської винагороди між усіма учасниками ринку на принципі повної прозорості. Про це під час брифінгу в Українському кризовому медіа-центрі повідомив Владислав Міцовський, директор з розвитку Українського авторського сервісу. «Сьогодні в Україні діють 18 організацій колективного управління. Усі вони за поточний період зібрали та розподілили 60 мільйонів гривень. У Польщі, де кількість населення приблизно така саме як в Україні, тільки одна з організацій збирає 80 мільйонів євро – це у 40 разів більше ніж всі українські. За оцінками ми можемо отримувати та розподілити до 2 мільярдів роялті. Ці гроші вже є на ринку, але непрозорість розподілення не дозволяє їм потрапити до правовласника», – заявив пан Міцовський. За його словами, величезна кількість контрафактного продукту та непрозорий збір та розподіл авторської винагороди, підтверджує статус України, як одного з головних піратів. Це суттєво заважає вийти на європейський ринок. Ідея сервісу – максимально наблизити автора та споживача його продукції.
Владислав Міцовський розповів, що автор розміщає свої твори на платформі, доступній для користувача. А той – максимально зручно отримує ліцензії на їхнє використання. Автор контролює та бачить, як вони використовуються, бачить статистику, в онлайн режимі отримує платежі. «В основі закладений новий принцип розподілення зібраних коштів. 80% автоматично онлайн йдуть на рахунки авторів», – зазначив він.
Передбачали також можливість оформлювати пакети на купівлю певної кількості пісень. «Важко проконтролювати використання творів різного роду кафе та барами, особливо віддаленими. Вони можуть зайти на наш сервіс та сформувати пакет з пісень, які вони використовують та оплатити усі роялті автору», – розповів пан Міцовський.
Роман Кірданов, керівник IT проекту Українського авторського сервісу, розповів, що правовласнику необхідно зареєструватися на сайті, вказати банківський рахунок та підписати договір на паперовому носії. «Ми зобов’язані ідентифікувати правовласника, щоб гроші потрапляли саме до тієї людини, яка має права на ті чи інші треки», – пояснив він. Споживач може оформити всі документи в електронному вигляді, у тому числі і договір. За словами пана Кірданова, ціноутворення на твори базується на тих принципах, які вже існують в організаціях колективного управління. Ціни коливаються в залежності від міст та майданчиків, де програються треки.