Щоб покращити ефективність роботи з благоустрою міст та звузити прості для не доброчесних практик,, необхідно створити єдині правила та норми для кожного регіону. Зараз органи місцевого самоврядування встановлюють такі правила самостійно. Для створення єдиних правил розробили Дорожню карту «Удосконалення контролю органів місцевого самоврядування за дотриманням правил благоустрою». «Основна ідея, коли ми розпочинали цю роботу, була в тому, щоб проаналізувати і підготувати один типовий документ, одні типові правила, які чітко будуть встановлювати порядок проведення перевірок і контролю для всіх міст для того, щоб не вигадувались ті норми, які або неефективні, або обмежують права підприємців», – розповів Валерій Вєтров, представник Громадської ради при Державній регуляторній службі України, під час прес-брифінгу в Українському кризовому медіа центрі.
В рамках проекту з розробки Дорожньої карти у двох містах (Херсоні та Миколаєві) провели анонімне анкетування, три дискусії у фокус-групах та круглий стіл. Анонімне тестування за перше півріччя 2017 року у Херсоні показало, що теперішнє регулювання сфери благоустрою задовольняє лише 2% підприємців, зазначила Лариса Леонова, депутат міської ради Херсона. «В рамках дорожньої карти ми хотіли розробити проект методичних рекомендацій, перегляд місцевих правових актів, введення комплексної програми благоустрою, введення в навчальних закладах програми формування екологічної культури та свідомості учнів, громадський діалог та ін.», – розповіла Лариса Леонова. «Ми контактуємо з іншими регіонами. Проблеми досить однакові у всіх. Ми бачимо якусь проблему і намагаємось прийняти рамковий закон, щоб у кожному місці не вигадували щось», – додав Валерій Вєтров.
Головна проблема полягає в тому, що органи місцевого самоврядування не підпадають під дію Закону «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності». Норми, які вони встановлюють самостійно, часто ускладнюють бізнесу роботу з благоустрою на прилеглій території. «Цей закон мав встановити чіткі правила проведення перевірок, вимоги до перевіряючих і саме головне – ввести нову ідеологію контролю, яка має базуватись на тому, щоб створити умови, щоб бізнес дотримувався встановлених правил і норм. Але коли ми зіштовхнулись з перевіркою органів місцевого самоврядування – то це самоврядні повноваження і вони не підпадають під дію цього закону. Проблема саме в цьому», – пояснив Валерій Вєтров.
Результати аналізу та напрацювання «Дорожньої карти» можна використати для вдосконалення законодавства, зазначив Павло Міхайліді, голова Громадської ради при Міністерстві регіонального розвитку,будівництва та житлово-комунального господарства України. «Ми пропонуємо створити робочу групу, включити туди представників бізнесу, міністерств, регуляторної служби, і разом попрацювати над тим, щоб підготувати єдині типові правила», – додав Валерій Вєтров.
«Ми знаємо і про ініціативи у інших регіонах. Наше завдання тепер об’єднати ці ініціативи на одній платформі і виробити консолідовану пропозицію для влади, яка буде збалансованою, і також контролювати її виконання, щоб нормативно-правовий акт був реалізований» – підкреслив Павло Міхайліді. Наступним етапом має стати ефективна робота з роз’яснення нових правил та норм на місцях.