Огляд ЗМІ за 11 жовтня 2018

ВИСНОВКИ

Вселенський Патріархат приступив до надання автокефалії Православній церкві України. Згідно з рішенням Синоду, Вселенський патріархат підтримує надання Автокефалії Українській церкві. Також вказується, що Київська церква завжди підпорядковувалася і підпорядковується напряму Вселенському патріархату. У рішенні сказано, що синод Вселенського патріархату зняв анафему з патріарха Української православної церкви Київського патріархату Філарета та предстоятеля Української православної автокефальної церкви Макарія та визнав їх канонічними. Вселенський Патріархат також скасував юридичне зобов’язання Синодального листа від 1686 року, який надавав право патріарху московському висвячувати київського митрополита у порядку ікономії. Також Синод ухвалив закликати всі залучені сторони запобігти привласненню церков, монастирів та іншого майна, а також будь-яких інших насильницьких дій та помсти, щоб мир і любов Христа перемагали.

Патріарх УПЦ КП Філарет заявив, що тепер для отримання автокефалії українській церкві потрібно лише провести об’єднуючий собор. За його словами, мають об’єднатися три церкви: УПЦ КП, УПЦ МП і УПАЦ. Філарет пообіцяв, що такий синод відбудеться дуже скоро. Президент Петро Порошенко завив, що рішення Синоду остаточно розвіює імперські ілюзії та шовіністичні фантазії Москви, не підкріплені жодним церковно-правовим документом як ніби то канонічну територію російської церкви. Порошенко назвав томос фактично ще одним Актом проголошення незалежності України. Міністр закордонних справ України Павло Клімкін упевнений, що Московський патріархат Української православної церкви засновано на порушенні канону та узурпації, і йому нічого робити на території України. Спеціальний представник Держдепу США з питань України Курт Волкер заявив, що США не хотіли б бачити протестів і насильства у зв’язку з рішенням про надання автокефалії Української православної церкви і закликають поважати таке прагнення України.

Генсек ПАРЄ Турбйорн Ягланд повідомив, що Росія не має наміру повертатися в січні до Парламентської асамблеї Ради Європи. “Нам треба верстати бюджет, який візьме до уваги цей факт”, – зазначив генсек Ради Європи. Постійний представник України в Раді Європи Дмитро Кулеба заявив, що Україна прагне змусити Росію виконувати свої зобов’язання в Раді Європи та вимоги рішень, ухвалених у відповідь на агресію проти України.

Сайт Центру Миротворець розширив список власників угорських паспортів до понад 500 людей. Закарпатські чиновники, власники угорських паспортів зі списку “Миротворця”, почали писати заяви на звільнення. Серед них директори шкіл в Берегівському районі та чиновники Берегівської РДА. Міністр закордонних справ Угорщини Петер Сіярто вважає, що український парламент грає на руку екстремістам у питанні угорської громади Закарпаття. Петер Сійярто вважає, що українські законодавці нагадують своїми пропозиціями “часи темних диктатур, якщо хочуть змінити етнічний склад жителів Берегового, заселяючи його українцями та зменшуючи пропорцію угорського населення”. Сійярто повідомив, що обговорить цю проблему на зустрічі із заступником генерального секретаря НАТО та телефоном – із Державним департаментом США.

Заступник помічника генерального секретаря НАТО з оборонних інвестицій Гордон Девіс заявив, що у відзначають складність впровадження реформ в Україні на тлі агресії Росії і наголошують на важливості збереження санкцій. Він додав, що НАТО підтримує Мінські угоди. “Слова на папері мають бути перетворені на реальність. Має бути забезпечено реальне перемир’я, прибрано зброю, проведено розмінування і забезпечено доступ для міжнародних спостерігачів”, – наголосив Девіс.

Директор Світового банку у справах України, Білорусі та Молдови Сату Кахконен заявила, що в Україні є дві групи людей, яким вигідний мораторій на продаж аграрної землі. “Мораторій вигідний невеличкій частині людей, які багатіють завдяки мільйонам власників землі. Перша — це люди, які орендують землю за мізерну плату. Друга — ті, хто використовують мораторій для власної наживи”, – сказала вона. За словами Кахконен, у Світовому банку прогнозують, що на першому етапі після відкриття ринку землі ціна буде низькою – 1-1,5 тис. доларів за гектар. З часом, коли ринок стане більш зрілим, ціна підвищиться до 3-3,5 тисяч доларів.

Служба Безпеки України провела обшуки та виїмку документів в ряді компаній, що працюють на фондовому ринку. За їхніми даними, обшуки і виїмка документів проводяться в таких компаніях як “Арт-Капітал”, “УНІВЕР”, Фондова біржа ПФТС і Українська Біржа. За даними джерел, зазначені компанії і ряд фізосіб здійснили операції з ОВДП в режимі так званого “групового звіту” (заключення біржових контрактів, які забезпечені правами на отримання грошових коштів на підставі відповідних зустрічних зобов’язань), які спрямовані на “маскування” незаконного походження коштів в сумі понад 86 млн гривень.

Генеральна прокуратура направила в суд справу народного депутата колишнього Харківського міського голови Михайла Добкіна щодо розкрадання понад 75 гектарів землі.

У Херсоні невідомі обстріляли автомобіль помічника нардепа від “Батьківщини” Юрія Одарченка Андрія Федоренка. За словами Одарченка, його помічник отримав поранення, він перебуває у лікарні.

Лідер партії “Громадянська позиція” Анатолій Гриценко заявляє, що переговори та консультації щодо об’єднання демократичної опозиції тривають. На його думку, демократична опозиція повинна знайти формат, за яким якомога більше політичних сил будуть об’єднані. “Ми залишаємо двері відкритими, а наші обійми щирими”, – сказав він.

ТОП-5 РЕЗОНАНСНИХ НОВИН ДОБИ: ПОЛІТИКА, ЕКОНОМІКА.

  • Ічня оживає: селяни поступово повертаються до своїх домівок (1817 публікацій у ЗМІ)
  • Сотні водіїв одночасно зупинились та тисли на клаксони на знак протесту проти високих цін на пальне  (345 публікацій у ЗМІ)
  • Україна має позитивне рішення Вселенського Патріарха і Синоду про Автокефалію (318 публікацій у ЗМІ)
  • Росія не повернеться в ПАРЄ у січні – Яґланд (242 публікації у ЗМІ)
  • СБУ обшукує компанії, що працюють на фондовому ринку (45 публікацій у ЗМІ)

УТВОРЕННЯ УКРАЇНСЬКОЇ АВТОКЕФАЛЬНОЇ ЦЕРКВИ.

Вселенський Патріархат приступив до надання автокефалії Православній церкві України. Про це у четвер повідомив митрополит Гальський Імануіл. Водночас речник Київської патріархії архієпископ Євстратій (Зоря) на своїй сторінці у Facebook опублікував текст рішення Синоду.  У ньому сказано, що Вселенський патріархат підтримує надання Автокефалії Українській церкві. Також вказується, що Київська церква завжди підпорядковувалася і підпорядковується напряму Вселенському патріархату. У рішенні сказано, що синод Вселенського патріархату зняв анафему з патріарха Української православної церкви Київського патріархату Філарета та предстоятеля Української православної автокефальної церкви Макарія та визнав їх канонічними. Вселенський Патріархат також скасував юридичне зобов’язання Синодального листа від 1686 року, який надавав право патріарху московському висвячувати київського митрополита у порядку ікономії.

Синод Вселенського Патріархату зняв анафему з патріарха Української православної церкви Київського патріархату Філарета та предстоятеля Української православної автокефальної церкви Макарія та визнав їх канонічними. Про це повідомляє відоме грецьке релігійне видання ORTHODOXIA.INFO з посиланням на власні джерела. Зазначається, що обидва предстоятелі направили Вселенському патріарху свої прохання про апеляцію, які були прийняті, після чого було прийнято таке рішення. Проте, у виданні додають, що деталі та умови такого кроку поки невідомі.

Патріарх УПЦ КП Філарет заявив, що тепер для отримання автокефалії українській церкві потрібно лише провести об’єднуючий собор. Про це він розповів журналістам у четвер. За його словами, мають об’єднатися три церкви: Українська православна церква Київського патріархату (УПЦ КП), Українська православна церква Московського патріархату (УПЦ МП) і Українська православна автокефальна церква (УПАЦ). Філарет пообіцяв, що такий синод відбудеться дуже скоро. “Ми домовимось про скликання собору найближчим часом”, – наголосив він.

Україна має позитивне рішення Вселенського патріарха і Синоду про Єдину помісну православну церкву. Про це заявив президент Петро Порошенко 11 жовтня, коментуючи новини зі Стамбулу. “Господь побачив боротьбу українського народу за свою самостійність. Він почув наші молитви і належно оцінив наші труди. Йому стало так угодно, щоби його Всесвятість Вселенький патріарх Варфоломій і Синод Константинопольский сказали омріяне довгоочікуване “так”. Помісній автокефальній православній церкві України бути!”, – сказав президент. Він зазначив, що це рішення остаточно розвіює імперські ілюзії та шовіністичні фантазії Москви, не підкріплені жодним церковно-правовим документом як ніби то канонічну територію російської церкви.

Міністр закордонних справ України Павло Клімкін упевнений, що Московський патріархат Української православної церкви засновано на порушенні канону та узурпації, і йому нічого робити на території України. “Московському патріархату взагалі нічого робити в Україні, оскільки це канонічна територія Вселенського патріархату, а УПЦ-МП з історичної точки зору заснована на порушенні канону і є результатом узурпації”, – написав міністр у своєму блозі, розміщеному в інтернет-виданні “Українська правда” в четвер. П. Клімкін, посилаючись на нещодавно оприлюднений Константинополем великий архівний матеріал під назвою “Вселенський престол і Церква Україна – говорять документи”, додав, що українська церква de jure ніколи не припиняла бути канонічною територією Вселенського Патріархату.

У США не хотіли б бачити протестів і насильства у зв’язку з рішенням про надання автокефалії Української православної церкви і закликають поважати таке прагнення України, повідомив спеціальний представник Держдепу США з питань України Курт Волкер. “США виходять з принципу релігійної свободи. І ми підтримуємо прагнення кожної людини сповідувати ту релігію, яку вона хоче… Я сподіваюся, що не буде протестів і насильства щодо цього рішення. Було б сумно бачити це”, – сказав він на брифінгу в Брюсселі в четвер. К. Волкер також зазначив, що в Україні багато віруючих людей.

ПОВЕРНЕННЯ РОСІЯН ДО ПАРЄ.

Росія не має наміру повертатися в січні до Парламентської асамблеї Ради Європи (ПАРЄ), заявив генсек СЕ Турбйорн Ягланд у четвер. “Мені було сказано, що Росія не повернеться в січні до Парламентської асамблеї Ради Європи. Вони не платитимуть за весь рік”, – сказав Т. Ягланд, відповідаючи на запитання членів ПАРЄ. “Нам треба верстати бюджет, який візьме до уваги цей факт”, – зазначив генсек Ради Європи.

Україна прагне змусити Росію виконувати свої зобов’язання в Раді Європи та вимоги рішень, ухвалених у відповідь на агресію проти України, заявив постійний представник України в Раді Європи Дмитро Кулеба. “Щось у Росії підгорає. Дуже вона важко переживає поразку і вже заплуталася в погрозах: То вони виходять із ПАРЄ, то з усієї Ради Європи. Вихід – це не трагедія. А наша мета незмінна – змусити Росію виконувати свої зобов’язання в Раді Європи та вимоги рішень, ухвалених у відповідь на агресію проти України”, – написав Д. Кулеба на своїй сторінці в мікроблозі Twitter у четвер.

КОНФЛІКТ УКРАЇНИ ТА УГОРЩИНИ.

Міністр закордонних справ Угорщини Петер Сіярто вважає, що український парламент грає на руку екстремістам у питанні угорської громади Закарпаття. “Київський парламент грає на руку тим екстремістам, які розмістили особисті дані сотень закарпатських угорців (на веб-сайті “Миротворець” – ІФ), адже громадян із подвійним громадянством неможливо ідентифікувати, спираючись тільки на відкриті джерела”, – цитують слова П. Сіярто в прес-службі МЗС Угорщини в четвер. Угорський міністр також здивований тим, що уряд України не засудив і не висловив протесту проти появи петиції на сайті Верховної Ради України, де згадується необхідність депортації закарпатських угорців.

Міністр закордонних справ Угорщини Петер Сійярто у четвер вранці заявив, що “українська політика сягнула дна”, нагадуючи “найтемніші диктатури”. Про це повідомляє видання Index.hu. На прес-конференції Сійярто сказав, що закарпатські угорці можуть у всьому розраховувати на Угорщину у той час, як Україна використовує практику “найтемніших диктатур”, прагнучи змінити етнічний склад Берегового, зменшивши частку угорського населення. Сійярто повідомив, що обговорить цю проблему у четвер на зустрічі із заступником генерального секретаря НАТО та телефоном – із Державним департаментом США.

ЄВРОАТЛАНТИЧНА ІНТЕГРАЦІЯ УКРАЇНИ.

У НАТО відзначають складність впровадження реформ в Україні на тлі агресії Росії і наголошують на важливості збереження санкцій. “Ми визнаємо, що ваша робота навіть складніша, оскільки ви впроваджуєте реформи під час війни. НАТО засуджує дії Росії із окупації частини території України, санкції повинні мають бути збережені доти, доки Росія продовжує окуповувати Крим”, – сказав заступник помічника генерального секретаря НАТО з оборонних інвестицій Гордон Девіс (Gordon Davis), виступаючи на семінарі з розвитку оборонно-промислового комплексу України в четвер у Києві.  Він додав, що НАТО підтримує Мінські угоди. “Слова на папері мають бути перетворені на реальність. Має бути забезпечено реальне перемир’я, прибрано зброю, проведено розмінування і забезпечено доступ для міжнародних спостерігачів”, – наголосив Г. Девіс.

ЕКОНОМІКА.

В Україні є дві групи людей, яким вигідний мораторій на продаж аграрної землі. Про це заявила директор Світового банку у справах України, Білорусі та Молдови Сату Кахконен в інтерв’ю “Економічній правді”. “Мораторій вигідний невеличкій частині людей, які багатіють завдяки мільйонам власників землі”, – сказала вона. “Двом групам. Перша — це люди, які орендують землю за мізерну плату. Друга — ті, хто використовують мораторій для власної наживи”, – розповіла Кахконен. “Ці групи дуже впливові і пов’язані. У них є доступ до грошей та ресурсів. Завдяки їм вони змогли утримувати дію мораторію майже двадцять років. Одночасно 4,5 млн власників земельних паїв не отримують ті кошти, які б вони могли отримати при справедливій ціні на свої наділи”, – констатувала Кахконен. “Зараз Україна не використовує на 100% свій сільськогосподарський потенціал. На шляху інвестицій у сферу сільського господарства є багато перепон і земельний мораторій серед них — номер один”, – зазначила вона.

АНТИКОРУПЦІЯ.

Служба Безпеки України проводить обшуки та виїмку документів в ряді компаній, що працюють на фондовому ринку. Дану інформацію StockWorld підтвердили відразу кілька джерел. За їхніми даними, обшуки і виїмка документів проводяться в таких компаніях як “Арт-Капітал”, “УНІВЕР”, Фондова біржа ПФТС і Українська Біржа. Обшуки проходять на підставі рішення Шевченківського суду Києва, яке було прийнято ще у вересні, проте в єдиному реєстрі судових рішень наразі відсутнє. За словами одного з джерел, яке було в офісному центрі, де розташовується фондова біржа ПФТС, шостий і сьомий поверх (де знаходиться біржа) заблоковані невідомими людьми в масках. При цьому свідки повідомляють, що в офісі Української Біржі також проходять слідчі дії, які фіксуються на відеокамеру.

Генеральна прокуратура направила в суд справу народного депутата колишнього Харківського міського голови Михайла Добкіна щодо розкрадання понад 75 гектарів землі. Про це у Facebook 11 жовтня повідомила речниця генпрокурора Лариса Сарган. “Сьогодні до суду направлено обвинувальний акт у черговому, вже третьому за 2018 рік, кримінальному провадженні щодо розкрадання понад 75 гектарів землі, вартістю більше 240 мільйонів гривень”, – написала Сарган. Речниця Генпрокурора Юрія Луценка заявила, що до кримінальної відповідальності притягнуто колишнього Харківського міськголову – нині діючого народного депутата, його заступника та керівників профільних Департаментів, а також “вигодонабувачів земельних ділянок”.