Український інститут презентував стратегію розвитку на 2019 рік. Це організація низки культурних закладів за кордоном, налагодження міжнародної культурної співпраці та виробництво візуального контенту для популяризації України у світі. «Український інститут – це історія про тих, хто бажає просувати Україну закордоном, це спільнота, яка буде показувати як ми відчуваємо себе і як ми відчуваємо світ. Для нас важливо, щоб всі зрозуміли, чому українці заслуговують на особливе місце у міжнародній спільноті та загальній системі цінностей», – зазначив Павло Клімкін, Міністр закордонних справ України, під час презентації стратегії в Українському кризовому медіа-центрі.
Серед запланованих проектів – Рік української культури в Австрії, у рамках якого організують низку культурних заходів у п’яти містах країни; міжнародні обміни – резиденції для 20 художників, кураторів, режисерів та хореографів у 10 країнах світу, програми мобільності для участі 70 українських фахівців у конференціях, шоу кейсах, фестивалях та презентаціях. Також очікують 4 ознайомчих візити іноземних експертів та журналістів до України.
Серед іміджевих проектів на 2019 рік – видання 3 каталогів сучасної української культури, вироблення відео контенту про Україну та її туристичний потенціал, створення українських аудіогідів у 5 музеях світу. Також планують конкурс проектів культурної дипломатії серед українських інституцій, фінансування 50 найкращих проектів та підготовку запуску курсів української мови за кордоном у співпраці з Міністерством освіти та науки.
Міжнародна співпраця інституту у 2019 році полягатиме у посередництві між українськими та закордонними інституціями, створенні програми підтримки українських студій та україністики у світі, а також проведені системних досліджень сприйняття України за кордоном. «Головне завдання Українського інституту – за допомогою культури, участі у великих міжнародних подіях, забезпечити присутність України на міжнародній арені, щоб нас знали як країну сучасну і модерну», – зазначила Ірина Подоляк, голова Наглядової ради Українського інституту, народний депутат України (фракція «Об’єднання «Самопоміч»), перша заступниця голови Комітету Верховної Ради України з питань культури та духовності.
Учасники брифінгу наголосили на необхідності збільшення державного фінансування для реалізації проектів, запланованих на 2019 рік. Стале фінансування інституту необхідне для покращення міжнародного іміджу України; протидії інформаційній війні та боротьби з російською пропагандою; побудови довіри до України з боку закордонних інституцій, дипломатів, культурних діячів та політиків; відкриття закордонних філій інституту та залучення діаспори до поширення української культури і мови. «Ми сформулювали потребу у фінансуванні на 2019 рік у розмірі 90 мільйонів гривень. На жаль у державному бюджеті наразі закладено лише 10 мільйонів гривень, і, на мою думку, при такому фінансуванні сенсу у існуванні інституту немає. Цих грошей не вистачить навіть для утримання центрального офісу в Києві, не кажучи про відкриття його закордонних представництв. Тому ми публічно просимо підтримки у громадськості, політиків та тих осіб, які скоро прийматимуть це рішення», – підкреслив Володимир Шейко, генеральний директор Українського інституту.
Український інститут створили у червні 2017 року. Свою роботу він розпочав у серпні 2018 року. Місія інституту – сприяння кращому розумінню та гідному ставленню до України за кордоном, а також – створення можливостей для взаємодії українців з міжнародною спільнотою; системне представлення України на світовій арені засобами культури, реалізація державної політики у сфері культурної дипломатії та захист національних інтересів в умовах інформаційної війни.