Огляд ЗМІ за 14 лютого 2019

ГОЛОВНЕ

У Конгресі США пропонують збільшити на 75 мільйонів доларів кошторис допомоги, що надається Україні у бюджеті на 2019 рік. Згідно з кошторисом Україні передбачено 445,7 мільйонів доларів, що на 25 мільйонів перевищує асигнування 2018 року. Заступник помічника міністра оборони США Лора Купер заявив, що в уряді США регулярно порушується питання підтримки України. Державний секретар із питань оборони Великої Британії Гевін Вільямсон заявив, що Велика Британія пропонуватиме Україні допомогу, підтримуватиме з нею діалог, а також заохочуватиме всіх своїх союзників допомагати Україні конкретними справами.

МЗС РФ повідомило, що  Росія направить своїх кандидатів до складу короткострокової місії БДІПЛ ОБСЄ в Україні відповідно до отриманого запрошення. Міністр закордонних справ України Павло Клімкін наголосив на неможливості участі російських спостерігачів на виборах президента України. «У марсіан більше шансів поспостерігати за українськими виборами», – заявив Клімкін. Перший віце-спікер Верховної Ради Ірина Геращенко переконана, що відмова в реєстрації російських спостерігачів на виборах президента України в березні 2019 роки не суперечить міжнародним зобов’язанням України у сфері вільних і демократичних виборів, і не є безпрецедентною.

Окружний адміністративний суд Києва вирішив скасувати попереднє рішення, яке забороняло Уляні Супрун виконувати обов’язки міністра охорони здоров’я.

Прокуратура стверджує, що голова Херсонської облради Владислав Мангер заплатив за вбивство Катерини Ганзюк, зокрема, базою відпочинку, яку здає в оренду його юрист. Йдеться про базу відпочинку у місті Лазурному. Раніше журналісти повідомляли, що юрист Андрій Мурашкін здав її підозрюваному Олексію “Москалу” Левіну, який переховується за кордоном. Базу відпочинку, яка складається із готелю та 57 номерів, власним пляжем, та доба проживання в якому сягає більш ніж 2 тисяч гривень, передали Левіну за “символічну вартість у розмірі 500 гривень на місяць договірним строком на 7 років”.

Правоохоронці оголосили підозру чотирьом особам за спробу прорватися в управління поліції Подільського району Києва. Підозра оголошена за ч. 2 ст. 342 ККУ (Опір працівникові правоохоронного органу під час виконання ним службових обов’язків).

Компанія “Укрпошта” в березні-травні 2019 року в рамках реалізації пілотного проекту доставить монетизовані субсидії на оплату житлово-комунальних послуг понад мільйону одержувачів. Під час пілотного проекту “Укрпошта” буде доставляти субсидії близько 1,1 млн пенсіонерам, які отримують пенсії через “Укрпошту”, і максимально сприяти своєчасному отриманню платежів за надані комунальні послуги.

НАБУ провело обшуки у НКРЕКП  у межах розслідування у кримінальному провадженні за фактом можливого зловживання посадовцями регулятора своїм службовим становищем під час ухвалення рішення про введення в дію так званої формули “Роттердам+”. У НАБУ додали, що, розслідуючи це провадження, детективи НАБУ стикаються з численними перешкодами, в тому числі і з боку НКРЕКП. Остання приховує частину документів, що визначають окремі складові елементи прогнозованого розрахунку оптової ринкової ціни на електроенергію.

Шевченківський районний суд міста Києва ухвалив рішення про накладення арешту на $300 тисяч екс-голови Державної фіскальної служби України Романа Насірова, які перебувають на його рахунку в банку Великої Британії.

Міський голова Одеси Геннадій Труханов у 2017 році через російський суд анулював свій паспорт громадянина РФ. Відповідне рішення 13 вересня 2017 року ухвалив Сергієво-Посадський міський суд Московської області. Він, за позовом самого Труханова, визнав незаконними рішення про видачу йому російських паспортів та недійсними самі документи.

Заступник голови фракції БПП Сергій Березенко заявив, що президент і його команда є об’єктами атак політичних опонентів. На думку Березенка, причина цих атак криється в зростанні політичного рейтингу президента Петра Порошенка за останні місяці. “І єдиний спосіб, яким вони можуть протистояти нашим трьом програмним постулатам – трьом китам, на які спирається виборча кампанія президента – “АРМІЯ – МОВА – ВІРА” – це звинувачення в нечесній боротьбі і в бажанні незаконними методами здобути перемогу”, – заявив представник БПП.

Суд зобов’язав Державне бюро розслідувань відкрити провадження щодо ймовірної легалізації коштів партією “Батьківщина” за скаргою юристів проекту “Тисни”.

Результати опитування Київського міжнародного інституту соціології свідчать, що 26,9% українців, які братимуть участь у голосуванні на президентських виборах, мають намір підтримати шоумена Володимира Зеленського. За Зеленським у рейтингу слідують чинний голова держави Петро Порошенко (17,7%) і лідер ВО “Батьківщина” Юлія Тимошенко (15,8%). У другому турі президентських виборів нинішній глава держави Петро Порошенко програє лідеру партії “Батьківщина” Юлії Тимошенко і шоумену Володимиру Зеленському, який в свою чергу перемагає Тимошенко. У парі Порошенко-Тимошенко нинішній президент набирає 18,9% (Тимошенко – 27%). Зеленському у другому турі Порошенко програє, набираючи 18,1% (Зеленський – 39,6%) 

ТОП-5 РЕЗОНАНСНИХ НОВИН ДОБИ: ПОЛІТИКА, ЕКОНОМІКА.

  • Суд скасував заходи щодо забезпечення позову у справі Супрун (194 публікації у ЗМІ)
  • Зустріч міністрів НАТО і України: чого Київ досяг завдяки Лондону (50 публікацій у ЗМІ)
  • Суд арештував $300 тисяч на британському рахунку екс-голови ДФС Насірова (27 публікацій у ЗМІ)
  • НАБУ прийшло з обшуком до НКРЕКП (20 публікацій у ЗМІ)
  • “Укрпошта” запускає доставку субсидій готівкою (19 публікацій у ЗМІ)

МІЖНАРОДНА ПОЛІТИКА ТА УКРАЇНА.

У Конгресі США пропонують збільшити на 75 мільйонів доларів кошторис допомоги, що надається Україні у бюджеті на 2019 рік. Про це 14 лютого повідомляє прес-служба посольства України в США. Відзначається, що у Конгресі США представили узгоджений сенатом і палатою представників проект “Закону щодо асигнувань Державного департаменту, зарубіжних операцій та суміжних програм на 2019 фінансовий рік”. Згідно з кошторисом Україні передбачено 445,7 мільйонів доларів, що на 25 мільйонів. перевищує асигнування 2018 року.

Заступник помічника міністра оборони США Лора Купер заявляє, що в уряді США регулярно порушується питання підтримки України, повідомляється на сайті Міністерства оборони України. “Сьогодні ми спостерігаємо одностайну міжнародну підтримку та розуміння викликів, які стоять перед Україною, а також те, якими зусиллями Україна стримує агресію РФ та бореться за незалежність і територіальну цілісність. І щотижня в американському уряді йде обговорення, які дії потрібно зробити, щоб підтримати Україну”, – зазначила Л.Купер у четвер під час робочої зустрічі з міністром оборони України Степаном Полтораком у штаб-квартирі НАТО в Брюсселі.

Міністри оборони країн НАТО у четвер провели зустріч за участю міністра оборони України Степана Полторака, під час якої представники альянсу висловили підтримку Києву в ситуації навколо Азовського моря, заявив генсек НАТО Єнс Столтенберг. “Країни НАТО висловили рішучу підтримку суверенітету і територіальної цілісності України і закликали Росію негайно звільнити українських моряків і кораблі, які були захоплені в листопаді”, – сказав Є.Столтенберг на підсумковій прес-конференції після дводенних переговорів між представниками Міноборони країн НАТО.

Спадкоємиця Ангели Меркель на посаді голови Християнсько-демократичного союзу (ХДС) Аннегрет Крамп-Карренбауер виступає за збереження санкцій стосовно Росії. “Наразі багато хто скаржиться на економічні санкції ЄС (щодо РФ). Однак критики не пропонують альтернативи. При цьому вони не дотримуються думки, що варто змиритися з порушенням Росією міжнародного права, і не мають уявлення про інші санкції. Оскільки ми виключаємо військове вторгнення, я виступаю за збереження санкцій доти, доки не з’явиться щось більш розумне”, – сказала політик в інтерв’ю виданню Німецького товариства зовнішньої політики DGAP. За її словами, “Росія – це дуже велика, багатогранна країна з чудовими людьми та неймовірним потенціалом”.

Велика Британія пропонуватиме Україні допомогу, підтримуватиме з нею діалог, а також заохочуватиме всіх своїх союзників допомагати Україні конкретними справами, заявив державний секретар із питань оборони Великої Британії Гевін Вільямсон. Як повідомляється на сайті Міністерства оборони України, про це Г.Вільямсон заявив у четвер, 14 лютого, під час робочої зустрічі з головою українського зовнішньополітичного відомства Степаном Полтораком у штаб-квартирі НАТО в Брюсселі.

РОСІЙСЬКІ СПОСТЕРІГАЧІ НА ВИБОРАХ.

Росія направить своїх кандидатів до складу короткострокової місії Бюро з демократичних інститутів і прав людини (БДІПЛ) ОБСЄ в Україні відповідно до отриманого 12 лютого запрошення, повідомило в середу МЗС РФ. “Російські кандидатури до складу короткострокового компонента місії будуть належним чином направлені в БДІПЛ відповідно до отриманого запрошення”, – наголошується в коментарі департаменту інформації та преси МЗС РФ.

Міністр закордонних справ України Павло Клімкін знову наголошує на неможливості участі російських спостерігачів на виборах президента України. “Хтось ніяк не заспокоїться щодо російських спостерігачів на президентських виборах в Україні. У марсіан більше шансів поспостерігати за українськими виборами. Якщо, звичайно, встигнуть пройти всі процедури і приєднатися до ОБСЄ. Але вони точно краще дотримуватимуться її основоположних принципів”, – написав П.Клімкін у своєму мікроблозі в соцмережі Twitter у четвер.

Відмова в реєстрації російських спостерігачів на виборах президента України в березні 2019 роки не суперечить міжнародним зобов’язанням України у сфері вільних і демократичних виборів, і не є безпрецедентною, зазначає перший віце-спікер Верховної Ради Ірина Геращенко. “Росіяни є представниками визнаної на законодавчому рівні держави-агресора і окупанта, ця позиція України цілком відповідає положенням п.8 Копенгагенського документа ОБСЄ про необхідність дотримання національних законів у питанні міжнародного спостереження за виборами…Є чимало прецедентів неучасті в спостереженні за виборами громадян іншої сторони конфлікту (Вірменія/Азербайджан, РФ/Грузія, Кіпр/ Туреччина, Македонія/Греція). і нічого, вибори там проходять, і світ їх визнає”, – написала І.Геращенко на своїй сторінці в соцмережі Facebook у четвер.

ВІДСТОРОНЕННЯ СУПРУН.

Суддя-спікер установи Богдан Санін пояснив, що суд скасував рішення з власної ініціативи через прийняте 13 лютого рішення Кабінету міністрів, яким узаконюється право Супрун виконувати обов’язки міністра. Кабмін, за словами Саніна, врегулював всі претензії, пред’явленні Супрун. Суддя 14 лютого повернувся з нарадчої кімнати, за його словами, щоб дослідити нові обставини справи, а потім знову пішов у нарадчу.

РОЗСЛІДУВАННЯ ВБИВСТВА КАТЕРИНИ ГАНДЗЮК.

Прокуратура стверджує, що голова Херсонської облради Владислав Мангер заплатив за вбивство Катерини Ганзюк, зокрема, базою відпочинку, яку здає в оренду його юрист. Про це під час засідання суду у четвер повідомили представники обвинувачення. Йдеться про базу відпочинку у місті Лазурному. Раніше журналісти повідомляли, що юрист Андрій Мурашкін здав її підозрюваному Олексію “Москалу” Левіну, який переховується за кордоном. Договір був підписаний за тиждень до нападу на активістку. “Встановлено, що Мангер надав вказівку Мурашкіну передати базу відпочинку Левіну як частину оплати за організацію вбивства Гандзюк”, – заявила прокурор. Вона зазначила, що базу відпочинку, “яка складається із готелю та 57 номерів, власним пляжем, та доба проживання в якому сягає більш ніж 2 тисяч гривень”, передали Левіну за “символічну вартість у розмірі 500 гривень на місяць договірним строком на 7 років”.

РОЗСЛІДУВАННЯ ШТУРМУ ВІДДІЛКУ ПОЛІЦІЇ.

Правоохоронці оголосили підозру чотирьом особам за спробу прорватися в управління поліції Подільського району Києва. Про це повідомляє 14 лютого начальник Національної поліції Сергій Князєв на своїй сторінці у Facebook. За його словами, підозра оголошена за ч. 2 ст. 342 ККУ (Опір працівникові правоохоронного органу під час виконання ним службових обов’язків). “Слідство щодо решти присутніх там радикально налаштованих молодиків ще триває. Усі їхні вчинки отримають оцінку відповідно до букви закону”, – наголошує Князєв.

ЕКОНОМІКА.

Кабінет Міністрів України повернув попередні соціальні нормативи споживання газу, що застосовуються під час розрахунку субсидій для населення. Згідно з рішенням, ухваленим на засіданні уряду в середу, Кабмін відновив дію постанови №609 від 18 серпня 2017 року. Відповідно до документа, нормативи споживання газу, що застосовуються під час розрахунку субсидій, діють на рівні: 3,3 куб. м (замість 4,4 куб. м) на людину на місяць за наявності газової плити та централізованого гарячого водопостачання (ЦГВ); 5,4 куб м (замість 7,1 куб. м) за наявності газової плити та відсутності ЦГВ і газового водонагрівача; 10,5 куб. м (замість 14 куб. м) за наявності газової плити та водонагрівача.

Компанія “Укрпошта” в березні-травні 2019 року в рамках реалізації пілотного проекту доставить монетизовані субсидії на оплату житлово-комунальних послуг понад мільйону одержувачів. Про це повідомляє прес-служба “Укрпошти”. Також компанія доставить кожному одержувачу субсидій (близько 4 млн осіб) персональне повідомлення щодо нарахування субсидії і механізму виплати. Під час пілотного проекту “Укрпошта” буде доставляти субсидії близько 1,1 млн пенсіонерам, які отримують пенсії через “Укрпошту”, і максимально сприяти своєчасному отриманню платежів за надані комунальні послуги.

АНТИКОРУПЦІЯ.

Обшуки НАБУ у приміщеннях НКРЕКП 14 лютого були проведені у межах розслідування у кримінальному провадженні за фактом можливого зловживання посадовцями регулятора своїм службовим становищем під час ухвалення рішення про введення в дію так званої формули “Роттердам+”. Про це НАБУ повідомило у Facebook. Розслідуючи це провадження, детективи НАБУ стикаються з численними перешкодами, в тому числі і з боку НКРЕКП. Остання приховує частину документів, що визначають окремі складові елементи прогнозованого розрахунку оптової ринкової ціни на електроенергію, стверджує НАБУ.

Шевченківський районний суд міста Києва на засіданні в четвер ухвалив рішення про накладення арешту на $300 тисяч екс-голови Державної фіскальної служби України, кандидата в президенти Романа Насірова, які перебувають на його рахунку в банку Великої Британії, повідомляється на сайті Центру протидії корупції (ЦПК). Відповідне клопотання подав прокурор Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Андрій Перов 7 лютого. Ці гроші було виявлено в рамках фінансового моніторингу, під час якого здійснили перевірку підозрілої операції на $300 тис. за участю Р.Насірова. Після цього кошти було заблоковано, за чим послідувало звернення до НАБУ із запитом про вирішення питання про накладення арешту.

Міський голова Одеси Геннадій Труханов у 2017 році через російський суд анулював свій паспорт громадянина РФ. Відповідне рішення 13 вересня 2017 року ухвалив Сергієво-Посадський міський суд Московської області. Він, за позовом самого Труханова, визнав незаконними рішення про видачу йому російських паспортів та недійсними самі документи. Мер Одеси заявив суду, що має громадянство України і нібито ніколи не звертався за російським. Він каже, що про свій паспорт РФ дізнався з мережі Інтернет, ініціював перевірку, і виявив, що на його ім’я був виданий паспорт, який пізніше двічі замінювали.

ВИБОРИ ПРЕЗИДЕНТА 2019.

Заступник голови фракції БПП Сергій Березенко пов’язує звинувачення в тому, що він нібито створює платну мережу агітаторів на підтримку президента, зі зростанням рейтингу Петра Порошенка. Про це він заявив в інтерв’ю “Інтерфакс-Україна”. “Президент і його команда є об’єктами атак політичних опонентів. І причина цих атак криється в зростанні політичного рейтингу президента Петра Порошенка за останні місяці”, – сказав Березенко. За його словами, в травні-червні 2018 року за результатам різних соціологічних досліджень рейтинг Порошенка коливався від 5% до 7%. “А сьогодні вже всі, без винятку, соціологічні компанії говорять, що підтримка складає близько 13-14% від усіх виборців, а якщо рахувати відсоток від тих, хто заявляє, що має намір прийти на виборчі дільниці – то показник наближається до 17-20%”, – заявив Березенко. На його думку, це турбує їхніх опонентів.

Для уникнення зриву президентських виборів Центральна виборча комісія має в найкоротші терміни роз’яснити моменти, що стосуються роботи волонтерів-агітаторів, зокрема в контексті грошової компенсації за їхні вимушені витрати, заявляє заступник голови фракції “Блок Петра Порошенка” Сергій Березенко. “У найкоротші терміни вкрай необхідне офіційне роз’яснення ЦВК з цього приводу. Вона має дати чіткі визначення, що таке агітація, яку агітацію закон дозволяє, як можна компенсувати витрати, витрачені волонтером-агітатором на агітаційну діяльність, і як це кореспондуватиметься з законами України. Тільки після такого роз’яснення розпочнеться широкомасштабна агітаційна кампанія”, – сказав С.Березенко в ексклюзивному інтерв’ю агентству “Інтерфакс-Україна”.

Суд зобов’язав Державне бюро розслідувань відкрити провадження щодо ймовірної легалізації коштів партією “Батьківщина” за скаргою юристів проекту “Тисни”. Про це повідомляє Bihus.Info. У ДБР зазначили, що вже розпочали досудове розслідування.

26,9% українців, які братимуть участь у голосуванні на президентських виборах, мають намір підтримати шоумена Володимира Зеленського. Такі результати опитування Київського міжнародного інституту соціології (КМІС), проведеного з 31 січня до 10 лютого, оприлюднили 14 лютого, повідомляє “Інтерфакс-Україна”. За Зеленським у рейтингу слідують чинний голова держави Петро Порошенко (17,7%) і лідер ВО “Батьківщина” Юлія Тимошенко (15,8%).

У другому турі президентських виборів нинішній глава держави Петро Порошенко програє лідеру партії “Батьківщина” Юлії Тимошенко і шоумену Володимиру Зеленському, який в свою чергу перемагає Тимошенко. Про це свідчать результати опитування, проведеного Київським міжнародним інститутом соціології з 31 січня по 10 лютого 2019 року, передає “Інтерфакс-Україна”. У парі Порошенко-Тимошенко нинішній президент набирає 18,9% (Тимошенко – 27%). Зеленському у другому турі Порошенко програє, набираючи 18,1% (Зеленський – 39,6%).