Володимир Гройсман: Україна забезпечить усі технічні можливості для транспортування загиблих у результаті катастрофи MH17, єдина проблема – безпека доступу фахівців

WATCH IN ENGLISH

Київ, 19 липня 2014 – «Україна має всі необхідні технічні можливості для транспортування тіл загиблих у результаті катастрофи MH17, єдина проблема – забезпечення безпечного доступу фахівців на територію падіння авіалайнера» – повідомив Віце-прем’єр-міністр України Володимир Гройсман, який очолює урядову комісію з розслідування катастрофи літака Boeing-777 “Малазійських авіаліній” на прес-брифінгу в Українському кризовому медіа-центрі.

За його словами, на сьогодні головним завданням слідчої комісії і української влади є вивезення тіл загиблих з місця падіння літака на безпечну територію, а також постійний доступ фахівців і міжнародних експертів на місце трагедії для повноцінного, відкритого та прозорого розслідування та встановлення всіх деталей авіакатастрофи.

«Цілий день комісія працювала під постійним контролем Президента України та Прем’єр-міністра. Президент надав літак для доставки всіх міжнародних та українських експертів на місце катастрофи. Комісія планувала, що фахівцям з Держслужби надзвичайних ситуацій України спільно зі спостерігачами ОБСЄ нададуть можливість перемістити тіла загиблих людей у спеціальні вагони-рефрежератори залізничного транспорту і відправити їх за місцем, де буде проведена їхня експертиза. Але ми не отримали з боку бойовиків, які контролюють територію падіння літака, ніяких гарантій безпеки експертів», – зазначив він.

Володимир Гройсман повідомив, що станом на 19 липня було знайдено 192 тіла загиблих в авіакатастрофі. За офіційними даними на борту літака знаходилося 298 людей, 80 з яких діти. Площа розслідування і пошуку розтягнулася до 35 кілометрів; на оперативних роботах задіяні більше 200 співробітників Держслужби надзвичайних ситуацій України і 20 одиниць техніки.

Володимир Гройсман зазначив, що фахівці СНС продовжують пошукові роботи, проте пошуки ускладнюються тиском на них терористів, які контролюють територію падіння літака. «Вони працюють під тиском озброєних людей, тобто не можуть повноцінно виконувати завдання, які на них покладені», – повідомив він.

Значним кроком вперед у проведенні розслідування став би доступ до бортових самописців. Однак Володимир Гройсман повідомив, що інформації про місцезнаходження «чорних ящиків» поки немає. Віце-прем’єр не виключає ймовірності того, що самописці були вивезені терористами раніше.

Володимир Гройсман повідомив про зустріч урядової комісії з послами іноземних держав, чиї громадяни загинули внаслідок теракту.

Крім того, комісія провела ряд зустрічей з міжнародними експертами. «Експерти прибули в Україну для розслідування цієї жахливої ​​трагедії і для вирішення питань, пов’язаних з транспортуванням невинно загиблих мирних громадян різних країн», – зазначив він.

За словами Володимира Гройсмана, робота комісії, усіх дипломатичних представництв в Україні та експертів скоординована, і тепер вони спільно працюють над вирішенням проблеми.

Також Віце-прем’єр підкреслив, що Україна в будь-який момент готова буде прийняти і безкоштовно розмістити групи родичів і близьких загиблих, по їхньому приїзді в Україну.

Крім того, Володимир Гройсман повідомив, що українська сторона не припускала про можливість використання терористами високотехнологічних ППО систем, які можуть вражати ціль на висоті понад 10 км. «У терористів апріорі не могло бути такої зброї. Ми розуміємо, що ця зброя іноземного виробництва, і, за даними наших служб, була поставлена Російською Федерацією», – сказав він.

Володимир Гройсман зазначив, що під час проведення АТО українськими військовими не застосовувалася подібна зброя. «Я ніколи не повірю, що пересічний бойовик може використовувати систему «БУК»- такою зброєю можуть керувати лише кадрові висококваліфіковані військові», – сказав Віце-прем’єр-міністр.