Тижневий огляд німецької преси про Україну (12-18 жовтня)

Цього тижня в німецьких ЗМІ переважно повідомляли про наступні події: у вівторок було опубліковано звіт про збиття МН17, а в четвер обрання України в Раду Безпеки ООН. Попри такі вагомі події ЗМІ публікували і інші новини.

У понеділок видання Frankfurter Neue Presse опублікувало інтерв’ю з українським послом Андрієм Мельником, у якому він розповів про всюдисущу корупцію в Україні та економічний розвиток.

Лоренц фон Штакельберг попередив про те, що санкції проти Росії можуть скасувати через те, що Москва є важливою у вирішенні сирійського конфлікту. Але це стало б зрадою України (Oberbayerischen Volksblatt).

Der Standard розповсюдив у понеділок новину про поліомієліт в Україні, низький рівень вакцинації та відсутність контролю за проходженням вакцинації.

Крім того видання Neue Züricher Zeitung та Handelsblatt  повідомили про відновлення газопостачання російського газу до України.

В понеділок Neue Züricher Zeitung анонсувала оприлюднення звіту про збиття МН17. При цьому автори зазначили, що цей звіт не назве винних, але, можливо, роз’яснить деякі моменти.

Андреас Умланд у своїй статті написав у виданні Focus-Online, що конфлікт на Сході України розв’язала Росія, при цьому Росія намагається зберегти внутрішньополітичну легітимність власної влади.

У вівторок було опубліковано велику кількість статей про результати розслідування катастрофи МН-17 та те, що літак збили ракетою БУК (tagesschau.de), при цьому німецькі ЗМІ підкреслили, що Україна також причетна до катастрофи, тому що вона не закрила свій повітряний простір (tagesschau.de та Spiegel-Online). Німецьке радіо Deutschlandfunk назвало той факт, що Росія сумнівається у результатах розслідування, «дивною виставою».

У середу у Facebook було опубліковано цинічний коментар про те, як Німеччина освітлює події: «П’янючий Володимир Путін […] в’їхав у натовп. Більше 80 дітей загинули на місці. На величезний подив, оператора вулиці засудили до декількох років ув’язнення. Причиною було те, що він повинен був перекрити вулицю для уникнення цього нещастя.»

FAZ повідомила у середу, що Петро Порошенко вважає припинення вогню знаком наближення до миру і що значний вклад для цього зробила «Нормандська четвірка». Австрійське видання Salzburg24 та Rheinische Post розповсюдили новину новинної агенції AFP, що на Донбасі було вбито одного українського солдата, ще трьох було поранено.

В середу Spiegel-Online зробили огляд найабсурдніших новин про те, як російські ЗМІ звітують про МН17.

У четвер Tagesspiegel розповсюдив новину про фільм «Плем’я» українського режисера Мирослава Слабошпицького. Фільм знятий про життя групи підлітків в інтернаті для глухих. За день до цього цю ж новину опублікував Bayrische Rundfunk.

Австрійські видання Die Presse та nachrichten.at розповсюдили новину про українського посла в Парижі, який був «неймовірно шокований» тим, що атлас французького видавництва зобразив Крим у складі Росії.

Die Welt розглянув тему референдуму у Нідерландах, за допомогою якого можуть скасувати Угоду про асоціацію ЄС з Україною.

Wiener Zeitung розглянув коментар Мартіна Малека про те, що після анексії Криму Росія більше не може бути «стратегічним партнером» і що Європа повинна дотримуватись своїх цінностей. У Facebook Мартін Малек здивовано зазначив, що «Редакція все ж наважилась опублікувати ЦЕ…»

У середу в Україні вперше відсвяткували «День захисника», при цьому націоналісти та ультраправі використали цей вихідний, видання taz та Der Standard опублікували цікаві статті про цю подію. Одночасно видання FAZ та Der Standard з гумором поставились до новини, що Петро Порошенко летів у винищувачі та дозволив себе сфотографувати, що власне, робив раніше лише Путін.

У четвер головною темою було обрання України непостійним членом Ради Безпеки ООН (ARD-Hörfunkstudio, Südwestpresse, Tiroler Tageszeitung, Der Standard). Власне про процес обрання непостійних членів РБ ООН звітували багато німецьких ЗМІ, наприклад, tagesschau.de, Deutschlandfunk, Tagesspiegel, n-tv, Spiegel-Online.

У четвер Osnabrücker Zeitung опублікувало новину, що у травні або червні наступного року «Друзі України» з міста Лінгенер доставлять чергову гуманітарну допомогу в українські села Жуковці (населення чисельністю 1300 чоловік) та сусіднє село Лановци.

Huffington Post посилаючись на видання Russia Today повідомило, що Україна вимагає від Росії відшкодування збитків у розмірі 40 млрд. доларів за окупацію Криму та військові дії на Донбасі.

Cicero опублікували у п‘ятницю уривок (цитату) з книги німецького історика Карла Шльогеля «Російський рефлекс» про те, що німці досі відчувають провину за початок Другої Світової війни лише перед росіянами. Також видання taz зробили публікацію про нову книгу Карла Шльогеля та Ірини Щербакової, в якій автори спробували розібратись у причинах українського конфлікту.

Австрійське видання Ö24 опублікували новину про майбутні місцеві вибори, які відбудуться 25 жовтня. Видання розглянуло можливість переобрання Віталія Кличка мером Києва, адже він дав поштовх важливим змінам, обіймаючи посаду мера.

Маркус Бенсман та Давид Кравфорд з дослідницького центру CORRECT!V проаналізували доповідь про катастрофу МН17, яке потім опублікувала газета Die Zeit, головним висновком якого було те, що світу необхідно термінове та солідарне рішення, у яких випадка літаки можуть або не можуть пролітати над зонами військових конфліктів.

В п’ятницю Süddeutschen Zeitung та Die Zeit опублікували доповідь про культуру міста Одеси.

В суботу на Офіційному представництві Канцлера Ангели Меркель було опубліковано відео-інтерв’ю, в якому вона підтвердила велику мужність українського уряду у відновленні економіки країни. При цьому необхідно зменшити домінуючу роль олігархів та продовжити боротьбу з корупцією задля покращення умов для іноземних інвестицій.

Der Standard провів інтерв’ю з німецько-українською письменницею Катею Петровською про її історичні погляди, війну Росії проти України та про те, чому вона написала свій останній роман «Можливо, Естер» німецькою. В цій же газеті було опубліковано статтю про Євгенію Белорусець та абсурдне буденне життя на Сході України.

Der Standard також повідомили про те, що поетапне відведення зброї з Донбасу повинно забезпечити спокійне становище у регіоні.

В суботу були опубліковані перші повідомлення новинного агентства AFP (наприклад, в Die Zeit) про смерті в результаті корабельної катастрофи у Чорному морі, про що вже в неділю повідомили більшість провідних ЗМІ, таких як німецький Die Welt або австрійська Kleine Zeitung. Внаслідок нещасного випадку під Одесою загинуло 14 людей. Пасажирський паром «Іволга» потонув, потрапивши у шторм. Екіпаж корабля звинувачують у халатності.

Der Standard опублікував у неділю статтю про роль української греко-католицької церкви на Майдані та Донбасі.

Газета BILD-Zeitung повідомила у неділю, що російський виробник ракетної системи БУК, який отримав відповідне доручення від Кремля, проведе власне розслідування про збиття МН17. Компанія вимагає від ЄС 143000 євро для проведення відповідних тестів.

Джерела з Facebook, які були проаналізовані у вищезазначеному огляді, здебільшого є проукраїнськими групами, а також спільнотами, які пов’язані з Україною.

Йорг Дрешер для УКМЦ