Як будуть організовані з точки зору безпеки місцеві вибори 2020 в умовах пандемії COVID-19 – головна тема круглого столу, який відбувся 2 жовтня в Українському кризовому медіа-центрі.
Участь у заході взяли народні депутати України, представники ЦОВВ, ЦВК, асоціацій органів місцевого самоврядування, експерти. Це п’яте публічне обговорення на тему місцевих виборів, яке УКМЦ організовує у рамках Програми USAID DOBRE.
![](https://uacrisis.org/wp-content/uploads/2020/10/50407308721_af18df028e_3k-1024x683.jpg)
Віктор Ляшко, заступник Міністра охорони здоров’я України, зазначив, що дотримання Конституції і реалізація прав людини про волевиявлення – у пріоритеті, тому МОЗ працює над тим, аби в повній мірі забезпечити права всіх категорій людей. Зокрема, тих, які мають ознаки гострої респіраторної вірусної хвороби. На дільницях відвідувачам будуть вимірювати температуру. І люди з підвищеною температурою або ознаками хвороби будуть рухатися за окремим маршрутом – для них буде обладнана окрема кабінка. І про це повідомляють усіх присутніх у приміщенні, аби була дотримана дистанція.
За словами заступника міністра, на дільницях діятимуть безпекові заходи, визначені постановою №641, яка регулює правила перебування у громадських місцях. Відвідувачів будуть просити одягати маску, яка прикриває рота і носа. Віктор Ляшко додав, що якщо людина відмовляється одягати маску, її також мусять допустити до голосування за тим самим окремим маршрутом. Опісля вона має понести адміністративну відповідальність за порушення протиепідеміологічних норм і законодавства.
![](https://uacrisis.org/wp-content/uploads/2020/10/50407307891_5bc57ec1b7_k-1024x684.jpg)
Денис Рибачок, аналітик Комітету виборців України зазначив, що є ризик, що будуть маніпуляції через коронавірус. За його словами, фейками про спалахи хвороби на дільницях можуть залякувати людей і ті просто побояться йти голосувати. Як результат, це може вплинути на, і без того невисоку, явку виборців на місцевих виборах, – додав аналітик.
![](https://uacrisis.org/wp-content/uploads/2020/10/50407458677_dd4b4567fc_c.jpg)
Андрій Гевко, член Центральної виборчої комісії, зауважив, що наразі найбільш проблемним є питання організації голосування людей, які перебувають на самоізоляції. За його словами, це перше, що необхідно врегулювати на законодавчому рівні. Але навіть якщо цього не буде, то в Україні передбачена процедура голосування за місцем перебування. Єдине, ЦВК має врегулювати порядок здійснення цього голосування в розумінні того, до кого члени комісій будуть іти спочатку. Андрій Гевко припускає, що першочергово голосувати будуть виборці тих категорій, які зараз передбачені законодавством, а до тих, які знаходяться на самоізоляції – у другу чергу.
![](https://uacrisis.org/wp-content/uploads/2020/10/50407308286_755023c6bd_k-1024x684.jpg)
Ще одне важливе питання, яке потребує законодавчого врегулювання – це фінансування заходів безпеки, яке сьогодні покладено на місцеве самоврядування. На цьому акцентував увагу Олександр Слобожан, виконавчий директор Асоціації міст України. Експерт додав, що у багатьох громад грошей на це просто немає, тож доцільніше було би виділити кошти на протиепідеміологічні заходи зі спеціального коронавірусного фонду держбюджету.
![](https://uacrisis.org/wp-content/uploads/2020/10/50407459622_7f20fa5df4_k-1024x684.jpg)
Віталій Безгін, народний депутат України, погодився із тим, що фінансування заходів безпеки з місцевих бюджетів є неправильним і висловив сподівання, що спільними зусиллями асоціацій, народних депутатів вдасться знайти компроміс з урядом і все ж таки домогтися більш збалансованого рішення.
![](https://uacrisis.org/wp-content/uploads/2020/10/50407461697_3bef89b245_k-1024x684.jpg)