21-23 жовтня у Вінниці відбулася серія тренінгів для студентів спеціальності “Журналістика” та редакторів та журналістів Вінницької під назвою «Поляризувати не можна запобігти! Сучасні виклики професії журналіста – як не перетнути межу?».
Лекторами стали українські та естонські експерти та медіафахівці – Ірина Ейгельсон, соціальний психолог-конфліктолог, Максим Буткевич, правозахисник, голова проекту “Без кордонів”, Артур Аукон, в.о. редактора Raadio 4 (Естонія), Олександра Цехановська, старший аналітик Групи з аналізу гібридних загроз Українського кризового медіа-центру.
![](https://uacrisis.org/wp-content/uploads/2020/10/IMG-4461e99a1bf0596f5774e40aa21ad756-V-1024x768.jpg)
Ірина Ейгельсон почала свою панель з низки групових вправ, які змусили учасників прискіпливо оцінити стереотипність власного мислення та порівняти свої думки з існуючими у сучасному суспільстві узагальненими поглядами. Крім того, лекторка детально зупинилася на тому, як дезінформація та маніпуляції у засобах масової комунікації поляризують суспільство і до чого це може призвести.
![](https://uacrisis.org/wp-content/uploads/2020/10/122969757_1019772515205809_7624114142595294376_n.jpg)
Максим Буткевич продовжив розкриття тем, піднятих Іриною Ейгельсон та зупинився на схильності людини стереотипно мислити та робити з цього висновки, що здебільшого не відповідають дійсності. Далі тренер детально зосередився на розкритті сутності та типів мови ворожнечі і на історичних прикладах показав, до чого може призвести її використання, у тому числі журналістами.
![](https://uacrisis.org/wp-content/uploads/2020/10/IMG20201021143958-1024x768.jpg)
Олександра Цехановська, старший аналітик Групи з аналізу гібридних загроз Українського кризового медіа-центру презентувала учасникам два дослідження про наративи російської пропаганди щодо України та Європи.
![](https://uacrisis.org/wp-content/uploads/2020/10/IMG-514ec6c1cf46ce60dd698e936cb2ef76-V-768x1024.jpg)
Артур Аукон, виконуючий обов’язки головного редактора Raadio 4, зосередився на основних тенденціях західної журналістики. За його словами, найпоширеніший вид дезінформації – це фейк. Фейки завжди поширюються з певною метою, нерідко вона настільки далека від самої новини, а кінцевий споживач цієї новини сам визначає, вірити їй чи ні. Крім того, окремо Артур Аукон розповів учасникам про особливості та принципи конструктивної журналістики.
Заходи відбулися у рамках спільного проекту Українського кризового медіа-центру та Естонського центру східного партнерства «Побудова демократичної стійкості в Україні шляхом зміцнення місцевих та регіональних ЗМІ», який фінансує Фонд Emerging Donors Challenge та Міністерство закордонних справ Естонії за рахунок коштів з розвитку співпраці.