Одне з завдань децентралізації – створити ефективне місцеве самоврядування і покращити послуги, які надаються мешканцям. Як виміряти ефективність місцевого самоврядування – тема круглого столу, що відбувся в Українському кризовому медіа-центрі 13 жовтня.
Участь у заході взяли народні депутати України, представники українських асоціацій органів місцевого самоврядування, представники громад, міжнародні експерти та науковці. Круглий стіл організувала Програма USAID DOBRE.
![](https://uacrisis.org/wp-content/uploads/2020/10/50468574626_5710b62773_k-1024x684.jpg)
Під час укрупнення громад бралися до уваги загальні показники, які показували потенційну спроможність громад, зазначив В’ячеслав Негода, заступник міністра розвитку громад та територій:
“Я вдячний програмі DOBRE, що вони взяли за ініціативу питання, яке, на мій погляд, має дуже велике значення в частині підтримки децентралізації та у постдецентралізаційному періоді, який триватиме довго – до нової ери децентралізації, – зазначив В’ячеслав Негода. – Питання спроможності є одним із ключових. Сьогодні у нас 1469 громад і не всі з них є потенційно спроможними. Адже не буває такого, щоб усі очолювали рейтинги. У нас є громади-лідери за тими чи іншими показниками, і є ті, які є аутсайдерами, і будуть потребувати допомоги і підтримки держави. Тому є необхідність створення об’єктивного діагностування, щоб вживати певні заходи”.
За словами В’ячеслава Негоди, для цього треба напрацювати алгоритм та прописати конкретні кроки:
– визначити інструменти – систему моніторингу, індикатори, які повинні братися до уваги;
– навчитися здійснювати оцінку – це певна система розрахунків, яка повинна надавати певні висновки;
– провести аналіз місцевого самоврядування;
– на основі оцінки визначити проблемні громади, яким потрібна допомога та підтримка держави.
![](https://uacrisis.org/wp-content/uploads/2020/10/50468727222_5e273e35f3_k-1024x684.jpg)
Народний депутат України Віталій Безгін зазначив, що у питанні оцінки ефективності місцевого самоврядування наша держава має бути першопрохідцем. За його словами, раніше в нас було багато успішних прикладів інших країн з різними підходами
“У впровадження інструментів спроможності так системно (як ми це бачимо і обговорюємо з експертним середовищем) нам доведеться бути першопроходцями. Адже Україна не в тому соціально-економічному становищі і має низку інших проблем, тож не може зараз собі дозволити 20-річні дослідження з подальшою зміною форматів громад. Оцінка спроможності повинна мати законодавче підґрунтя. Питання відкрите в тому чи це будуть інструменти, які зафіксовані в законі про засади адмінтерустрою чи про державно-регіональну політику”, – сказав Віталій Безгін.
![](https://uacrisis.org/wp-content/uploads/2020/10/50467868303_191658fb42_k-1024x684.jpg)
Беррі Рід, керівник Програми DOBRE (червень 2016 – вересень 2020), консультант Програми DOBRE, США:
“Вимірювання ефективності – це ключ до відмінної, якісної та сучасної системи місцевого самоврядування. Місцеві органи самоврядування зможуть побачити, де вони працюють добре, а де потрібне покращення. Система дозволить місцевій владі покращити розподіл ресурсів та визначати пріоритети ефективніше. Громадяни також зможуть побачити цю систему у своїх органах місцевої влади. Вони також зможуть легше визначатися із пріоритетами – на чому повинні концентруватися місцеві ресурси”.
Громади-партнери програми USAID DOBRE користуються інструментом оцінки спроможності місцевого самоврядування (РМСІ). Одним із таких кейсів поділилася Людмила Білокоз, заступниця голови Новоукраїнської територіальної громади з Кіровоградської області. За її словами, про цей інструмент, знають не тільки в міськраді, а й за її межами.
“Знайомство з інструментом починалося у рамках програми DOBRE. Раніше оцінку проводили разом із експертами програми, а два роки поспіль уже самі. Для нашої громади це є практичним інструментом для досягнення цілей стратегії розвитку нашої громади, реалізації її візій і бачення. Ми маємо стратегію розвитку, де зібрано колегіальні цілі щодо послуг, які люди хочуть мати. І оцінка є покроковим інструментом досягнення цілей нашої стратегії”.
Підбиваючи підсумки Юлія Єсмуханова, в.о. керівника програми USAID DOBRE зазначила: “Під час оцінки спроможності місцевого самоврядування важливо відокремлювати статистичні дані та вимірювання ефективності. Важливо, щоб ця система показувала динаміку розвитку громад і її показників. Оцінювання має бути закріплене в законодавстві”.
Детальніше про оцінку ефективності місцевого самоврядування на прикладі українського та міжнародного досвіду – дивіться у відеозаписі трансляції події.
Детальніше про підсумки дискусії – читайте згодом у лонгріді на сайті УКМЦ DOBRE та на Facebook-сторінці програми DOBRE.