В Українському кризовому медіа-центрі відбулась презентація доповіді про початок окупації Свердловська (з 2016 року – Довжанська), підготовленої Українською Гельсінською спілкою з прав людини (УГСПЛ). Координатор Центру документування УГСПЛ Олексій Біда розповів про те, що місто на постійній основі стало з 2014 року транзитом для російської військової техніки та живої сили. Окупація розпочалася із захоплення прикордонних застав та контрольно-пропускного пункту «Довжанський», через який 12 червня 2014 року в Україну зайшов перший зафіксований негуманітарний конвой агресора.
Під час презентації було озвучено зазначених у звіті ключових осіб, які встановили контроль над містом та вчиняли злочини проти місцевого населення:
- полковник ФСБ Ігор Єгоров, позивний «Ельбрус» (координація дій незаконних збройних формувань з боку Російської Федерації);
- найманець з РФ Олександр Ілютенко, позивний «Палестинець» (бойовий командир);
- мешканець міста Гайдей Олександр, позивний «Рим» (комендант під час окупації);
- Мозговий Олексій Борисович, командир незаконного збройного формування «Призрак».
Анастасія Зоря, аналітикиня Центру документування УГСПЛ навела типові приклади порушень прав людини, що мали масовий характер під час окупації і увійшли у звіт: вбивства, залякування, пограбування, викрадення, тортури, утиски релігійних конфесій, напади на штаби українських політичних партій, примус до служби у збройних силах. У звіті також надано списки ідентифікованих загиблих за час окупації міста та однойменного району: 22 цивільні особи; 65 представників Об’єднаних Сил; 10 представників незаконних збройних формувань (далі – НЗФ).
Під час виступу очевидець подій Роман Романов, мешканець Свердловська (з 2016 року – Довжанськ), розповів про голод в місті. Після відключення банківської системи люди залишилися без грошей і вимушені були на смітниках шукати бодай якусь їжу. Також він повідомив про нагнітання страху в місті. Окупанти під українськими прапорами обстрілювали цивільні об’єкти, а наступного дня російські ЗМІ висвітлювали ці постановки як злочини української влади.
Наприкінці презентації Олексій Біда зазначив: «Звіти серії «Історія одного міста» направлені на збір та збереження історичної правди. Ми маємо передати інформацію об’єктивно, без будь–яких спотворень, чи то політичних, чи то пропагандиських. Долучайтеся до розповсюдження та документування подій!».
Детальніше ознайомитися зі звітом можна за посиланням.