Київ, 2 липня 2014 – Президент Петро Порошенко зупинив десятиденне перемир’я і відновив проведення антитерористичної операції. Порошенко намагався врахувати побажання усіх сторін. Європейському Союзу Україна показала, що ми демократична країна, яка намагалася мирно вирішити конфлікт, але нас не почули і не залишили іншого виходу, як знову застосувати силу для оборони своїх кордонів і свого народу. Бажання українських військових Президент також дослухав – вони знову можуть не лише захищатись від атак, а й відкрито йти у наступ. Як результат – лише за першу добу відновлення АТО українські силовики знищили понад тисячу бойовиків.
Стабілізація ситуації у східних регіонах України – це ціль №1, інше питання – яким шляхом цієї цілі досягти. Антитерористична операція виконує два основні завдання – нейтралізувати терористів та максимально гарантувати безпеку мирного населення. Про це заявила народний депутат України, уповноважена Президента з мирного врегулювання конфлікту в Донецькій та Луганській областях Ірина Геращенко під час круглого столу «Мирний план, АТО чи військовий стан – як зберегти територіальну цілісність країни?», який проходив в Українському кризовому медіа-центрі. «Антитерористична операція сьогодні дає всі можливості і важелі нашим військовим для того, щоб вони проводили ті дії, які необхідні для нейтралізації терористів і бандитів. Президент не прийняв рішення про введення військового стану в Луганській і Донецькій областях, оскільки врахував думку місцевого населення, яке з острахом ставиться до розмов про перспективи введення військового стану», – пояснила пані Геращенко.
Апелював уповноваженій Президента про введення військового стану народний депутат Олесь Доній. Він переконаний, що саме таке вольове рішення дозволить швидше закінчити конфлікт у східних регіонах України. «Військовий стан матимете переваги. Одна з них – військові адміністрації, які можуть звільняти місцевих керівників у випадку саботажу чи співробітництва з терористами», – аргументував нардеп.
Військовий експерт Віктор Палій підтримав політика і вважає, що зараз є усі підстави для введення на Донбасі військового стану: «Речі потрібно називати своїми іменами. І те, що зараз відбувається на сході України – це вже давно не боротьба з терористами. На сьогодні є всі підстави для запровадження військового стану. Однак для цього потрібно оцінити свої сили. Зараз важливим є і об’єднане командування. Один генерал Василь Крутов не зможе справитись з усім».
«Мова не йде про внутрішній конфлікт України, йде повномасштабна війна. І зараз потрібно на законодавчому рівні затвердити порядок військових дій на Донбасі», – говорить дипломат, керівник «Майдану закордонних справ» Богдан Яременко. Рішучу позицію мають займати і керівництво України, і Європейський Союз. «Заяви про стурбованість ЄС жодним чином не впливають на вирішення конфлікту», – підкреслює дипломат. Зараз проведенням антитерористичної операції займаються спецслужби, на чолі з Службою безпеки України, але у них недостатньо ресурсів для проведення масштабної наступальної операції. Ресурс СБУ у кілька разів менший, ніж у Збройних сил України. «Потрібно передавати повноваження керівництву Збройними силами України, які мають достатній ресурс, щоб комплексно захистити нашу територію, залучити війська, прикордонну службу та інші підрозділи», – зазначив Яременко.