Україна повертається до реформування державної служби

Реформа державної служби України розпочалась у кінці 2015 року, коли було прийнято відповідний закон. Однак, вже за два роки процес загальмувався. Реалізації реформи спочатку зашкодив ковід-19, а потім повномасштабне вторгнення РФ. І хоча сьогодні умови залишаються вкрай важкими, коло експертів, науковців, політиків намагається актуалізувати цю реформу, адже її проведення знаходиться серед тих питань, без рішення яких вступ України до Європейського Союзу може ускладнитись. Ця тема стала головною під час презентації Концепції та Аналітичної записки «Державна служба в Україні та напрями її реформування й розвитку», організованої Центром політико-правових реформ.

«Сьогодні ми всі думаємо над тим, як нам швидше відновити конструктивні процедури заходу на державну службу, функціонування державної служби, звільнення з державної служби. Від цього залежить ефективність функціонування системи врядування загалом. Тому ми і почали цей шлях. Провели перший Круглий стіл, на якому обговорили проблеми державної служби, почали напрацьовувати різні блоки для майбутнього реформування. Потім цілий рік проводили різні експертні дискусії, на яких обговорювали принципи державної служби, проблеми конкурсів, звільнення з державної служби і так далі. І тепер після серії доопрацювань представляємо зібраний матеріал. Сьогодні ми вперше виносимо ці документи в повному обсязі на обговорення», – зазначив Голова правління Центру Ігор Коліушко.

На його переконання, вирішувати всі проблеми державної служби, а це і парламентська служба, і державна служба в Кабінеті міністрів, інших органах виконавчої влади, можна. тільки комплексно. Завдяки програмі USAID «РАДА: наступне покоління» Центр політико-правових реформ мав можливість виконати цю роботу.

Про те, як це діє в Україні, розповів директор Програми USAID «РАДА: наступне покоління» Мортен Енберг.

«Ми маємо меморандум про співпрацю з апаратом Верховної Ради і для мене важливим є вислухати, якими є результати і висновки цього проекту, як нам рухатися вперед, як ми своєю програмою можемо разом з нашими партнерами і надалі надавати таку підтримку. Ми маємо послухати наших колег, які залучені з різних точок зору, з різних аспектів до цього цілого кластеру пов’язаного з доступом або вступом України до Євросоюзу. Це перший кластер в переговорному процесі, і ми будемо працювати для того щоби допомогти Україні в її зусиллях з вступу до Євросоюзу», – запевнив Мортен Енберг.

Голова Програми SIGMA Грегор Вірант зі свого боку визнав, що має надзвичайне позитивне враження від матеріалів, що увійшли у презентацію.

«Мені здається, що аналіз абсолютно обґрунтований, діагностика проведена правильно. Цей документ представляє цілу низку пропозицій щодо розв’язання проблем державної служби», – додав він.

У 2023 році програма SIGMA провела ретельний аналіз і оцінку стану системи державної управління в Україні. Було зазначено, що сектор управління людськими ресурсами і в цілому реформа державної служби є серйозним викликом порівняно з іншими секторами.

«Одне з основних запитань, які ми маємо собі ставити і відповідати нього – чому зміни такі повільні і чому не відбуваються реформи швидше? Є чимало причин. У першу чергу, це війна, яка все ще триває. Не можна очікувати повністю функціональної реформи державної служби, коли людей мобілізують і вони вмирають не тільки на фронті, а і в тилу від ракетних атак. Буде набагато простіше, коли війна завершиться і пришвидшиться реформа», – відмітив Грегор Вірант.

З планами законодавців в цьому напрямку ознайомив Голова підкомітету з питань державної служби Комітету з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування Верховної Ради Дмитро Чорний.

«Зараз ми працюємо над комплексними законодавчими змінами для завершення реформи державної служби і вдосконаленням засад державного регулювання регіонального розвитку та транскордонного співробітництва, приведення їх у відповідність до європейських стандартів», – сказав народний депутат.

Робота з виконання плану Ukraine facility передбачає декілька кроків. Першим є підготовка до другого читання та прийняття законопроекту № 8222 про внесення змін до Закону України «Про державну службу» щодо впровадження єдиних підходів оплати праці державних службовців на основі класифікації посади і створення справедливої системи оплати праці державних службовців.

«Другий крок, над яким ми працюємо – це забезпечення прозорої процедури відбору спеціалістів на посади шляхом прийняття законодавства щодо вдосконалення процедури найму, просування по службі та звільнення. Відповідно до плану законопроектної роботи на наступний рік уряд планує внести відповідний законопроєкт в другому кварталі. На нашу думку, він сприятиме прозорому механізму кар’єрного просування державних службовців. І третій крок – це забезпечення цифровізації управління державною службою та людськими ресурсами шляхом розгортання та використання єдиної інформаційної системи в Україні», – заявив Дмитро Чорний.