За даними Європейської комісії, з 24 лютого 2022 року по 16 липня 2024 року 856 747 українських учнів були інтегровані у шкільних системах країн Європейського Союзу. В цих умовах постало питання збереження в дітей зв’язку з Україною. Саме на це спрямовано Проєкт «Знай свою Україну», ініційований Благодійним Фондом “Коло”. Завдяки спільним зусиллям БО БФ “Коло”, Національного центру народної культури “Музей Івана Гончара”, студії онлайн-освіти EdEra та за сприятння УКФ організатори проєкту хочуть надати дітям та їхнім батькам доступ до сучасних якісних освітніх матеріалів, що допоможуть зберегти зв’язок з рідною культурою та мовою, незалежно від місця перебування.
«Ми постійно взаємодіємо з нашими громадянами за кордоном, слідкуємо за тим, що відбувається, і, на жаль, можемо констатувати, що ця проблема є, – підкреслила креативна директорка “Українського інституту” Тетяна Філевська. – Величезна кількість людей виїхали. Багато дітей зростають в інших країнах, інших культурних контекстах, і дуже часто не мають можливості повноцінно практикувати українську культуру та бути до неї дотичними. Вони інтегруються в ті середовища, в яких перебувають, і відповідно формуються з тими цінностями. Тим складнішою буде їхня реінтеграція, повернення і включення в український контекст».
Зі її словами, це буде величезною задачею для України як держави і українського суспільства. Тому звичайно важливо вже сьогодні думати про те, як тримати якесь певне спільне поле з тими людьми, які зараз за кордоном, як допомагати їм бути долученим до української культури, як їм допомагати ставати українцями незалежно від того, де вони живуть тимчасово і звичайно стимулювати бажання повертатися в наше соціальне тіло.
Тетяна Філевська відзначила, що контактів з українцями за кордоном після повномасштабного вторгнення стало набагато більше, і ця взаємодія стає інтенсивніша.
«В нас є низка проектів та інформаційних кампаній, які ми змогли масштабувати саме завдяки цій співпраці. “Листівки з України”, платформа Insight.UA, наші онлайн-курси про Україну та інші та можливості пізнавати Україну, пояснювати її іноземцям. За рахунок цього наш вплив і масштабування нашої діяльності досягало набагато кращих і більших результатів. Відповідно ми розуміємо, що діяльність в сфері культурної дипломатії є однією з важливих активностей для українських громадян за кордоном», – розповіла креативна директорка “Українського інституту”.
Засновниця ГО «Фонд “Відкрита політика”» та Наукового ліцею імені Клима Чурюмова Ірина Жданова наголосила на по требі вирішувати таку гостру проблему, як відірваність дітей за кордоном від української освіти.
«Лише цього року з України виїхало близько 300 000 дітей. Думаю, що зараз ця цифра у зв’язку з блекаутами і постійними обстрілами в рази збільшилася. Якщо ми говоримо про майбутнє України як сильної країни з точки зору економіки і національної оборони, то безумовно маємо робити ті програми, які спрямовані на дітей і їх батьків, щоб вони могли повернутися», – заявила вона.
Також Ірина Жданова звернула увагу на нестачу інформаційної кампанії стосовно промоції можливостей отримання освіти в Україну.
«Як представниця громадського організації «Фонд «Відкрита політика» хочу нагадати, що у 2016-19 роках ми робили велику національну інформаційну кампанію про доступ до освіти для дітей, які залишились на тимчасово окупованих територіях. Сьогодні я багато дуже їжджу по Україні і в прифронтові громади і на захід України, і не бачу жодного інформаційного біг-борду або в потягах інформації про те, якими є можливості навчання в Україні», – зазначила Засновниця ГО «Фонд “Відкрита політика”» та Наукового ліцею імені Клима Чурюмова.
З досвідом промоції традиційної української культури ознайомила директорка з маркетингу БО БФ «КОЛО» Марія Котвіцька.
«Наш проект насправді виявився своєрідною візійною інтуїцію, адже ми його почали в 2021 році перед війною. Тоді вийшов перший курс «Різдво». На той час ми абсолютно не мали гадки про те, наскільки широко працюватиме з цим інструментом. Не тільки всередині країни заради того, щоб зберегти українську традиційну культуру та інтегрувати її в звичайне життя українських родин, а й збудувати місточки з тими родинами, які знаходяться за кордоном. У 2024 році за підтримки УКФ вийшло оновлення. Це «Покрова» і «Купала». Наступного року вийде «Великдень». Таким чином ми в принципі зможемо дати комплексний продукт для вивчення обрядовості символіки традиційної культури, основаної на святковому традиційному календарі українців», – пояснила Марія Котвіцька.
Від початку повномасштабного вторгнення зі справжнім стресом зіштовхнулися працівники дипломатичних установ України за кордоном, оскільки з кожної з країни, куди виїжджали українці, доводилось вирішувати питання інтеграції дітей до місцевих навчальних систем. Одночасно велась робота з пошуку інструментів мотивації для реінтеграції у повоєнну Україну.
«Для нас було дуже важливим забезпечити і навчання українських дітей саме українським базовим предметам, які є в нашій національній школі з під тим кутом, що ми мали б забезпечити збереження їхньої національної самосвідомості і самоідентичності. Перше перш за все, це українська мова, українська література, історія, доєднання до якихось культурних традицій і спадщини. Ми цю роботу відразу розпочали з міністерством освіти і науки України і в дуже щільному контакті з українськими громадами», – згадав Посол з особливих доручень МЗС України Олександр Шевченко.
Дипломат зазначив, що українські діти дуже швидко інтегруються в інше мовне і культурне середовище, і тому дуже важливо щоб культурні та освітні ініціативи допомагали їм відчувати належність до України.