Interreg Europe: Україна активно долучається до процесу

У 2024 році Україна приєдналась до програми міжрегіонального співробітництва Interreg Europe, метою якої є вдосконалення політики регіонального розвитку шляхом виявлення та передачі передового досвіду між регіонами ЄС. Тому, що вдалося за цей час в межах першого конкурсу програми, був присвячений Круглий стіл, організований Українським інститутом міжнародної політики.

Сфера інтересів Interreg Europe охоплює 6 напрямків, за якими партнери у 36 країнах створюють проєкти та обмінюються практиками. «Розумна Європа» – це дослідження та інновації, діджиталізація, стартапи. «Зелена Європа» зосереджена на енергоефективності, управлінні відходами та водними ресурсами.  Розвиток європейської транспортної мережі та сталої мобільності входить у напрямок «Об’єднана Європа». Освіта, медицина, інклюзивність, розвиток культури й сталого туризму – у напрямок «Соціальна Європа». «Європа ближча до громадян» – це про інтегрований міський та сільський розвиток, а напрямок «Краще регіональне врядування» переслідує ціль покращення роботи органів місцевого самоврядування і рівня надання ними послуг громадянам.

«Ця програма для тих, хто створює політику, – наголосив Директор Програми міжрегіональної кооперації ЄС Interreg Europe Ервін Сіверіс. –  Ми маємо два стовпи активностей. Перший – це традиційний шлях створення проектів. При цьому визначена обмежена кількість регіонів, які обмінюються та передають досвід з питань спільного регіонального розвитку. Другий – це Policy Learning plat. яка є платформою для подальшого використання проєктів та відкриття переваг програми для всіх».

Україна тільки з початку минулого року доєдналася до цієї програми, і вже займає помітне місце серед країн, де реалізуються проєкти. Загалом у проєкти залучені 39 інституцій з 13 регіонів України.

Під час виступу Ервін Сіверіс проанонсував Форум міжрегіонального співробітництва, що відбудеться 19-20 березня у Кракові, і запросив на нього українських партнерів Interreg Europe.

Національним органом управління програми визначено секретаріат Кабінету Міністрів. Його представниця Яна Романюк повідомила, що наразі підписано фінансову угоду програми Interreg Europe. Наступним етапом є її ратифікація, адже в цьому випадку правила закупівель відрізняються від національних правил в Україні.

Варто зазначити, що національним контролером є державна аудиторська служба, яка проводитиме верифікацію витрат.

Верифікація фінансової угоди програми Interreg Europe в парламенті матиме позитивний результат при голосуванні. В цьому впевнена заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань інтеграції України до Європейського Союзу Марія Мезенцева.

«Ще влітку минулого року, знаючи, що Україна повноцінно доєднається до програми з січня 2025 року, ми вже робили тренінги і визначили проблемні моменти. Серед них знання іноземних мов, розуміння наших партнерів, представників громад, територій, регіонів як знаходити партнерів. Щодо заходу у Кракові, то до нього громади і регіони треба готувати для того, щоб вони їхали з конкретними пропозиціями або шукали тих партнерів, на яких вони можуть розраховувати», – порадила представниця Верховної Ради.

Директор Генерального директорату з питань регіональної та міської політики Європейської Комісії (DG REGIO) Славомір Токарський відмітив неймовірну стійкість українських партнерів програми Interreg Europe в роботі в складних умовах.

«Також хотів би підкреслити силу європейської інтеграції. Україна є важливим партнером, і ми сподіваємося допомогти вам у вашому європейському шляху, а для цього важливо, аби регіональні та місцеві представники влади були залучені до планування і втілення заходів. Ця програма дуже особлива, адже дає можливість представникам різних країн обмінятися найкращим досвідом. А це зближує нас і крок за кроком ми наближаємося до сильної і стабільної Європи», – заявив Славомір Токарський.

Звертаючись до партнерів в регіонах, Директор Українського інституту міжнародної політики Надія Афанасьєва відзначила важливість виконання переговорного процесу до вступу в Європейський союз і всіх умов, які в ньому є.

«В цьому році відкриється скрінінг розділу 22, який стосується регіональної політики і структурних фондів. Теми ваших проектів по плануванню, соціальному захисту, безпеці стосуються якраз виконання цих рекомендацій Європейської комісії у вас на місцях. Таким чином ви можете на національному рівні практично допомогти і Верховній Раді і Офісу євроінтеграції», – додала вона.