Київ, 24 вересня 2015 року – 23 вересня Кабінет міністрів України вніс зміни до прийнятого 4 червня порядку в’їзду на територію окупованого Криму та виїзду з нього, який суттєво обмежував можливості громадян України, іноземців, представників ЗМІ та правозахисників відвідувати Крим. Цей порядок викликав хвилю обурення у експертів, правозахисників та представників громадськості, які закликали до внесення змін у новий порядок. «На наш заклик відгукнулися у Міністерстві юстиції та запропонували створити певну площадку для того, щоб внести зміни. Ми мали дуже позитивний досвід співпраці громадських організацій з урядовими структурами, безпосередньо з Мінюстом, який оперативно відреагував на велику кількість скарг та збентеження щодо прийнятого порядку. Але, на жаль, не можна сказати, що на сьогодні порядок не порушує прав людини та не обмежує свободу пересування громадян України», – повідомила Дарія Свиридова, юрист Української Гельсінської спілки з прав людини, під час прес-брифінгу в Українському кризовому медіа-центрі.
Ольга Скрипник, заступник голови Кримської польової місії з прав людини, повідомила, що був розширений перелік підстав для отримання дозволу для в’їзду на територію Кримського півострова для іноземців – наразі для здійснення журналістської діяльності представники зарубіжних ЗМІ повинні отримувати спеціальний дозвіл за погодженням з Міністерством інформаційної політики України, а правозахисники та представники міжнародних НУО – за погодженням з Міністерством закордонних справ України. Також, у переліку підстав, за якими іноземні громадяни можуть отримати дозвіл на в’їзд до Криму, з’явилися наступні причини: проповідування релігійних віровчень, виконання релігійних обрядів чи задоволення релігійних потреб (виключно за клопотанням або погодженням з Мінкультури), а також участь у заходах Меджлісу кримськотатарського народу.
«Але наразі з проблемою документів зіткнулися громадяни України віком до 16 років, адже в’їзд до Криму для дітей до 16 років регламентується нормами перетину державного кордону, тобто постає питання отримання закордонного паспорту або інших визначених законом документів. До порядку була внесена зміна, яка стосується виїзду з території Криму – наразі дитина може виїхати з Криму у супроводі лише одного з батьків чи опікунів, але для в’їзду на територію півострова все ще потрібна згода іншого з батьків», – пояснила заступник голови Кримської польової місії з прав людини.
Крім того, постанова Кабміну спростила процедуру отримання дозволу для подружжя, якщо в Криму мешкають родичі лише когось одного з подружжя, та була скасована необхідність надання підтвердження фінансової спроможності перебування на території України.
Також нотаріусам був наданий доступ до пунктів пропуску на адміністративному кордоні. «Це дуже важливо, адже це зменшує ризик виникнення проблем на кордоні під час виїзду дітей до 16 років, а також частково може зняти проблему, що стосується отримання документів на материковій частині України за нотаріальною довіреністю», – зауважила Вікторія Савчук, керівник юридичного напрямку Крим SOS.
Проте, на жаль, не всі запропоновані зміни до порядку були прийняті. Одними з важливих проблем залишаються відсутність можливості подати документи на отримання дозволу дистанційно особам, що знаходяться за межами території України та неможливість отримання дозволу на багаторазовий в’їзд до Криму, якщо причиною в’їзду є наявність родичів чи майна на території півострова. «Крім того, КМУ не був уповноважений регламентувати питання в’їзду та виїзду з території України, як і всі питання, які стосуються обмеження свободи пересування громадян України, адже згідно із законодавством України та Конституцією України будь-які обмеження пересування територією України можуть бути встановлені виключно законом. Норма, яка дозволяє прикордонникам відмовити громадянину України чи іноземцю у в’їзді на материкову частину України повинна бути виключена з порядку», – зазначила Дарія Свиридова.