Київ, 1 квітня 2016 року – За 2015-2016 рік навчання в Естонії пройшли 80 інструкторів з тактичної медицини. Загальна вартість навчання, яке покривала Естонія, склала 170 тисяч євро. Про це під час прес-брифінгу в Українському кризовому медіа-центрі повідомила Ганна Майборода, медик-інструктор з тактичної медицини, випускниця 1 курсу ТССС в Естонії, голова правління ГО «ВО Патріот». За 2 роки військових дій жодна країна не допомагала України у вигляді таких курсів навчання українських парамедиків, каже вона. «Вони цей курс скоротили, але рівень тих знань і навички, які ми отримали там, дають можливість наші знання практично перенести в систему і дали можливість подарувати Україні 80 інструкторів з міжнародним сертифікатом 4 рівня. Цей рівень мають отримати всі медичні працівники тактичного рівня, починаючи від санінструктора, закінчуючи начмедом батальйону», – зазначила Ганна Майборода.
За її словами, загалом було 4 групи по 20 осіб, які проходили навчання в Естонії. Серед тих, хто пройшов навчання – 29 добровольців, 36 представників ЗСУ та інші. Вони, у свою чергу, повернувшись в Україну, передають свої знання іншим, як військовим прямо на передовій, так і волонтерам різних професій, які бажають отримати навички з тактичної медицини. «Тактична аптечка без навчання – це просто сумочка з набором інструментів і засобів. […] Без навчання і знань, як нею користуватися, надавати допомогу неможливо», – зауважила медик-інструктор з тактичної медицини. Крім, власне, самого навчання, Естонія надавала і матеріальну медичну допомогу українцям. Зокрема, це те, чого бракувало на фронті, особливо з самого початку військових дій на сході. «274 рюкзаки укомплектовані, це рівень санінструктора, призначені для роботи в малих групах, рюкзаки парамедикавеликі – 21, аптечки IFAK, ноші, манекени. […] Усього медичного майна зібрали на суму 230 тисяч євро, це для Естонії дуже колосальна сума», – повідомила Ганна Майборода.
Владислав Лектор, медик-інструктор з тактичної медицини, заступник начальника медичної служби батальйону «Айдар», розповів, що інтенсивний курс навчання в Естонії тривав 10 днів. «Естонські офіцери, які викладали, брали участь в місіях НАТО, в місіях в Іраку, Афганістані, розуміли про що йдеться. Знаючи що таке війна, і виходячи з цього, викладали протокол у тих умовах, в яких ми потім опинимося», – пояснив Владислав Лектор. При цьому, він зауважив, що з них робили, так званий, інструмент, який стане інструментом для інших, тобто ці інструктори в Україні можуть передавати свої знання та навички іншим. «Я ризикну припустити […], що через мене за цей проміжок часу пройшло, якщо говорити про санінструкторів, близько 130 осіб, якщо говорити про медичну службу – це близько 30 – 40 осіб, з якими вдалося провести тренінг у тих умовах зони АТО, в яких вони нині перебувають», – каже медик-інструктор з тактичної медицини. Крім цього, він додав, курси з тактичної медицини стають у нагоді не лише військовим, а й цивільним. Тому випускники даних курсів вчать також українських поліцейських, пожежників, працівників служби з надзвичайних ситуацій тощо.
Це проект – є запорукою співпраці між Естонією і Україною, адже Естонія прагне максимально поділитися досвідом для того, щоб інші могли потім використовувати це, зауважила Анастасія Михайлова, координатор проектів з гуманітарної допомоги та співробітництва у галузі розвитку посольства Естонії в Україні. «Таким чином, надаючи метафорично «вудочку», той інструмент, яким можна потім користуватися, а не просто матеріальну допомогу, яка також необхідна, але має прикрість закінчуватися», – пояснила Анастасія Михайлова.
«Тактична медицина працює у випадку трьох дефіцитів: часу, інформації, ресурсів», – наголосив Роман Бабич, лейтенант медичної служби, начмед 1-го батальйону 93-ї ОМБР з жовтня 2014 по вересень 2015 року, 1 група ТССС в Естонії. За його словами, естонці надавали знання, для того, щоб рятувати людські життя. І на початку військових дій в українців таких знань не було, інакше можна було би врятувати життя і здоров’я багатьох бійців. «Знання, які нам дають в Естонії, дозволяють навчити людей з будь-яким рівнем підготовки», – зауважив Роман Бабич. Це означає, що інструктор надає іншим системні знання, які дозволять правильно й алгоритмічно надавати медичну допомогу пораненим. До того ж, як розповів лейтенант медичної служби, на передовій такі знання передають не лише медикам, а самим солдатам, які повинні вміти надати допомогу як собі, так і своєму побратиму.
«Моє мислення лікаря «перекроїли» і зробили простим і тактичним, бо прості і правильні речі рятують», – зауважив Юрій Марченко, начальник медичної служби батальйону «Донбас», випускник 1 групи курсу в Естонії. І цим простим, але важливим речам, їх вчили в Естонії. За словами Юрія Марченка, у порівнянні з початком бойових дій, кількість санітарних втрат та критичних поранень набагато менша, бо вже є певні знання та навички.
Дмитро Кавида, майор медичної служби, викладач кафедри організації медичного забезпечення Збройних сил Української військово-медичної академії, випускник 4 групи курсу в Естонії, розповідає, що на сьогодні є діючі державні стандарти з індивідуальної підготовки військовослужбовців, де враховані знаннях з тактичної медицини, набуті випускниками 1 – 2 груп курсу інструкторів в Естонії. За словами майора медичної служби, Українська військово-медичної академія вже почала запроваджувати отриманий в Естонії досвід. «Зміни внесені до програм з підготовки як офіцерів запасу, так і наших слухачів, в якій буде більше прикладного аспекту, а також частково введені у програму практичні заняття саме з організації медичного забезпечення», – повідомив Дмитро Кавида.
Ганна Майборода зазначила, що тактичній медицині в Україні вже навчена велика кількість людей. «Минулого року, тільки за офіційною статистикою, на полігонах під час трьох хвиль мобілізації пройшли навчання тільки мобілізованих 65 тисяч військовослужбовців. Це провели навчання інструктори-волонтери різних волонтерських об’єднань, в тому числі, де є інструктори, які навчалися в Естонії», – розповіла голова правління ГО «ВО Патріот». У планах організації на цей рік – створити систему навчання безпосередньо в Україні, зокрема, аналогічний інструкторський центр, де надаватимуть знання з тактичної медицини.