https://www.youtube.com/watch?v=FfcVl2jHLMs

Саботаж запуску електронного декларування призведе до зриву безвізового режиму та різкого падіння гривні – активісти

WATCH IN ENGLISH

Київ, 15 серпня 2016 року – Система електронного декларування, яку сьогодні запустили без сертифікату, фактично не запрацювала. Працює лише подання декларацій, за неправду в яких немає покарання. «Вбивство декларацій – це вбивство безвізового режиму та фінансової допомоги від заходу: траншу МВФ, фінансових гарантій США та ЄС. Без цих грошей восени гривня піде у піке. Її можна буде спускати в унітаз», – заявив Віталій Шабунін, голова правління «Центру протидії корупції», під час прес-брифінгу в Українського кризового медіа-центру. Він також наголосив на ризиках, які це несе для протидії корупції в Україні. «Створена можливість легалізувати будь-які незаконні статки: корупційні, від наркоторгівлі, контрабанди тощо. Несертифіковані данні не є доказовою базою, тепер навіть теоретично неможливо провести кримінальне розслідування. Буде легалізована купа грошей, на які потім чиновники будуть жити. Наступного літа ми опинимося у «сірій зоні» FATF (Міжнародна група з протидії відмиванню брудних грошей – УКМЦ). Чекати інвесторів після цього – ідіотизм», – пояснив пан Шабунін.

Ярослав Юрчишин, керівник Transparency International Україна, підкреслив, що після заклику його організації, Петро Порошенко обіцяв світовій спільноті, що 15 серпня система е-декларування запрацює на 100%. «Я не знаю, чи соромно Президенту, але мені надзвичайно соромно. Бо сьогодні я маю сказати Transparency International, що наш Президент не тримає слова. Європейські партнери прив’язали це до безвізового режиму, у меморандумі МВФ чітко зазначили систему е-декларування. Український народ обдурюють системно, а з міжнародною спільнотою так не вийде», – зазначив пан Юрчишин. Він підкреслив, що з державного бюджету на цю реформу гроші так і не виділили – фінансування забезпечили ПРООН та Світовий Банк, яких тепер і звинувачують у тиску. Ще одним «цапом-відбувайлом» зробили приватну структуру, яка єдина погодилася працювати 24/7, щоб виробити програмне забезпечення. Тепер від них вимагають виправити «недопрацювання», але відмовляються говорити, які саме.

Єгор Соболєв, народний депутат України, голова комітету Верховної Ради України з протидії корупції, зазначив, що незалежні програмісти не вбачають якихось великих проблем у існуючій системі, тому можна розраховувати на те, що вона все ж таки скоро запрацює. Тим часом планують ретельно наглядати за поданими деклараціями. «Ми будемо перевіряти кожну декларацію, яка потрапить у систему протягом цих днів, поки вона є ослабленою. Якщо хтось думає, що у них вийде таким чином уникнути українського правосуддя, він зіштовхнеться з громадськістю, з журналістськими розслідуваннями та роботою парламентського комітету», – заявив пан Соболєв.

«Електронне декларування – це лакмусовий папірець, який показав, що влада ніколи не збиралася боротися з корупцією. Порушення закону та зобов’язань перед ЄС та МВФ, означає що українська влада показує, що вона не збирається виконувати закон. Це провокація українського суспільства так само його не виконувати», – вважає Олександра Дрік, Голова Ради ГО «Громадський люстраційний комітет», координатор коаліції «Декларації під контролем».

Народний депутат України Сергій Лещенко заявив, що безпосередню відповідальність за зрив електронного декларування несе Президент. Таку саму думку поділяє народний депутат України Мустафа Найєм. «Рівно у ці хвилини Президент Порошенко міг покликати до себе Гройсмана, голову Держспецзв’язку, Турчинова, усіх відповідальних людей, посадити їх за стіл та сказати, що це наша відповідальність, давайте це зробимо. Замість цього, він замилює очі виступами по телевізору. Якщо Президент звертається з екранів та говорить, що треба ввести електронне декларування, а якийсь маленький чиновник каже «ні», ми всі розуміємо, що це маячня», – вважає народний депутат.