На перших закупівлях ліків через «ProZorro» Державна пенітенціарна служба зекономила 5 мільйонів гривень – Мін’юст, громадські активісти

WATCH IN ENGLISH

Київ, 21 вересня 2016 року – Цього року на перших закупівлях медикаментів для Державної пенітенціарної служби через систему «ProZorro» зекономили понад 5 мільйонів гривень. Про це під час прес-брифінгу в Українському призовому медіа-центрі повідомила Наталія Севастьянова, перший заступник міністра юстиції України. «Ми очікували, що витратимо мінімум 15,8 мільйонів гривень, а витратили 10,5. У середньому економія [різниця між очікуваною вартістю і запропонованою ціною] склала 34%. За деякими позиціями [протитуберкульозні препарати] економія склала 69%. Це вражаючі цифри, тому що такої економії на державних закупівлях у Служби ще не було», – заявила пані Севостьянова. Вона зазначила, що Державна пенітенціарна служба кожного року була недофінансована приблизно на 40%. Завдяки цій економії з’явилися додаткові ресурси для реформи пенітенціарної системи.

Особливістю цьогорічних закупівель було і те, що лот включав у себе лише один вид лікарських препаратів. З такими рекомендаціями виступили експерти Всеукраїнської мережі людей, що живуть із ВІЛ/СНІД. «Це дозволило безпосереднім виробникам взяти участь у тендері і тому запропонувати найнижчі ціни», – зазначила Наталія Севостьянова. Раніше об’єднання різних видів препаратів в один лот різко звужувало кількість компаній, які могли взяти участь у тендері.

Водночас, зауважив Сергій Дмитрієв, член координаційної ради Всеукраїнської мережі людей, що живуть із ВІЛ/СНІД, антибіотики все таки об’єднали в один лот. «Ми знову звернулися до фінансової інспекції з проханням перевірити цю ситуацію», – зазначив він. Також, на його думку, недоліком є умова про оплату постачальнику протягом 90 днів після поставки препаратів. «Це невигідно постачальнику. І багато з них відмовляються від участі просто тому, що розрахунок через 3 місяці після поставки – це незрозуміла практика», – пояснив Сергій Димитрієв. Також, додав він, у тендерах ніяк не прописали нюанси, пов’язані з тим, що Мін’юст буде правонаступником Державної пенітенціарної служби. «Ми бачимо тут дві великі проблеми: це або дика халатність, або дика корупція», – заявив він.

Наталія Севостьянова нагадала, що у 2014-2015 роках держава та установи виконання покарань витратили на закупівлю медикаментів близько 140 мільйонів гривень (68,5 та 72,3 мільйонів відповідно). «Ми виявили просту істину – що  на всіх закупівлях ДПС перемагали лише дві компанії, які по черзі змінювали одна одну. Відповідно, внаслідок відсутності здорової конкуренції ціни були високі», – зазначила вона. Систему «ProZorro» намагалися використовувати і раніше, але «завжди знаходили способи зробити так, щоб тендер або не відбувся, або не відбувався дуже довго, або був оскаржений, або скасований». У липні цього року Мін’юст, Transparency International, Центр протидії корупції та Всеукраїнська мережа людей, що живуть із ВІЛ/СНІД підписали меморандум про співпрацю, що передбачає проведення аудиту попередніх закупівель ДПС та навчання нових співробітників Департаменту закупівель. У рамках цього меморандуму надали відповідні рекомендації тендерному комітету ДПС.

«Ми в подальшому будемо аналізувати ці закупівлі і сподіваємося, що коли вони вже перейдуть безпосередньо до Міністерства юстиції, вони будуть усі поводитися під контролем учасників меморандуму на постійній основі», – додала Наталія Севостьянова.