Закон про енергоефективність будівель закладе базу для максимально вигідної термомодернізації та запустить ринок енергоаудиту – Геннадій Зубко

WATCH IN ENGLISH

Закон 4149 про енергоефективність будівель закладе основи для того, щоб завдяки професійному аудиту проводити максимально якісну термомодернізацію будівлі, як результат, економити на комунальних послугах. Про це повідомив Геннадій Зубко, віце-прем’єр-міністр – міністр регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, під час прес-брифінгу в Українському кризовому медіа-центрі. «Завдяки підвищенню на один клас енергоефективності ми отримуємо до 25% зменшення споживання. А якщо, наприклад, ми переводимо будівлю з класу F у клас A– вже маємо приклади по Україні, коли економія споживання – 73%», – зазначив пан Зубко. Крім того, досвід Німеччини та Польщі показав, що термомодернізація житла збільшуватиме його ринкову вартість приблизно на 10%.

За його словами, у разі успішної імплементації по всій Україні, термомодернізація дозволить економити приблизно 9 мільярдів кубометрів газу щорічно, і не витрачати 52 мільярди гривень на субсидії. «Основне наше завдання – щоб люди мало платили за комунальні послуги, і щоб ми не покривали надмірні витрати за рахунок держави, у результаті чого люди не отримують ні якісних послуг, ні теплого приміщення, ні певності у тому, що вони споживають те, що вони споживають», – наголосив Геннадій Зубко.

Закон 4149 – частина зобов’язань у рамках Угоди про Асоціацію і Третього енергетичного пакету

Геннадій Зубко нагадав, що цей крок є одним із зобов’язань України у рамках адаптації до вимог 27-ї і 31-ї Директив ЄС та у рамках Третього енергетичного пакету: саме вони визначають «дорожню карту» змін. До неї, окрім майбутнього закону про енергоефективність будівель, входять вже прийнятий закон «Про особливості права власності у будинку», а також ще два законопроекти – 1581-д «Про житлово-комунальні послуги», 4901 «Про комерційний облік».

До 50% вартості компенсуватимуть із Фонду енергоефективності

Приблизно 50% вартості заходів термомодернізації можливо буде компенсувати завдяки Фонду енергоефективності, який співфінансуватимуть держава і західні партнери. «У залежності від того, на який клас енергоефективності буде переведена будівля, буде збільшена і компенсація», – зазначив Геннадій Зубко. Ключова мета закону про енергоефективність – «оцифрувати результат, за який може бути надана допомога». Проект закону про Фонд енергоефективності зараз проходить обговорення із західними партнерами: передбачається, що вони співфінансуватимуть фонд.

Ініціатива – за власником, «дорожню карту» забезпечує держава

Геннадій Зубко зазначив, що ініціювати термомодернізацію будівлі повинен саме її власник, а держава, у свою чергу, пропонує чітку «дорожню карту» для здійснення усього процесу. Першою його ланкою буде енергоаудит – експертна оцінка поточного класу енергоефективності будівлі.  «Енергоаудит  дасть можливість знати точний технічний стан будівлі і комунікацій. Так управителю спільно зі співвласниками будинку буде набагато простіше складати плани термомодернізації», – зазначив Василь Ліман, президент громадської спілки «Асоціація управителів житла».

Василь Ліман додав, що, з огляду на величезну кількість багатоповерхівок, побудованих за одним проектом, можливо буде доволі швидко напрацювати типові проекти термомодернізації для таких будівель.

Закон 4941 запустить ринок енергоаудиту і ринок енергоефективності

Запустить ринок енергоаудиту в Україні також закон 4941. Для повноцінної його появи буде необхідний деякий час, проте кінцева мета – щоб споживач міг обирати між десятками компаній, які пропонують свої послуги. Андрій Цибулько, голова Асоціації енергоаудиторів України, зазначив, що закон прописує запобіжники від можливих зловживань і закладає умови для росту цього ринку. По-перше, держава не братиме участі в атестації енергоаудиторів. «На першому етапі атестацію проводитимуть вищі навчальні заклади, а на другому етапі, коли ринок більш-менш стане на ноги – це зможуть робити саморегульовані організації», – розповів він. Результати роботи енергоаудиторів публікуватимуть на сайті відповідного органу. Це забезпечить належний контроль якості послуг і буде запобіжником від цілеспрямованого просування енергоаудитором товарів певної компанії.

Геннадій Зубко зазначив, що повноцінний запуск ринку енергоаудиту та енергоефективності дозволить створити близько 75 тисяч робочих місць, причому, у підприємствах малого і середнього бізнесу. «Це мультиплікативний ефект не тільки з точки зору валютно-платіжного балансу країни – через те, що буде зменшено споживання газу і закупівля його за валюту, а ще й можливість додаткового надходження податків до бюджету», – зазначив він.

У перспективі масове створення ОСББ паралельно із термомодернізацією дозволять докорінно реформувати енергетичний сектор – побудувати систему опалення груп будинків, що дасть можливість звільнитися від теплотрас,  ефективно використовувати енергію і надавати якісні послуги.

Геннадій Зубко, Василь Ліман та Андрій Цибулько висловили сподівання, що вищезазначений пакет законопроектів проголосують у Верховній Раді на цьому тижні. «Без цих законодавчих змін нічого зробити у напрямку зменшення навантаження на валютно-платіжний баланс і енергетичну незалежність країни ми не зможемо», – наголосив Геннадій Зубко.