Експерти та активісти презентували комплекс рекомендацій щодо посилення запобіжників перевищення швидкості як основного фактору підвищення безпеки на дорогах. За офіційною статистикою ДТП від Нацполіції, торік 1181 людина загинула у ДТП, причиною яких стало перевищення швидкості. «Якщо додати до цього інші ДТП, у яких загинули люди, і в яких на нашу думку як дослідників, швидкість також була фактором ризику, таких загиблих 2476 осіб – це 62% від усіх ДТП», – зауважив Віктор Загреба, адвокаційний менеджер Кампанії «За безпечні дороги», засновник ГО “Vision Zero”, під час прес-брифінгу в Українському кризовому медіа-центрі.
В Україні більшість водіїв перевищують ліміт на 20 км/год – дослідження
В Україні обмеження швидкості руху у населених пунктах – 60 км/год не відповідає рекомендаціям ВООЗ і є вищим, ніж в усіх країнах ЄС. До того ж, вважається нормою їхати на 20 км/год швидше, ніж встановлене обмеження, тож де-факто автомобілі у населених пунктах рухаються зі швидкістю приблизно 80 км/год. За результатами опитування серед водіїв, 58% інколи рухаються на 20 км/год швидше, ніж встановлено обмеження, 41% іноді їздять через населені пункти на швидкості понад 110 км/год.
За результатами моніторингу швидкості, проведеного у минулому році ГО “Vision Zero” за міжнародною методологією у Вознесенську Миколаївської області та Долині Івано-Франківської області, 88% усього транспорту їхали зі швидкістю понад 60 км/год. «27% – у Вознесенську і 37% – у Долині їхали 80 км/год і більше», – зазначив Віктор Загреба. В Івано-Франківську 71% водіїв їдуть зі швидкістю понад 60 км/год, 20% – понад 80 км/год у межах міста.
Встановлені в Україні ліміти швидкості недостатні
Згідно з рекомендаціями ВООЗ, найкращий ліміт швидкості у межах населеного пункту – 50 км/год. «Якщо автомобіль їде, як прописано у правилах в ЄС, зі швидкістю 50 км/год і щось раптово стається на дорозі, машині, щоб зупинитися, потрібно 25-27 метрів – це цілком достатня відстань, щоб побачити перешкоду. Якщо ж водій їде у межах українських норм – 80 км/год, йому для зупинки машини потрібно буде 52 метри – удвічі більше», – зазначив Віктор Загреба. Він додав, що більшість пішоходів виживають, якщо наїзд автомобіля трапився на швидкості до 30 км/год, і зазвичай помирають, якщо швидкість перевищувала 50 км/год.
Швидкість створює небезпеку і для життя самого водія, особливо якщо він не пристебнутий ременем безпеки – що в Україні є типовою ситуацією. «Автомобіль, який врізається у щось чи перекидається на швидкості 80-90-100 км/год, і пасажири не пристебнуті – це однозначно серйозні травми або смерть», – наголосив експерт.
Суспільна думка – «за» більші обмеження
Олеся Холопік, координатор кампанії «За безпечні дороги», старший менеджер проектів Центру демократії та верховенства права, зазначила, що у соцопитуваннях люди згадують швидкість серед основних причин ДТП і висловлюються переважно за посилення заходів для попередження порушень. 80% водіїв і 84% неводіїв висловилися за запровадження більш суворого покарання за перевищення швидкості. 68% опитаних підтримують зниження дозволеної швидкості до 50 км/год як стандартного рівня, а допустимого перевищення – до 10 км/год. 80% підтримують ідею штучних нерівностей для обмеження швидкості руху. 75% неводіїв і майже 60% водіїв вважають, що дозволена швидкість руху у населених пунктах має бути нижчою.
Опитування людей про емоційні асоціації із перевищенням швидкості, коли за кермом вони і коли швидко їде інший водій, показало, що у суспільстві існують «подвійні стандарти». «Про себе людина-водій впевнена, що вона є вправним водієм і може собі дозволити перевищити швидкість, але для інших водіїв це неприпустимо і ризиковано», – зазначила Олеся Холопік.
Рекомендації
На основі досвіду ВООЗ та кращих міжнародних практик експерти розробили комплекс заходів, які допомогли знизити смертність і травматизм на дорогах в інших країнах, розповів Тарас Шевченко, директор Центру демократії та верховенства права. По-перше, це підвищення покарання за перевищення швидкості: підвищення штрафів і позбавлення прав за перевищення швидкості на більш ніж 50 км/год. «Короткотривале позбавлення прав на 2-3 місяці даватиме кращий ефект, ніж тривале, тому що у другому випадку в українських реаліях люди шукатимуть усі способи відкупитися», – зазначив експерт. Також пропонують впровадити систему письмового попередження за перше порушення, але зі стягненням подвійного штрафу у випадку повторного порушення.
Наступні заходи – спеціальна зниження порогу допустимої швидкості, створення спеціальної інфраструктури (наприклад, «розумні» світлофори, які вмикатимуть червоний, якщо фіксують перевищення швидкості) та інформаційна кампанія. «Найбільша ефективність інформаційної кампанії – тоді, коли водночас ухвалюються закони про посилення відповідальності. Сама лише інформаційна кампанія у відриві від інших змін дає дуже низьку ефективність», – зазначив Тарас Шевченко.