Незалежні театри України об’єднуються у Гільдію – майданчик для співробітництва, моніторингу та комунікації недержавних театрів. За офіційними даними, лише у столиці кількість незалежних театрів втричі більша за кількість державних – 28 та 103 відповідно. Про це розповіла Ярослава Кравченко, голова Гільдії, засновниця Дикого театру і Сцени 6, під час прес-брифінгу в Українському кризовому медіа-центрі.
«Ініціатори цього незалежного руху – це люди, які хочуть залишатися в Україні, хочуть розвивати українське театральне мистецтво, і не бачать свій вихід як побігти десь за кордон, як роблять зараз кращі українські активи. Ми хочемо працювати тут, а для цього потрібно створити умови», – наголосила Ярослава Кравченко.
Серед основних напрямків діяльності Гільдії – створення комунікаційної платформи, аудит недержавних театрів, створення дискусійного клубу тощо. Важливою є також комунікація державних та недержавних театрів, наголосила член Ради Гільдії, менеджер культури ГО «Культурна Асамблея» Олена Салата. «Представники незалежної сцени хочуть спілкуватися з державним театром і хочуть бути представлені на майданчиках державного театру. І, власне, представники державних театрів говорять про те, що вони згодні на це – вони згодні бачити незалежний театр у себе на сцені», – підкреслила Олена Салата.
Серед інших стратегічних планів Гільдії – покращення законодавчої бази. На сьогодні незалежні театри оформлені по-різному – як ФОП, як ГО. Деякі театри взагалі ніяк не оформлені. Згідно з діючим Законом України «Про театри та театральну справу», така діяльність є некомерційною. «Проте майже всі театри, зокрема, державні, працюють як прибуткові підприємства та сплачують усі податки. Ми наполягаємо на тому, що театри мають мати окремий організаційно-правовий статус – театр. Ми будемо ініціювати внесення змін до закону», – наголосила Інна Гончарова, член Ради Гільдії.