Громади-партнери Програми DOBRE мережувалися та спільнодіяли на Фестивалі добрих практик-2019

“Фестиваль добрих практик громад-2019”, що відбувся 7 вересня у мальовничому міському парку Маловисківської громади, став платформою для обміну досвідом між громадами-партнерами Програми DOBRE: Маловисківською, Смолінською, Компаніївською, Новоукраїнською, Помічнянською, Дмитрівською, Новопразькою, Бобринецькою. Участь у заході брали понад 200 представників зазначених ОТГ.

У програмі Фестивалю відбулась низка подій: нагородження переможців конкурсу “Громада участі” та відзнаки за впроваджені місцеві ініціативи “Громади в дії”, презентації проектів та дієвих практик, візійна сесія з очільниками громад, тематичні майстерні змін (культурні, безпекові, інструменти участі, промоційні, молодіжні), майстерня флікерів, ярмарок громад, мистецькі та гастрономічні локації.

За успішне втілення місцевих ініціатив та використання інструментів участі відзнаки “Громади в дії” отримали: “Вартові безпеки Новопразької громади” та “КотиКолесо” – велобренд Новопразької громади; “Спорт єднає нас” (ініціативна група с. Цибулеве, Дмитрівська громада); “Ініціативи єднають” (ініціативна група с. Плоске, Дмитрівська громада); Громадський бюджет для громади (ініціативна група “Велика гривня”, Дмитрівська громада); “#ТутПотрібнаПарковка” (Маловисківська громада, ГО “Дієво”); “Мистецька платформа “Смолінські крила” (Смолінська громада, ініціативна група “Смолінські крила”); “Вірний друг” (ініціативна група з організації допомоги безпритульним тваринам, Компаніївська громада); “#ОбіцялиЗробили (Першотравенська ініціативна група, Компаніївська громада); Кіноплатформа у Бобринецькій громаді “Кіно там, де ти” (ГО “Центр територіального успіху”, Бобринецька ОТГ”); “Кіно просто неба” (Молодіжна рада, Помічнянська громада), “Клуб жіночого розвитку на базі Мам-центру” (ГО “В єднанні сила”, Новоукраїнська громада).

Кожна ініціатива – окрема історія, від ідеї до реалізації, доказ сміливості і відповідальності за свою громаду та зміни в ній, а головне – ідеї втілених ініціатив можна легко повторити у інших громадах.

Кульмінацією офіційної частини Фестивалю стало оголошення переможців Конкурсу «ГРОМАДА УЧАСТІ» – за найкраще використання механізмів участі громадян у місцевому врядуванні в Кіровоградській області. Конкурс тривав протягом літа, його завданням було заохотити ОТГ активніше застосовувати механізми участі та поширювати дієві інструменти залучення громадськості.

Лауреатами конкурсу визначено: Бобринецьку міську об’єднану територіальну громаду – “За прогресивне використання бюджету участі в громаді”; Маловисківську міську об’єднану територіальну громаду – “За широке залучення громадян до проектів участі”; Новоукраїнську міську об’єднану територіальну громаду – “За досягнення компромісу в громаді через механізм “громадських слухань”.

«Видався дуже гарний захід – у громад була можливість зустрітися один з одним, поговорити, обмінятися ідеями, досвідом, подивитися, що працює в тій чи іншій громаді і, можливо, взяти для себе цю практику. Про більшість практик, звичайно, вони можуть прочитати, але тут у них з’явилася можливість почути один одного, поставити запитання, дізнатися про абсолютно нові речі. Організовано добре, це була можливість усім разом об’єднатися і обговорити нові ідеї. Можливо, наступного року ми залучимо об’єднані громади, які не є партнерами Програми DOBRE. Для того, щоб вони обмінялися досвідом і показали, що їм вдалося досягнути, та перейняли досвід громад, які працюють з DOBRE», – поділився враженнями директор Програми USAID DOBRE Беррі Рід.

Під час Фестивалю представники та представниці громад-партнерів DOBRE міркували, як можна спільно розв’язувати актуальні проблеми ОТГ, дискутували концепції щодо міжмуніципальної співпраці та мережування через культурні і освітні проекти.

«Ми сьогодні обговорювали з нашими громадами-сусідами можливість реалізації спільних проектів. Наприклад, Новоукраїнська громада сьогодні потребує вирішення проблеми з водопостачанням. Ми можемо їм дати свою воду, яку ми беремо з річки Синюхи. Потужність нашого водогону складає 27 тисяч кубічних метрів на добу. Смолінці ж використовують лише 1200 кубометрів. Так само, сьогодні ми обговорили спільний проект з Маловисківською громадою – щодо відновлення плавального басейну», – розповів голова Смолінської об’єднаної територіальної громади Микола Мазура.

«Новопразька громада дуже хоче започаткувати туристичні маршрути, а тому ми поїдемо переймати досвід у Помічнянську громаду. Представники Смолінської громади запитували у нас про велоподію і ми запросили їх в гості, аби розповісти про організацію подібних заходів», – сказав Василь Гейк, секретар Новопразької селищної ради.

Фестиваль добрих практик – це й освітня платформа для громад. На тематичних “Майстернях змін” учасники обмінювалися досвідом імплементації ініціатив та проектів, напрацьовували дорожні карти, ідеї для спільнодій та мережування, а також поглиблювали власні знання про інструменти участі. Майстерні змін охопили питання безпекових, культурницьких, молодіжних ініціатив у громадах, а також всі бажаючі більше дізналися про бюджет для громадян та бюджет участі, промоцію ОТГ, як втілювати етноекспедиційні проекти для розвитку громад.

Серед напрацьованих ідей для мережування та спільнодій – створення проектів-візитів “Сусідини. Вечорниці”, стажування у громадах-партнерах, меморандуми про співпрацю та запровадження безпекових комплексних програм для школярів ОТГ, ідея для молодіжного мережування – екопросвітницька кампанія для профілактики спалювання листя в громадах, створення медіашколи для просування соціальних ініціатив, академія для менеджерів культури в ОТГ, навчання з розробки бренду громади, ентофестивалі та експедиції, створення “банку ідей” для розвитку громад та кейсів з успішних прикладів бюджету участі тощо.

Упродовж Фестивалю працював Медійний майданчик, участь у якому брали представники влади та громадськості – ділилися власним досвідом процесу роботи у рамках місцевих ініціатив та розповідали про успішні практики застосування інструментів участі і налагодження діалогу “громада-влада”. А всі бажаючі могли виготовити світловідбивний брелок (флікер) на безпековій локації “Безпека на дорозі – це життя”, що у якості проекту реалізує ініціативна група освітян Маловисківської ОТГ та у межах конкурсу грантів “Голос громади в місцевому самоврядуванні”.

Участь у Фестивалі брали представники громадського партнерства «За прозорі місцеві бюджети!», які впроваджують в рамках Програми DOBRE компонент “Бюджет для громадян”, та Головне територіальне управління юстиції у Кіровоградській області із проектом “Я маю право”.

Результатом Фестивалю є напрацьовані ідеї для спільних ініціатив, сприйняття учасниками заклику до мережування та партнерства, обмін досвідом, зокрема у сфері використання інструментів участі та втіленні місцевих ініціатив, визначені ціннісні орієнтири розвитку громад.

Завершився Фестиваль особливим ритуалом мережування: учасники зробили кольорові літачки з паперу, на якому написали побажання друзям і партнерам із громад, занотували свої контакти. Чому літачок – тому що у Малій Висці народився і жив відомий авіаконструктор Олександр Кудашев, і, можливо, його перший літак був паперовий.

Організаторами заходу виступили: громадська спілка «Громадські ініціативи України», Агенція сталого розвитку “Хмарочос” – регіональні партнери Програми USAID «Децентралізація приносить кращі результати та ефективність» (DOBRE) у Кіровоградській області, у рамках впровадження проекту «Голос громади у місцевому самоврядуванні», а також Маловисківська міська ОТГ.

***
Програма USAID «Децентралізація приносить кращі результати та ефективність» (DOBRE) − це п’ятирічна програма, що виконується міжнародною організацією Глобал Ком’юнітіз (Global Communities) та фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID). Програма спрямована на посилення місцевого самоврядування та створення кращих умов для розвитку ОТГ, підвищення рівня залученості громадян до прийняття рішень та забезпечення підзвітності та прозорості в громадському управлінні. Програма USAID DOBRE працює в 7 цільових областях: Дніпропетровській, Івано-Франківській, Харківській, Херсонській, Кіровоградській, Миколаївській та Тернопільській.