Майже 20 відсотків всіх інфікованих в Україні на сьогодні – це медичні працівники. Тобто кожен 5-ий. Вони – перші, хто потребує належних засобів захисту. Свій посильний внесок у забезпечення медичних працівників засобами захисту роблять волонтери, в нових умовах доводиться працювати Міністерству охорони здоров’я та ДП «Медичні закупівлі». USAID та Український кризовий медіа-центр в рамках проекту «Підтримка організацій-лідерів у протидії корупції в Україні #ВзаємоДія!» влаштували публічне обговорення для того, щоб пояснити: Яким чином забезпечити прозорість закупівель у період пандемії? Яка роль місцевої влади у цьому процесі? Що заважає забезпечувати медичних працівників необхідними засобами захисту?
Експерти стверджують, що сьогодні існує багато інструментів для моніторингу потреб медиків в індивідуальному захисті та розслідуванні проведень закупівель, які потенційно можуть містити корупційні ризики. Проте вони можуть бути використані як додаткові інструменти в комплексі зі зверненнями за інформацією до лікарень та відповідних державних структур.
«Важливо порівнювати закупівлі з потребами лікарень. Згідно з відкритими даними на сайті Кабінету Міністрів, суттєвий брак засобів захисту фіксується в Чернігівській, Луганській та Житомирській області. Там лікарі перебувають в найбільшій зоні ризику. На нашій карті медичного забезпечення можна переглянути інформацію щодо забезпечення лікарень засобами індивідуального захисту. Рекомендуємо використовувати карту у розслідуваннях після звернення до лікарень та уточнення інформації щодо того чи вони вчасно та правильно внесли дані. В цілому інформація дає змогу побачити загальну картину», – розповів Дмитро Усманов, розробник Карти медичного забезпечення YouControl.
«Залишки засобів індивідуального захисту для медиків можна перевіряти на порталі MedData. Це допоможе активістам і волонтерам найбільш раціонально розподіляти свої зусилля і допомогу», – додав Дмитро Бігунець, Уповноважений з антикорупційної діяльності ДП «Медичні закупівлі».
Представники волонтерських та благодійних організацій наголошують на недостатній координації з Міністерством охорони здоров’я. Дмитро Шерембей, голова Координаційної ради БО «100% життя» наголосив, що за 6 місяців Міністерством жодного разу не було зібрано основні фонди для того, щоб скоординувати свої дії.
«Ми фонд, який витрачає великі ресурси, шукає їх закордоном, а координації не відбувається. Між собою благодійні організації координують дії, але для нас більш важлива координація з державними органами. Ми маємо багато запитань. Зокрема, який обсяг гуманітарних вантажів було завезено в Україну? Наразі нема пояснення куди вони були завезені, які регіони були забезпечені. Під час доставки таких вантажів у нас не було відчуття того, що потреби лікарень стали менші. Скільки ми возили допомоги в лікарні – на тому ж рівні це залишалося. Це може бути пов’язано з тим, що ці вантажі перепродавалися», – пояснив він.
Марія Грішина, фінансова директорка Фонду «Пацієнти України», головна координаторка ініціативи «Об’єднуємось проти COVID-19», розповіла, що на початку пандемії майже жодна лікарня не була забезпечена засобами індивідуального захисту належним чином. «Організовуючи ініціативу “Об’єднуємось проти COVID-19” практично за місяць нам вдалося побудувати налагоджену систему з пошуку, тестування та доставки всього необхідного в лікарні. Весь час своєї роботи ми озираємося на МОЗ, щоб скоординувати наші дії для ефективної роботи», – сказала вона і навела приклад, що коли з’явилася інформація, що МОЗ закупив захисні костюми – на сайті відомства було вказано лише їх кількість і області, куди їх відправлять.
«Інформація про конкретні лікарні була відсутня. Якщо б ми знали це – могли б ефективніше розподіляти ресурси. Ми намагаємося співпрацювати з МОЗ, але нам не вдається отримувати необхідну інформацію, від якої залежить синхронізація наших дій. Зі свого боку ми ділимося з МОЗ інформацією про те куди і що ми доставляємо, щоб вони могли це врахувати при розподілі. Але ми не знаємо достеменно чи вони це враховують», – уточнила Марія Грішина.
Закупівлі в рамках COVID-19 виведені з під закону України про медичні закупівлі. І постановою Кабінету Міністрів №225 запроваджено новий порядок здійснення таких закупівель. Важливим елементом нових правил є те, що відповідальність за ефективне здійснення закупівель покладається на замовника.
«В рамках закупівель по COVID-19 ми попрацювали над усуненням такого корупційного ризику, як одноосібність прийняття рішень. […] Дотримання антикорупційних стандартів вимагає високої культури як працівників ДП, так і зовнішнього середовища. У нас є кодекс поведінки працівників ДП «Медичні закупівлі». Також особливу увагу ми звертаємо на перевірку наших партнерів, щоб не співпрацювати з ненадійними контрагентами. Щомісяця ми проводимо антикорупційні навчання», – розповів Дмитро Бігунець, Уповноважений з антикорупційної діяльності ДП «Медичні закупівлі».
Учасники обговорення погодилися, що в рамках передачі більших повноважень місцевій владі, вона повинна почати піклуватися не лише про ремонт доріг та благоустрій, а і про громадян, які проживають в регіонах, більшою мірою. Таким чином, місцева влада повинна також включитися в процес забезпечення лікарів засобами індивідуального захисту у тій мірі, наскільки це можливо.
«Не всі лікарні звітують про наявність засобів захисту. Зміни повинні публікуватися 1 раз в день. Місцева влада має стимулювати лікарні вносити дані точніше», – підкреслив Дмитро Усманов, розробник Карти медичного забезпечення для YouControl
«Місцева влада має вже думати про забезпечення населення медикаментами і лікарні всім необхідним, особливо в умовах пандемії. Вони можуть зробити це набагато оперативніше, ніж центральна влада», – сказав Дмитро Шерембей, голова Координаційної ради БО «100% життя».
«У нас просто немає інформації про те, що закуповує місцева влада», – додала Марія Грішина, фінансова директорка Фонду «Пацієнти України».
На жаль, через непереборні обставини представник Міністерства охорони здоров’я був вимушений скасувати свою участь у заході в останній момент. Але учасники обговорення адресували відомству запити, відповіді на які допоможуть мінімізувати втрати від пандемії коронавірусу і допомогти всім, хто долучений до закупівель, ефективніше виконувати свою роботу:
- Відкрити інформацію щодо планів закупівель засобів індивідуального захисту та щодо того коли і яка лікарня отримає найближчим часом поставки?
- Опублікувати календарний план поставок до кінця 2020 року в усі нозології та державні програми, для того, щоб благодійні фонди і громадські організації розуміли можливі ризики для надання допомоги пацієнтам з різними захворюваннями, які опинилися на другому плані через пандемію коронавірусу.