Військовий експерт: «БУК-М1» терористам могла надати тільки Росія

WATCH IN ENGLISH

Київ, 22 липня 2014 р. –  Комплекс «БУК М-1», з якого терористи збили літак рейсу MH17, вони могли отримати тільки з Росії. Про це на брифінгу в Українському кризовому медіа-центрі розповів командувач сил Протиповітряної оборони Збройних Сил України, заступник Міністра оборони України у 1996-2000, генерал-полковник Олександр Стеценко.

Експерт пояснив, чому Україна не могла бути причетною до падіння літака. За словами генерал-полковника Стеценка, всі літаки, які перетинають державний кордон України, супроводжуються в єдиній системі контролю повітряного руху України. Літак рухався визначеним коридором, тому в України не могло бути жодних сумнівів у тому, що цей літак був цивільним.

Командувач ППО ЗС України сказав, що ракетного удару на висоті 10100 км можна було завдати за допомогою зенітно-ракетного комплексу «БУК» або «Панцир С1», які є на озброєнні Росії. Проте оперативних даних, які б підтверджували присутність «Панциря С1» на території, з якої завдали удар, немає.

«І «БУК», і «Панцир С1» дозволяють виконувати бойові завдання за допомогою однієї автономної установки. Але мінімальна необхідна підготовка екіпажу для цього займає 6 місяців», – наголосив експерт.

Він додав, що за допомогою цієї автономної радіолокаційної установки важко захопити маломірну ціль, яка маневрує, проте пасажирський літак – це велика ціль, яка рухалася планомірно, тому захопити її було нескладно. При цьому, АН-26, в який, за поширеною думкою, начебто цілилися терористи, літає на висоті 6,5 км.

Крім того, Стеценко наголосив, що ЗРК «БУК», зокрема його бойова частина, мають унікальні характеристики, за якими його легко ідентифікувати. Тому, на думку експерта, російська сторона не допустить проведення повноцінного розслідування, зокрема, вивчення уламків літака та тіл загиблих. «Все, що можна було, вже підчищено», – сказав Стеценко.

Колишній командувач ППО ЗСУ закликав міжнародну спільноту дати належну оцінку цій катастрофі: «Враховуючи, що на борту були пасажири різних національностей, цю подію треба кваліфікувати як міжнародний тероризм», – сказав генерал-полковник.

Олександр Стеценко був заступником Міністра оборони України та командувачем військами Протиповітряної оборони України у 1996-2000 роках. Кандидат військових наук, доцент кафедри оперативного мистецтва, професор Київського університету ім. Т. Шевченка.