Скадовська міська громада Херсонської області утворена у 2020 році. Тоді навколо міста об’єдналися 18 сіл і 9 селищ. Разом створили територію площею 776 квадратних кілометрів. До війни населення громади складало 34 тисячі осіб.
Головна перевага громади – в унікальних природних умовах. Скадовськ – відомий кліматологічний курорт, який щороку відвідує близько 50 000 осіб.
Зазвичай у середині літа на міському пляжі – тисячі гостей. Тут особливо полюбляють відпочивати сім’ї з дітьми, адже море у Джарилгацькій затоці мілке й тепле. У місті щороку проходили всеукраїнські мистецькі фестивалі та конкурси, популярний дитячий фест «Чорноморські Ігри», спортивні змагання та інші заходи, які приваблювали гостей і допомагали місту розвиватися.
Сьогодні на міському пляжі – майже порожньо. На початку липня сюди потрапили уламки ракети, які ще більше налякали нечисленних відвідувачів.
Мер Олександр Яковлєв виїхав з міста 3 квітня, після того як окупанти почали наполегливо пропонувати співпрацю, пригрозивши спілкуванням «на підвалі» у разі відмови.
Про перші дні окупації згадує так:
«О 6:30 ми були на роботі. На той момент у місті вже не було поліції, СБУ, прокуратури – всі виїхали. З районної адміністрації повідомили, що в них є наказ і вони евакуйовуються також. Ми залишилися самі і продовжили жити».
У Скадовську росіяни вперше з’явилися 9 березня. Прийшли до міської ради, зібрали працівників у дворі, перевірили документи, оглянули, чи немає зброї. В той же день забрали стаціонарні комп’ютери та ноутбуки, начебто для пошуку якихось заборонених матеріалів.
Залишатися далі в міській раді було небезпечно. Та й що робити без техніки та інтернету? Вирішили перейти на дистанційний режим роботи.
«Наступного разу вони приїхали 16 березня. Заарештували мене, мого заступника Олександра Грищенка та секретаря міськради Юрія Палюха. Нас відвезли до поліцейського відділку, де протримали до 18:00, після чого відпустили і сказали: «Працюйте». Питали про учасників АТО, хто очолює «диверсантів», де у нас зброя, навіщо ми створили патруль і чому за ними слідкуємо, кому передаємо дані», – розповідає міський голова.
Оскільки поліції вже не було, з першого дня у Скадовську створили службу громадського порядку, щоб убезпечитися від мародерів. Окупанти сприйняли це як спробу чинити їм опір, організовувати партизанщину. Тоді ще у центрі міста зібрався великий мітинг – люди вимагали від росіян забиратися геть і відпустити нас. У відповідь розпочалися репресії. Заїхали підрозділи росгвардії, розмістилися в поліцейському відділку.
Спочатку на мера не тисли. Скоріше, намагалися схилити до співпраці.
«Наприклад, привезли свою гуманітарку, а нам кажуть, що ми маємо прийняти, – пояснює Олександр Яковлєв. – Я відмовився. Вони привезли самі, потім знову нам пропонують її роздати. Ми знову сказали, що не будемо цього робити. Їх це не влаштовувало, звичайно. Почали погрожувати: «Якщо не співпрацюєте, підете на підвал».
Люди в переважній більшості не хочуть співпрацювати з окупантами, чинять опір як можуть. Були випадки, коли по селах і в місті знімали російські прапори. Наприкінці червня був замах на одного місцевого підприємця, який допомагає росіянам, але він виявився невдалим.
Чим живе сьогодні громада? За словами Яковлєва, працюють комунальні служби – водопостачання, вивіз сміття, прибирання. Веде роботу відділ соціального захисту, є змога роздавати гуманітарну допомогу в невеликій кількості та надавати фінансову підтримку через громадські організації. Також працівники соцзахисту продовжують обслуговувати людей, які потребують особливого догляду вдома. Хоча ресурси дуже обмежені, важко з транспортом. По місту працює один рейс громадського транспорту. Проте є автобусне сполучення з Херсоном.
Курортного життя, звісно, немає. Майже все зачинено: пансіонати, бази відпочинку, готелі, парки розваг. На набережній трішки працюють місцеві, продають їжу, напої. Але останній «приліт» 6 липня поблизу пляжу, коли травмувалася дитина, ще більше відлякав людей від цієї території.
На місцевих жителів здійснюється посилений інформаційний тиск, їх переконують, що росія там назавжди, що ви тепер нікуди не дінетесь і мусите погоджуватися на співпрацю, жити далі. Відбувається пропагандистська блокада.
«Люди відрізані від українського мобільного зв’язку та від українського інтернету. Є російський інтернет. Люди намагаються обходити ті обмеження в користуванні мережею, але все одно це проблематично для багатьох. Немає готівки, не працюють банки, люди, які отримували пенсії через Укрпошту, зараз не можуть цього зробити», – вказує мер.
Війни без зрадників не буває. Є такі і в Скадовську – починаючи від голови окупаційної адміністрації Сергія Швайка і до кількох керівників освітніх закладів. Але таких небагато, відзначає Яковлєв:
«Жоден директор дитячого садочка чи школи не погодився співпрацювати. Вони знаходять когось серед працівників закладу чи ззовні, хто погоджується стати керівником, і оголошують, що вони призначили нового директора. Звичайно, усе це поза правовим полем. За моєю інформацією, дві з одинадцяти міських шкіл мають нових «керівників» – № 1 та № 3. Туди взяли людей, які там працювали раніше. І так само в дитсадку № 3. У той же час освітяни в нашій громаді у повному обсязі отримують заробітну плату. Зараз вони у відпустках».
Ніхто не очікував, що так станеться з Україною. Хоча, на думку міського голови, треба було активніше готуватися до різних варіантів розвитку подій і труднощів.
«Тероборону в нас фактично створили тільки наприкінці січня 2022 року, – зізнається він. – Ми їм виділили приміщення. Але до 24 лютого вони так і не почали свою нормальну діяльність. Не були повністю укомплектовані. Треба було б готуватися до сценаріїв відключення електрики, зв’язку, займатися підготовкою національного спротиву, співпрацювати більше з військовими. А так можна сказати, що в нас фактично люди не були готові до цього».
Але висновки, схоже, українці зробили вже в перший місяць війни. Найголовніший з них – кожен на своєму місці має робити максимум.
«Завдяки цьому ми досі живемо в Україні і боремося за звільнення усієї нашої території. Як на мене, Україна ефективно протистоїть російській агресії. Ми не пустили ворога далі, звільнили частину території, захопленої після 24 лютого. Сьогодні українці показують себе як мужній народ, об’єднаний метою звільнити наші землі від ворога. Це питання лише часу та ресурсів», – говорить міський голова Олександр Яковлєв. Він упевнений: «Скадовськ був і є українським містом, до якого ми повернемося».
Іван Антипенко
12.07.2022
Матеріал підготовлений у рамках спільного проекту Українського кризового медіацентру та Естонського центру міжнародного розвитку “Протидія дезінформації на півдні та сході України” за підтримки Європейського Союзу