Увага! У разі оголошення повітряної тривоги відвідувачі заходу можуть скористатися укриттям, що знаходиться у підвальному приміщенні Українського Дому
Напередодні Дня української писемності та мови, 25 жовтня 2023 року о 13.00 у прес-центрі Українського кризового медіа-центру (м. Київ вул. Хрещатик, 2) Громадська Ініціатива #інфоВАРТА проводить Круглий стіл на тему «Національний державний шрифт – яким йому бути?»
Тема обговорення – припинення використання шрифтів російського походження, надання українській абетці автентичного національного вигляду, використання її в офіційній графічній морфології і культурному обігу.
В українському суспільстві сформовано надзвичайно потужний запит на розвиток своєї ідентичності та усунення впливу держави-агресора в інформаційній, освітній, культурній сферах України.
Настав час для зміни графічного зображення української мови та розробки українського національного шрифту.
Питання до обговорення:
1. Чи треба відмовлятися від “русского гражданського шріфту”?Верховна Рада України планує припинити використання шрифтів російського походження (зокрема давньослов’янського шрифту «Іжиця» та похідних від нього) при оформленні деяких документів і грамот.
Але типові російські псевдокирилічні шрифти «гражданкі» використовуються не тільки для оформлення урочистих державних документів Верховної Ради та бойових стягів Збройних Сил. В усіх сферах повсякдення українська мова візуально практично не відрізняється від російської «русскій гражданскій шріфт» знищив візуальне сприйняття України через відсутність власної графіки національної абетки.
2. Що взяти за основу національного шрифту?
• нам потрібна легковзнана конструкція літер (графем), котру ми можемо використовувати і для друку книг, і для рукописного письма, і для плакатів або табличок державних установ
• шрифт має бути сучасним, але базуватися на історичних письмових та друкованих джерелах, з виразними ознаками українськості
• державний шрифт (або абетка) має виконувати роль національного державного символу та засобу самоідентифікації нації.
3. Які наступні кроки?Завдання державної політики у сфері утвердження національної графічної ідентичності. Пропозиції для законодавців.
Сьогодні, в колі митців, науковців, фахівців з дизайну та громадських діячів, котрі відомі своєю діяльністю з виборювання і творення української ідентичності, ми розпочнемо обговорення питання надання українській абетці автентичного національного вигляду та використання її в офіційній графічній морфології і культурному обігу
За додатковою інформацією Ви можете звертатися за номером +38 097 817 0416 [email protected].