Київський міжнародний інститут соціології (КМІС) показав, як змінювалось відношення жителів України до росіян.
Перед Революцією Гідності переважна більшість українців (70%) хотіли бачити обидві країни незалежними, але дружніми державами. Лише 15% наполягали на тому, що відносини мають бути як з іншими державами – із закритими кордонами, візами, митницями. Причому досить істотна частка респондентів (12%) бажали навіть об’єднання в одну державу.
Після окупації Криму і початку війни на Донбасі значно зросла частка тих, хто вважав, що відносини мають бути як з іншими державами (з 15% до 44%), хоча все одно 48% вважали, що країни мають лишатися дружніми (частка тих, хто виступав за об’єднання знизилася до 5%).
Одразу після широкомасштабного вторгнення до 79% зросла частка тих, хто хоче мати закриті кордони, візи та митницю з росією. До травня 2024 року показник лишається практично незмінним і фактично лише трохи знизився, але все одно становить 75%. Лише 12% зараз хотіли б, щоб країни були дружніми, і лише 0.3% хотіли би об’єднання країн в одну.
«Серед українців є чітке об’єднавче прагнення інтеграції України в євроатлантичний простір. І також чітке об’єднавче усвідомлення ворожості Росії та простих росіян. Українці можуть дискутувати щодо (не)доцільності перемовин з Росією, щодо поточних цілей та стратегічного вектору дій, проте абсолютна більшість українців хочуть відгородження від Росії та росіян», – зазначив у коментарі виконавчий директор КМІС Антон Грушецький.