«Таємна боротьба: українська інтелігенція в боротьбі за незалежність», «Історія українського підпільного руху опору: Друга світова війна» та «Історія українського підпільного руху опору: післявоєнні зміни» – такі назви мають документальні фільми, створені продакш-компанією Intelekt Media Origination. Про те, що об’єднує стрічки, учасники цього культурологічного проєкту розповіли на презентації, організованій ВГО «Молодий Народний рух» у колаборації з Міністерством молоді і спорту України та Всеукраїнським Молодіжним центром.
Міністерство молоді і спорту не вперше підтримую такі проекти. Про те, яку мету поставили цього разу, розповіла Начальник відділу реалізації програм управління утвердження української національної та громадянської ідентичності відомства Ольга Потєхіна.
Наповнення нашого інформаційного простору правильним україномовним контентом є одним з напрямів, який надзвичайно важливий в сфері утвердження української національної та громадянської ідентичності. На наш погляд, відеороботи, які зняті про людей та з людьми, які ще раз нас переконують в тому, що такі цінності, як самобутність, воля, безмежна віра в нашу Україну – це те, що прошито в нашому генетичному коді напевно в усіх поколіннях. Ми маємо надихатися тими людьми і тими прикладами тому що захищати і цінності і нашу територію зараз є обов’язок кожного і кожної.
Державна установа “Всеукраїнський молодіжний центр” як реалізатор державної політики в сфері утвердження української національної та громадянської ідентичності уже другий рік поспіль допомагає у створенні таких фільмів. В минулому році їх темою був Гулаг, а в цьому році акцент зроблено на Другу світову війну, українську повстанську армію і дисидентський рук шестидесятників.
«Унікальність тут ще в тому, що герої цих стрічок вже люди дуже поважного віку. Умовно кажучи, пройде 5, 10, 15 років, і цих людей фізично не буде, і оцю пам’ять про боротьбу проти радянського режиму можна буде зберегти через ці фільми. Молоді люди не застали жахи Радянського Союзу і через такий контент вони можуть доторкнутись до живих історій, тих наративів, які були тоді, і як боролись в ті складні часи українці за свою державність», – підкреслив Заступник начальника Відділу утвердження української національної та громадянської ідентичності. Всеукраїнського молодіжного центру Ігор Мельник.
На думку історичного консультанта, засновника просвітницького ресурсу history.malva Гліба Астахова, актуальність представлених документальних фільмів може проілюструвати постать Богдана Гориня, якому вже виповнилось 88 років.
«Ця людина боролася все своє життя. Ми розуміємо, що Богдану Миколайовичу, на жаль, вже багато років і багато чого ще не було сказано, і тому наше завдання – записувати ці унікальні спогади людей, які брали участь в тих революційних подіях, які формують сьогодні нашу українську ідентичність. Будемо відверті, що у нас формує як українців – це знання, що Стус боровся за мову. Значить, і ми маємо боротись за мову. Богдан Горинь з В’ячеславом Чорноволом та іншими дисидентами боровся за справедливість. Значить, і ми маємо боротися за справедливість», – підкреслив він.