Маріупольський театр поставив п’єсу Кая Гензеля

6 грудня на Камерній сцені ім. Івана Козловського Національної оперети України відбудеться прем’єра Вистава “Зовнішньо переміщена особа” за п’єсою Кая Гензеля «Klamms Krieg», а наступного дня автор п’єси проведе лекцію “Війна, штучний інтелект і майбутнє стійкості”. Обидві події стали темою брифінгу в Українському кризовому медіа-центрі

Художній керівник Першого недержавного театру Донеччини Terra Incognita  Анатолій Левченко зізнався, що відчуває відповідальність за те, що вперше в Україні пролунає п’єса, яка в Німеччині вже досить відома і була поставлена не один десяток разів.

«Ця п’єса говорить про багато речей в нашому житті. Вона про відповідальність, про конфлікт, про те, що потрібно людині, про знання. «Що таке істина?» – весь час питає цей старуватий професор, і він не знає відповіді на це, і хоче почути її від учнів. Вони ж в цій виставі уособлюються глядачами, оскільки це моновистава в повному розумінні, бо ці студенти оголосили йому бойкот і не розмовляють з ним під час лекції, так само, як глядач не може розмовляти з актором. І оце дуже складно було нам під час репетицій, тому що актор зазвичай тягнеться дати повштовх глядачеві і відчути реакцію від нього, а тут стає завдання навпаки – примусити глядачів відчувати себе ніякого», – зазначив Анатолій Левченко.

Зважаючи на такий великий спектр питань, бажання поставити п’єсу в театрі з’явилось ще до повномасштабного вторгнення, проте об’єктивні обставини цьому завадили – події лютого 2022 року, відсутність актора, який з Маріуполя вибирався через Грузія і Нідерланди, перебування режисера протягом десяти місяців у донецькій тюрмі. Повернутись до задуму вдалося лише з початком реалізації проєкту відродження мистецької діяльності Першого недержавного театру Донеччини Terra Incognita.

Автор п’єси, відомий німецький драматург Кай Гензель висловив власне бачення ідей, закладених у цей твір, і пояснив, чому хоче у Києві провести лекцію “Війна, штучний інтелект і майбутнє стійкості”.

«Я вважаю, що молоді люди, які виросли в Україні і, звичайно, хочуть орієнтуватися, займатися театром, зніматися в кіно і писати книги з цими питаннями, стикаються з абсолютно іншими речами, ніж ми у відносно безпечній Західній Європі», – зазначив Кай Гензель.

Лекція відбудеться 7 грудня у Goethe-Institut в Україні. Координаторка його культурних програм Єлизавета Сіренко відмітила, що з початком повномасштабного вторгнення Інститут змінив фокус з традиційного налагодження культурних зв’язків між німецькими та українськими культурними діячами і діячками на підтримку лише української культури. Були виділені кошти на стабілізаційний фонд культури та освіти, який і був спрямований на те, щоби в цей складний час такі організації могли продовжувати свою роботу.

«Цього року ми здебільшого зосередилися на ідею стійкості культури. Відповідно був фонд стійкості, який мав на меті допомогти тим організаціям і партнерам, яким ми допомагали минулі два роки, продовжити проект, який вони почали вже в іншій реальності. Водночас ми трохи повертаємося до нашої звичайної діяльності з комунікації з німецькими митцями і мисткинями. У нас в офісі для молодих театральних діячів і діячок буде можливість поспілкуватися з Каєм Гензелем. Ми дуже були раді пропозиції пана Анатолія зробити цей проект разом, тому що це ідеально відповідає нашим цінностям цього року», – підкреслила Єлизавета Сіренко.