Державна служба якості освіти: що зроблено у 2024 році

В Українському кризовому медіа-центрі відбувся публічний звіт Голови Державної служби якості освіти України Руслана Гурака. Були представлені результати роботи Державної служби якості освіти України у 2024 році, а також окреслено план діяльності на 2025 рік..

Державна служба якості освіти України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра освіти і науки та який реалізує державну політику у сфері освіти, зокрема з питань забезпечення якості освіти, забезпечення якості освітньої діяльності, здійснення державного нагляду (контролю) за закладами освіти щодо дотримання ними законодавства.

Одним з ключових напрямків діяльності установи є сертифікація педагогічних працівників, а саме організація самооцінювання учасниками сертифікації власної педагогічної майстерності, вивчення практичного досвіду їх роботи, та визначення за його результатами порогового балу.

«Сертифікація пройшла уже випробовувальний період протягом трьох років і показала себе як процедура хоч і нова, але дуже надійна, цікава і така, яка має один з найвищих рейтингів довіри в системі освіти. Вона повністю дає можливість показати свою педагогічну майстерність всім вчителям, які добро вільно записується на сертифікацію», – підкреслив Руслан Гурак.

Він також зазначив, що наслідками сертифікації є не тільки твердження, що вчитель виконує професійний стандарт вчителя, але і можливість отримати надбавку 20% до свого посадового окладу.

Загалом у 2024 році з 2984 учителів успішно пройшли сертифікацію 1478 (52%). З них 651 учитель початкових класів, 380 учителів української мови та літератури, 297 учителів історії та громадянських дисциплін, 150 вчителів математики.

Для забезпечення третього етапу — вивчення практичного досвіду роботи учасників сертифікації — підготовлено 2769 експертів.

В плані цифровізації Служба продовжила реалізацію експериментального проєкту з впровадження інформаційної (автоматизованої) системи зовнішнього оцінювання і самооцінювання освітніх та управлінських процесів у закладах освіти ІАС «EvaluEd».

На сьогодні в цій системі зареєстровано вже 15 643 користувачі. Це заклади загальної середньої, професійно-технічної освіти та засновники.

Протягом 2024 року 1 789 здійснили самооцінювання освітніх та управлінських процесів із використанням ІАС «EvaluEd». Уперше апробовано систему для проведення інституційного аудиту в одному зі столичних ліцеїв.

«Більшість директорів шкіл відверто говорили про можливості даної системи, і про те, наскільки вона їм допомогла організувати управлінську діяльність, подивитися на себе збоку, подивитися на освітнє середовище. І це дуже приємно, тому що ми мріяли про це і декілька років йшли до того, щоб саме самооцінювання давало поштовх і розвиток для школи, а не зовнішнє оцінювання, і заклади освіти не чекали перевіряючих для того, щоб почати працювати над своїми процесами», – наголосив очільник Служби.

У підзвітний період ключовий акцент в акредитації освітньо-професійних програм було зроблено на практичній співпраці закладів фахової передвищої освіти із роботодавцями.

За результатами акредитаційної експертизи прийнято рішення щодо акредитації 194 освітньо-професійних програм. Проведено постакредитаційний моніторинг 63 освітньо-професійних програм, щодо яких раніше прийнято рішення про умовну (відкладену) акредитацію без проведення акредитаційної експертизи.

У напрямку державного нагляду (контролю) у сфері освіти з початку 2024 року Державною службою якості освіти здійснено 183 позапланових заходів, з них 132 інституційних аудити та 51 перевірка закладів освіти.

Крім того, установа та її територіальні органи проаналізували діяльність 117 місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, їх структурних підрозділів з питань освіти. Територіальні органи Служби вивчили діяльність 109 місцевих органів управління освітою з різних питань.

Велика увага приділялась дослідницькій роботі у галузі. Результатом стало проведення восьми  моніторингових досліджень у системі освіти з питань якості освіти у закладах загальної середньої освіти в умовах воєнного стану (ІІ етап), підготовки закладів освіти до роботи у 2024/2025 навчальному році, сформованості соціально-емоційних навичок в учасників освітнього процесу (ДоСЕН), організації та проведення вступної кампанії у закладах фахової передвищої та вищої освіти, базових аспектів організації освітнього процесу в закладах фахової передвищої та вищої освіти в умовах воєнного стану, забезпечення функціонування державної мови в освітньому процесі, якості освіти у закладах фахової передвищої освіти та організації освітнього процесу для здобувачів освіти чоловічої статі призовного віку денної форми навчання у закладах вищої освіти.

У планах на 2025 рік відновити інституційні аудити закладів загальної середньої освіти у плановому порядку та інтегрувати для цієї мети систему EvaluEd, апробувати процедуру й інструментарій проведення інституційних аудитів у закладах дошкільної освіти, здійснити перехід до освітньо-професійних програм фахової передвищої освіти за дуальною формою навчання і передбачити можливість умовної акредитації освітньо-професійних програм для закладів фахової передвищої освіти лише в прифронтових регіонах.

«Ми розуміємо і чітко відчуваємо думку міністра освіти і науки України, який висловив свої побажання щодо масштабування процедури сертифікації педагогічних працівників.Провадимо дуже багато зустрічей і наукових дискусій з приводу того, чи можемо ми замінювати сертифікацію і атестацію, чи можемо ми поєднати цих два процеси? Сподіваюся до кінця 2025 року приймемо для себе остаточне рішення і спробуємо внести зміни відповідно до законодавства», – відмітив Руслан Гурак.

Наприкінці Голова Державної служби якості освіти подякував всім вчителям, викладачам і науковим працівникам, які роблять все від них можливе, щоб система працювала.

«Також дякую всім нашим міжнародним партнерам, які були з нами протягом року, які підтримували нас, і зробили все можливе, щоб допомогти нам у виборі та реалізації найкращих інструментів, які вже апробовані в Європейському і міжнародному вимірі», – додав він.