21-27 квітня в Києві відбувся Фестиваль Ветеранських Ініціатив Veteran Fest. В рамках цієї подіх понад 50 ветеранських організацій долучились до різноманітних заходів – ярмарки ветеранських бізнесів, театральних вистав за участю ветеранів, музичних виступів та концертів. Частиною фестивалю став і круглий стіл “Програми реабілітації та соціалізації ветеранів. Кейси, які працюють. Історії, які надихають”, що відбувся в Українському кризовому медіа-центрі. Під час заходу були представлені ініціативи з реабілітації і соціалізації ветеранів.
Народний депутат України, заступник голови Комітету з соціальної політики і захисту прав ветеранів Тарас Тарасенко розповів про те, які завдання виконує створений форум «Ветерани – шлях додому».
«Об’їздивши всю Україну, я зрозумів, що у нас дуже багато практик, які ми можемо один одному передавати. Ветерани, психологи, просто соціальні працівники готові ділитись практикою, яку вони напрацювали індивідуально. Для цього ми створили відповідні WhatsApp групи. Як законодавець, використовую це для того, щоб ветерани були долучені до законотворчої роботи. Зараз ми працюємо над двома великими проектами про фахівців супроводу ветерана та самоврядну організацію фахівців супроводу ветеранів», – проінформував Тарас Тарасенко.
З проєктом Fenix ознайомила волонтерка Анна Семеняка. Цей проєкт заснований подружжям Марини і Антона Мор Мормуль – лікарем-кардіологом психіатром і клінічним психологом, а також провайдером послуг психоделічної асистованої терапії ПАД.
Команда проєкту прагне провести психологічне відновлення для 300 українських ветеранів, ветеранок, учасників бойових дій та членів їх сімей на безоплатній для них основі.
Інший кейс – Центр психічного здоров’я та реабілітації ветеранів “Лісова Поляна” МОЗ України презентувала його директорка Ксенія Возніцина.
Центр представляє собой платформу, яка складається із медичного закладу, де велика команда лікарів неврологів, психотерапевтів, психіатрів працює з 220 пацієнтами. Ще один напрямок роботи – тренінговий центр, який надає навчальні тренінгові матеріали для всіх, хто цього потребує.
«Три кити, на яких побудована робота «Лісової Поляни» – це невидиме поранення, складні розлади психіки, всі ПТСР, далі – легка черіпно-мозкова травма і посткомаційний синдром, що в народі зветься контузією не зовсім вірно, і третій – експертна робота з людьми, які пережили полон і тортури», – зазначила Ксенія Возніцина.
Ветеран, лейтенант у відставці Сергій “Харизмат” представив студію рекреаційної терапії через прикладну імпровізацію для ветеранів та військових IMPROV 4.5.0 та проєкт HobbyWay.
Минулого року п’ять організацій утворили Коаліцію проветеранських організацій з питань психічного здоров’я. Для чого це було зроблено, розказали директорка ГО «Громадський рух «Жіноча Сила України» Наталія Умеренкова і директорка центру «Ярміз» Марина Сириця.
Серед інших кейсів були представлені «AVC int.» – соціальний проект міжнародної солюшн-компанії, засновниками якої є ветерани АТО/ООС та ветерани іноземних армій, пееш незалежне медіа на підтримку військових та їх сімей РRОЛюдей та простір театральної еволюції DRAMAN Theatres Trust.