У Києві оголосили про створення Національної бізнес-коаліції мікро- та малого бізнесу. Підприємці хочуть стати суб’єктом політики, а не її жертвою.
У Пресцентрі УКМЦ відбулася пресконференція, присвячена створенню Національної бізнес-коаліції мікро- та малого бізнесу (ММБ). Ініціатори заявляють: об’єднання асоціацій підприємців має стати платформою для діалогу з владою та репрезентації інтересів найчисленнішого сектора української економіки.
До складу Коаліції входять Національна платформа малого та середнього бізнесу, Рада міст “Захисти ФОП” та Альянс РОМБ, що загалом об’єднують 96 бізнес-об’єднань, 10 000 підприємств, 66 800 ФОПів і понад 380 тисяч найманих працівників.
Зробити голос підприємців гучним
“Сьогодні ми зібралися тут, щоб презентувати не просто якусь там чергову нову коаліцію, а сильну, згуртовану, репрезентативну платформу, яка об’єднує голоси тисяч українських підприємців. Тих, хто щодня тримає економіку на плаву, навіть у найскладніші часи”, – наголосив член Наглядової ради «Всеукраїнське об’єднання регіональних бізнес-об’єднань «РАДА МІСТ ЗАХИСТИ ФОП» Борис Емельдеш.
Він додав, що мікро- та малий бізнес – це не просто якась там економічна одиниця. Це люди, це сім’ї в кожному місті та селі. І мета створення коаліції – це зробити їхній голос гучним, а умови роботи стабільними, прозорими та чесними.
“Національна бізнес-коаліція це – результат об’єднання трьох впливових коаліцій, які вже давно існують і працюють. Ми – відповідь на виклики часу і об’єдналися, щоб зробити єдину силу, яка буде здатна захистити малий та мікробізнес і представляти його інтереси на всіх рівнях, від національного до регіонального”.
Борис Емельдеш також розповів, що вже є тривожні сигнали – 27% підприємств планують закриття. На кожного нового ФОПа припадає два, які планують згортання своєї власної справи. 62% підприємств вказують на податковий тиск, як на головну причину припинення своєї діяльності.
“Ми об’єднаємось для того, щоб цього не сталось, щоб зупинити ліквідацію підприємництва в нашій країні. Не через гасла, а через конкретні рішення, зміни до законів, консультації, аналітику та діалог”.
Міжнародний досвід доводить ефективність об’єднання малого і мікробізнесу
Старший економіст CASE Україна, експерт Економічної експертної платформи Володимир Дубровський зазначив, що, з точки зору політичної економіки, сила малого і мікробізнесу в єдності, тому що це масова категорія, яка дійсно не має доступу до дорогих лобістів, не має своїх депутатів, не має своїх міністрів і таке інше.
І, за його словами, досвід інших держав доводить, що об’єднання малого і середнього бізнесу або малого і мікробізнесу призводять до суттєвих зсувів у регуляторній політиці держави.
Далі експерт навів конкретні приклади з таких держав як США, Бразилія, Індія, а також ЄС.
“Міжнародний досвід говорить про те, що об’єднання підприємців – це сильна штука. Воно працює і воно має свої інструменти для адвокації інтересів, які нам теж треба навчитися використовувати на повну”.
Чого хочуть досягти учасники коаліції
Уповноважений представник Альянсу Регіональних Об‘єднань Малого Бізнесу Людмила Патіюк наголосила, що головною метою коаліції є те, щоб наша податкова і держава стали дружніми до підприємців. Щоб підприємці не боялися зайти в податкову, бо сьогодні підприємці, заявляють, що похід в податкову для них – це стрес. Навіть подзвонити до інспектора, щоб зробити звірку, вони бояться, тому що законодавство складно прописано.
“Як приклад складного законодавства, я можу сказати, коли ми ідемо на зустріч до податкової, податкова просить, щоб ми озвучували питання наперед, щоб вони змогли підготуватися і проконсультуватися з юристами. Тобто законодавство таке складне, що вони не можуть з голосу відповісти на ті питання, які ми, в принципі, виконуємо і використовуємо в щоденній діяльності. Ми його маємо розуміти, а їм потрібна консультація профільних відділів”, – розповіла вона.
Людмила Патіюк озвучила основні реформи, які просуває новостворена коаліція:
- Податкова реформа
- Ринок праці
- Детінізація торгівлі
Ключова мета коаліції – захист спрощеної системи оподаткування
Чому підприємці захищають спрощену систему оподаткування (ССО), пояснила Тетяна Слащук, заступник голови ГО «МІКРОБІЗНЕС ХМЕЛЬНИЧЧИНИ»:
“Спрощена система оподаткування – це легкий стартап для початку бізнесу, дуже легкий вхід в бізнес. Це мобільність, це швидкість прийняття рішень, це проста зрозуміла система для адміністрування держави. Це система, яка дозволяє працювати і не використовувати в своїй роботі юристів та бухгалтерів”.
За словами пані Тетяни, ще одна основна функція ССО – це соціально-економічна функція, адже мікро- та малий бізнес наповнює бюджет на 40% і дає змогу людям не
виїжджати з України, а це те, що стримує демографічний відплив.
“ССО – це реальні підприємці, які щоранку відкривають СТО, крамниці,
майстерні, бо не мають іншого виходу. Вони працюють на себе і наповнюють
бюджет виключно своїми силами. Через ССО працюють також малі підприємства, малі
виробники, волонтерські організації, родинні підприємства. Всі, кого не дуже охоче беруть великі підприємства на роботу, а це й люди похилого віку, це й ветерани, це ще не навчена молодь, вони всі можуть використовувати спрощену систему оподаткування. Мікробізнес – це локальність, яка на сьогодні підтримує привабливість життя в Україні. Тобто без нього дуже багато людей сьогодні вже б полишили країну і поїхали за кордон”.
Тетяна Слащук зазначила, що кожний восьмий з десяти підприємців використовує спрощену систему оподаткування.
“Це не просто цифри, це мільйони робочих місць, стабільні надходження до бюджету і можливість для громадян чесно і легально працювати”.
Коаліція – запит на партнерство
Модератор заходу Руслан Чорний, керуючий партнер «Фінансового клубу», звернув увагу:
«Ця коаліція — це не просто протест. Це сигнал. Це відповідь на запит мікробізнесу бути партнером держави, а не її жертвою. Бізнес об’єднується, щоб говорити з владою конструктивно, на рівних».
Національна бізнес-коаліція мікро- та малого бізнесу прагне не лише захищати підприємців, а й формувати політику разом із державою. Першим кроком до цього має стати налагоджений і постійний діалог з органами влади.