Київ, 3 червня 2015 року – XXI століття – це століття дезінформації. За таких обставин основне – зберігати медіа-грамотність, та не потрапляти під вплив чорного піару. Про це під час прес-брифінгу в Українському кризовому медіа центрі заявив Пітер Померанцев, британський публіцист, письменник та продюсер.
Слід бути обережними у використанні інформації у гібридній війні. І найгірший варіант – потрапити у пастку піар-війн з Росією. На думку журналіста, росіяни завжди переможуть у цьому, там хороші піарники. «У гібридній війні проти Росії треба шукати їхні слабкі місця, вони бояться розслідувань, зокрема, щодо корупції. Треба туди бити, де їм незручно, не слід входити в піар-війни, не годувати тролів», – порадив він.
Не слід шукати логіку в російській пропаганді, там немає вимальованої чіткої картини. “Це використання інформації, як мілітаризованої, це не ідеологія, використання інформації для тиску. Сьогодні одна країна друг, завтра – ворог, в залежності від ситуації”, – пояснює Померанцев.
Він радить працювати з активною частиною суспільства, тією, в якої якраз немає чіткого розуміння ситуації через різнобічну інформацію з кількох джерел. І не слід особливо перейматися тим, що певна частина є прихильниками «проросійських», зокрема, російськомовних ЗМІ, причому в різних країнах.
Пітер Померанцев, спираючись на дослідження аудиторії у різних країнах, розповів, що є потреба у створенні альтернативного не кремлівського медіа – якісного російськомовного ЗМІ. У більшості країн, зокрема, Прибалтики, Молдови та й України – є доступ до різних джерел інформації. «Але результат – це повна каша у головах у людей, це дуже серйозно. Бо головний аргумент лібералізму та ЗМІ – що якщо у людей є вибір різних точок зору, вони можуть для себе щось вирішити, це один з принципі демократії», – акцентував британський публіцист. Проте, виходить навпаки, що люди нікому вже не вірять, не знають де правда. «Але у цій інформаційній каші, коли нікому не віриш, твоя гравітація на боці того, хто більш емоційно та «кіношно» розповідає. І в цьому плані російські ЗМІ виграють», – акцентував пан Померанцев, пояснивши, що в Росії немає новин як таких, вони з нього зробили кіно. За його словами, людям не те, що подобається, вони просто дивляться, і це залишає слід. Вони емоційно прив’язані в «руский медийный мир”.
У цій ситуації слід боротися за те, як виграти довіру. Україна має про себе заявити в Європі. На думку Померанцева, краще, аби це робила не держава, а громадськість чи волонтери, до яких більша довіра у суспільстві, у тому числі й за кордоном.
Україна має працювати з інтелектуальною елітою закордоном, журналістами. Аби хоча б вони розуміли, що відбувається, а тоді вже вони впливатимуть на більш широку аудиторію. «Зокрема, є сучасна українська література. Перекладіть Андруховича чи Жадана англійською мовою, думаю, треба на цьому рівні працювати», – порадив публіцист.