Національний банк та експерти проекту USAID «Трансформація фінансового сектору в Україні» закликають підтримати проект закону 2456д «Про захист прав споживачів фінансових послуг», який мають виносити на голосування у другому читанні у четвер, 18 жовтня. Проект закону пропонує надати регуляторам фінансового ринку інструменти для захисту прав споживачівфінансових послуг, та передбачає адміністративну, цивільну, господарську відповідальність для фінансових установ, які приховують реальні відсоткові ставки на споживчі кредити, надають нерелевантну інформацію в рекламі та неякісні послуги споживачам.
«Національний банк та інші регулятори вбачають реальну проблему у тому, що у нас немає компетенції захищати права споживачів, немає відповідних прав та повноважень, щоб реалізовувати кращі практики Європейського Союзу, які нам дуже потрібні […] Даний законопроект дасть змогу нам як регулятору мати достатні повноваження для того, щоб встановлювати рівні правила гри на ринку», – зазначила Ольга Лобайчук, керівник проектів Національного банку України, на прес-брифінгу в Українському кризовому медіа-центрі.
За її словами, законопроект 2456д, у разі прийняття, дозволить забезпечити розкриття банками достовірної інформації про кредитування, встановити контроль за достовірністю реклами фінансових послуг та надасть регуляторам можливість можливість притягнути порушників до відповідальності.
Тетяна Грищенко, керівник юридичного напрямку проекту USAID «Трансформація фінансового сектору в Україні», зазначила, що в Україні ринок фінансових послуг значно менш розвинений, ніж, наприклад, у Польщі. Серед причин, чому громадяни не користуються фінансовими послугами – високі відсоткові ставки кредитів, та недовіра споживачів фінансових установ. За результатами моніторингу впровадження Закону про споживче кредитування, який набув чинності у червні 2017 року, здійсненого Проектом USAID «Трансформація фінансового сектору в Україні» – він є неефективним. Порушення, які нерідко здійснюють фінансові установи – надання неповної і неправдивої інформації у рекламі послуг кредитування, стягнення додаткової комісії за дострокову виплату кредиту.
«Щоб закон про споживче кредитування та інше законодавство, що регулює надання фінансових послуг споживачам, працювало у повному обсязі, необхідно, щоб регулятори фінансового сектору отримали відповідні повноваження […] та інструментарій, зокрема можливість накладати штрафи за недотримання законодавства про фінансові послуги для споживачів», – наголосила Тетяна Грищенко.
За словами співавтора законопроекту, народного депутата Руслана Демчака (фракція «Блок Петра Порошенка»), після початку дій правил, закладених у проекті заокну, можливе зниження відсоткових ставок кредитів. «Ставку може відрегулювати сам ринок. Якщо ми змусимо банки відкривати дійсну, реальну ставку і клієнт буде її бачити, ми створимо прозорість та конкуренцію на ринку, і коли фінансові установи працюватимуть прозоро – це вплине на зниження рівня ставки», – пояснив він.