Моніторинг українських медіа за 29 вересня 2015 року

Тристороння контактна група між Україною, Росією, і ОБСЄ, нарешті, підписала угоду про відвід зброї калібром до 100 мм від лінії зіткнення на Донбасі. Можливо, ця подія знаменна тим, що відбулася практично відразу після повернення Володимира Путіна з засідання Генеральної Асамблей ООН, де він виступив з промовою. У той же час, угода все ще чекає на остаточне підписання керівниками самопроголошених республік. У разі її реалізації, угода відкриває шлях до того, щоб сторони щільно займалися гуманітарними та економічними питаннями. Основна інтрига найближчим часом, судячи з усього, буде зберігатися навколо долі оголошених в окупованих територіях псевдо-виборів. Заява президента України про необхідність спеціальної миротворчої операції під егідою ООН на Донбасі дещо дисонує із загальною констатацією більш-менш тривалого збереження перемир’я в зоні конфлікту і просування в переговорах з озброєнь в Мінську. Хоча, навіть при успішному завершенні переговорів по Донбасу, питання Криму, найімовірніше, залишиться основним каменем спотикання в стабілізації ситуації в Українсько-російських відносинах в цілому.

Зимові газові проблеми має Європа, а не Україна, переконані експерти. Прокачування газу в українські газові сховища, сьогодні, необхідні в основному для забезпечення безперебійного його постачання в Європу в зимовий період. У підписанні зимового пакета по газу зацікавлені саме Росія і Європа: Європа потребує газу, а Газпрому потрібно продати газ, попит на який сьогодні істотно впав, упевнені експерти. Для закупівлі ж додаткового газу Україна чекає другий транш кредиту в обсязі 500 млн доларів, крім уже отриманих коштів.

Експерти відзначають, що зміни до бюджетного і податкового кодексів на користь місцевих бюджетів забезпечили фактичний початок децентралізації у відсутності змін в Конституції. Однак, суттєвих зрушень не очікують без реформування прокуратури та судової системи.

Місцева передвиборна кампанія політичних партій відрізняється беззмістовністю, зазначають оглядачі. Політичні партії фактично пропонують виборцям міркувати про глобальні, віддалені, загальнонаціональні теми замість того, щоб зосередитися на місцевих проблемах. Зате йде неприкритий підкуп, в тому числі за рахунок використання депутатського фонду.

СИТУАЦІЯ НА ДОНБАСІ
“У Мінську Тристороння контактна група підписала угоду про відвід з лінії зіткнення озброєння калібром менше 100 мм. Під документом стоять підписи Мартіна Сайдіка, Леоніда Кучми, Азамата Кульмухаметова. Тристороння контактна група очікує, що цей документ підпишуть  Олександр Захарченко та Ігор Плотницький. Україна також вимагає від окремих районів Донецької та Луганської областей негайного та неухильного виконання цих угод як невід’ємної частини Мінських домовленостей”, повідомила прес-секретар представника України Леоніда Кучми Дарка Оліфер. Відведення озброєння на Донбасі калібром менше 100 мм буде проводитися в два етапи. “Сьогодні президент Кучма, посол Кульмухаметов і я підписали доповнення до комплексу заходів. Свої підписи також поставили Пушилін Денис Володимирович і Дейнего. Захарченко та Плотницький, як нам пообіцяли, поставлять підписи пізніше. Документ припускає відведення у два етапи. Спочатку передбачається відвести танки, потім артилерію і потім міномети”, повідомив спецпредставник ОБСЄ Мартін Сайдік. ОБСЄ вітало підписання угоди. “Ця домовленість стане додатковою підтримкою для зміцнення перемир’я, яке триває вже майже місяць. Тепер пора далі збільшити рівень довіри між усіма сторонами і прискорити реалізацію заходів у політичній, гуманітарній та економічній сферах, щоб просунути далі мирний процес і зробити наступні кроки до повного виконання Мінських домовленостей”, вважає чинний голова Організації з безпеки і співробітництва в Європі Івіца Дачич.

Збереження режиму припинення вогню на сході України може знаменувати собою нову фазу вирішення конфлікту, заявив генеральний секретар ОБСЄ Ламберто Дзанньєр. “В останні кілька днів ситуація була дуже спокійна. Ми сподіваємося, що ця ситуація створить довіру між сторонами і що ми вийдемо на новий етап”, зазначив генеральний секретар ОБСЄ. Новий етап повинен привести до переосмислення конфлікту між сторонами і відкрити двері для нової гуманітарної допомоги, пояснив Дзанньер.

Україна перестала бути ключовою міжнародною темою. “Якщо взяти тексти виступів ключових спікерів вчорашнього дня американського і російського президентів, то з 12 сторінок тільки по 3 абзацу були присвячені Україні. У той же час Сирії приділили надмірну увагу. Сирія стала питанням номер один. Оскільки почалося перемир’я, багато видихнули повітря і подумали: не стріляють і добре. Трагедія, яка сьогодні розгортається на території Сирії та сусідніх держав, значно масштабніша з погляду людських жертв”, зазначив голова правління Міжнародного центру перспективних досліджень Василь Філіпчук. За його словами, багатьох заспокоїло перемир’я на Донбасі.

“Хоч і режим припинення вогню в цілому дотримується, всі пункти Мінського угоди не виконуються з боку Росії. Це, в першу чергу, стосується зобов’язання звільнення незаконно затриманих і засуджених громадян України, а також катастрофічних гуманітарних умов на українських окупованих територіях”, повідомив Президент України Петро Порошенко. Проведення псевдовиборів буде для Росії “червоною лінією”, перехід якої повинен зустріти скоординовану жорстку реакцію з боку трансатлантичного співтовариства, вважає президент. “Внесок України у справу підтримання міжнародного миру і безпеки дає нам моральне право розраховувати на таку ж допомогу від Організації в той момент, коли це питання для моєї країни має життєво важливе значення. Спеціальна операція з підтримання миру на Донбасі під егідою ООН могла б стати дуже корисним інструментом, який сприяв би реалізації Мінських угод”, заявив Президент України Петро Порошенко. Україна прагне слідувати букві і духу Мінських угод, чого і вимагає від протилежної сторони, підкреслив Порошенко.

Організація об’єднаних націй (ООН) давно вичерпала себе, як механізм врегулювання конфліктів, тому вона не може надати ніякої реальної допомоги Україні у вирішенні конфлікту на Донбасі, підвів підсумки Генасамблеї ООН директор консалтингової компанії William Iinvest Expert Віктор Медвідь. “Після розвалу Радянського Союзу і вже навіть наприкінці 80-х років минулого сторіччя почало ставати очевидним, що ООН, як інститут, створений з метою умиротворення держав від воєн і військових конфліктів, себе вичерпав. Ми бачили ситуацію з Югославією, Іраком, Іраном, і Єгиптом і т.д. ООН ніяким чином позитивно себе не зарекомендувала. І сьогодні в ситуації по Україні точно так само очевидно, що ООН нічим реально допомогти не зможе. ООН перетворилася не в організацію, яка повинна реально допомогти врегулювати конфлікт, а в якусь конференцію, яка має чисто дорадчий характер”, заявив Ведмідь. За його словами, навколо Генасамблеї в Нью-Йорку була створена штучна атмосфера важливості, яку накачали через ЗМІ, як будь-який інший інформаційний привід. Експерт упевнений, що такі заходи відвідувати важливо, щоб обмінятися поглядами на проблеми, що відбуваються у світі, але сподіватися на те, що це призведе до вирішення якихось військових конфліктів, не варто.

Києву вдасться повернути Донбас і Крим, причому досить скоро, вважає президент України Петро Порошенко. “Я абсолютно впевнений, що ми відновимо суверенітет над сходом країни за короткий час, і Крим теж в недалекому майбутньому буде українським. Я не сумніваюся що рано чи пізно – я б вважав за краще, щоб це сталося раніше – ми досягнемо успіху”, заявив президент. Референдум про незалежність Криму і входження до складу РФ був незаконним. “Цей фальшивий референдум не має жодних юридичних наслідків і не буде визнаний ніким у світі”, підкреслив Порошенко.

“Сподіваюся, протягом трьох найближчих місяців з’явиться потенційна можливість для прогресу з українського питання, США і Росія позначили шлях, по якому нам слід йти, щоб вирішити основні проблеми для того, щоб повною мірою виконати мінські домовленості”, заявив держсекретар США Джон Керрі через кілька годин після завершення російсько-американських переговорів на вищому рівні.

ГАЗ – ЕНЕРГЕТИКА
Україна чекає ще один транш коштів на закупівлю газу. “500 млн доларів – це перший транш, а ще з приводу одного траншу в 500 млн доларів від Світового банку йдуть переговори. Ніяких проблем взимку з газом я б не передбачав”, заявив генеральний директор центру досліджень енергетики (ЦІЕ) Олександр Харченко. Якщо раніше Україна була зацікавлена ​​в покупці газу в РФ, то зараз, навпаки, Москва зацікавлена ​​в його продаж українській стороні. Європа зацікавлена ​​в тому, щоб українські газові сховища були заповнені і російський газ надходив транзитом через Україну без проблем, підкреслив експерт. “Головна проблема Європи в зимовий період – отримувати газ з Росії без проблем. Для цього наші сховища повинні бути заповнені, щоб частина газу просто подавалася не з Росії безпосередньо, а з наших ПСГ. Відповідно, саме Європі цікаво, щоб ПСГ були заповнені належним чином”, вважає Харченко. Угода по зимовому газовому пакету після парафування в Брюсселі буде підписано російською і українською сторонами, упевнений експерт. “Я впевнений, що будуть підписані угоди по зимовому пакету. “Газпром” вже два роки зменшує обсяги видобутку тільки тому, що важко його продати. А цей зимовий пакет – це якраз шанс продати певний обсяг палива. Саме 2 млрд кубометрів нам потрібно, щоб повністю гарантувати прокачування газу взимку”, зазначив директор ЦІЕ.

Україна запропонувала ЄС запровадити єдиний стандартизований довгостроковий контракт на імпорт газу в ЄС і єдину формулу ціни на трубопровідний імпортний газ. “Упевнені, що такий підхід тільки посилить енергобезпеку Європи, оскільки, в принципі, в основі всіх останніх газових суперечок лежало саме відсутність єдиного підходу до ціноутворення і політичне трактування цього процесу традиційними постачальниками газу”, заявив керівник управління євроінтеграції Міністерства енергетики та вугільної промисловості Михайло Бно-Айріян. На його думку, якщо такі ініціативи будуть введені, тоді визначення ціни на газ буде позбавлено будь-якої політичної складової.

БОРОТЬБА З КОРУПЦІЄЮ
Президент України Петро Порошенко підтримав петицію щодо скасування грошової застави для осіб, які вчинили особливо тяжких корруціонних злочинів. “За результатами розгляду петиції хочу повідомити, що я підтримую пропозицію про недопущення застосування до осіб, підозрюваним або обвинуваченим у скоєнні тяжких або особливо тяжких корупційних злочинів, такого запобіжного заходу, як застава”, заявив Порошенко. Необхідно законодавчо впровадити обмеження щодо застосування застави до високопосадовців, підозрюваним або обвинуваченим у скоєнні корупційних злочинів, вважає президент.

РЕФОРМИ
Децентралізація почалася без змін до Конституції, вважає виконавчий директор Аналітичної платформи “21 листопада” Ярина Журба. “Перше, що було зроблено, це внесено зміни до Бюджетного та Податкового кодексів. Завдяки цьому в деяких регіонах було передано до 30% бюджетних коштів на місця. Наступний крок – об’єднання громад в регіонах”, відзначила аналітик. Без внесення змін до Конституції провести децентралізацію в повному обсязі не вдасться. “А управління з центру показало себе неефективним”, підкреслила експерт.

Без реформування в прокуратурі і судах, ніяких позитивних змін у країні бути не може. “Є певні зрушення в законодавстві, я з цим згоден. Але ми зараз не можемо говорити про зрушення в цілому, оскільки нам для цього потрібні різкі зміни. Якщо у нас не реформуються прокуратура і суди, то про які зміни ми можемо говорити. Ми не побачили перезавантаження системи. І зараз Україна знаходиться між двома рубежами – або ми припиняємо бути тією країною, яка хоче розвиватися, або все кардинально міняємо, щоб не скотитися вниз”, заявив директор Центру суспільно-інформаційних технологій “Форум” Валерій Димов. Експерт також не бачить прогресу в дерегуляції економіки.

Новий порядок розмитнення товарів неприйнятний і паралізує роботу бізнесу. “В черговий раз Державна Фіскальна Служба (ДФС) намагається провести псевдо-реформу замість встановлення чесних правил гри, що ще більше погіршує стан бізнесу. Проігнорувавши надії імпортерів на справедливі ціни розмитнення, прем’єр-міністр підписав постанову, згідно з яким усі товари тепер почали розмитнювати не по фактичної, а за заздалегідь визначеною ДФС, ціною”, заявив Одеський губернатор Міхеїл Саакашвілі. Новий порядок дозволяє фіскальної службі маніпулювати вартістю розмитнення в ручному режимі, підкреслив губернатор.

В Україні немає єдності, необхідного для просування реформ, вважає міністр охорони здоров’я Олександр Квіташвілі. “У нас через парламент проходить тільки 32% урядових законів. Тобто дві третини проектів не проходять. Якщо подивитися на країни, які реформувалися швидко, Грузію або Словаччину, там ця цифра – 95-100%. Тут важко працювати з усіма. Не можна зараз в когось там пальцем тикати і говорити, що він винен. Це така система, яка була збудована не для реформ, а для того, щоб змін було менше. Тому, я думаю, що потрібна конституційна реформа, треба мати більш мобільний і професійний парламент. Плюс, ще проблема бюрократії, коли процеси тягнуться по 4-6 місяців”.

ЄВРОІНТЕГРАЦІЯ
Верховна Рада потребує принципового рішенні, яке заборонить виносити законопроекти на розгляд парламенту без попереднього узгодження на відповідність європейським нормам, вважає екс-віце-прем’єр України з питань євроінтеграції Олег Рибачук. “Переважна більшість законопроектів сьогодні відверто лобістські, вони суперечать один одному. Це законодавче сміття. А рибку ловлять тільки досвідчені лобісти, юристи і нечесні бізнесмени. Кожна країна, яка вибрала перспективу членства в Європейському Союзі, повинна привести всю документацію в порядок”, Рибачук.

Україна повинна стати членом ЄС, заявив президент України Петро Порошенко на зустрічі зі студентами Колумбійського університету в Нью-Йорку. “Не має значення, чи готова європейська нація прийняти Україну чи ні. Я наполягаю, Європейський союз не може вижити без України. Демократична Україна має бути в ЄС. Я досить оптимістичний, що моя мрія втілиться”, заявив Порошенко

ЕКОНОМІЧНА СИТУАЦІЯ
Для України фінансування від ООН особливої ​​”погоди” не зіграє. “Це не програми розвитку, як у випадку МВФ або Світового банку. В ООН не багато грошей. Це прийнята практика, що фінансуються країни, де є такого роду конфлікти, як в Україні. 200 мільйонів доларів в нашій ситуації нічого не зроблять. Ці гроші підуть на фінансування гуманітарної програми – це забезпечення біженців житлом та іншим необхідним”, вважає економічний експерт Сергій Щербина.

ПАРЛАМЕНТ
Виборча кампанія основних політичних сил є беззмістовною, заявив генеральний директор Комітету Виборців України (КВУ) Олексій Кошель. “На превеликий жаль, у своїй виборчій кампанії суб’єкти виборчого процесу не пропонують стратегій і програм, механізмів вирішення місцевих проблем, а акцентують увагу або на загальнонаціональних гаслах, які не відносяться до компетенції місцевої влади, або на беззмістовних нейтральних гаслах. На жаль, на цих виборах наявність виборчої програми кандидата є скоріше винятком, ніж правилом”; в той же час активно використовується технологія підкупу, підкреслив експерт.

Депутатський фонд, з якого кожному народному обранцю виділяється по 500 тисяч гривень, йде на “підгодовування” електорату перед місцевими виборами, вважає економіст лабораторії законодавчих ініціатив Олександр Мозковенко. “Це досить велика сума, адже зараз бюджети дуже важко складаються і важко виконуються. Така практика існувала і раніше. Це дуже зручна форма, що дозволяє депутатам підтримати свій рейтинг. Але наскільки вони ці гроші доцільно витрачають – невідомо”, зазначає економіст.

ПРЕЗИДЕНТ
Право вето серед членів Організації Об’єднаних націй має бути скасовано, вважає Президент Петро Порошенко. “Колективний голос нашої організації повинен звучати абсолютно чітко. Україна виступає за поступове обмеження права вето з подальшим скасуванням цього права. Право вето не має стати актом прощення за злочини”, наголосив Президент.

НБУ
Курс гривні тримається без стрибків завдяки НБУ, вважає президент Центру антикризових досліджень Ярослав Жалило. “Курс утримує НБУ, який з весни цього року істотно змінив підходи до регулювання валютного ринку, досить рішуче взявся за протидію спекулятивним операціям. Також з’явилося більше впевненості у гравців ринку в стабільності національної економіки, є тенденції призупинення економічного падіння, поліпшується ситуація з надходженням ресурсів від експортерів. Все це дозволяє наповнювати ринок необхідними обсягами і навіть потроху поповнювати валютні резерви за рахунок валютних аукціонів”.

ВЛАДА І БІЗНЕС
Російські олігархи не будуть вказувати уряду України, як йому треба працювати, заявив народний депутат з фракції “Народний фронт” Микола Княжицький, коментуючи звинувачення з боку російського олігарха Костянтина Григоришина на адресу українського уряду і прем’єр-міністра. “Треба припинити жити в парадигмі, коли олігархи будуть диктувати уряду, як йому працювати. Ми жили так протягом багатьох років”, сказав народний депутат. “Україна фактично веде війну з Росією, і ці громадяни, якщо вже вони є патріотами України, повинні прийняти українське громадянство, як це зробила Наталя Яресько та інші міністри українського уряду”, відзначив Княжицький. “Але залишатися у громадянстві ворожої для України держави і відстоювати свої бізнес-інтереси таким чином – мені здається, не зовсім коректно”, зазначив представник “Народного фронту”. Російський бізнесмен Костянтин Григоришин в інтерв’ю “Українській правді” заявив, що нинішній український уряд зберіг колишні корупційні схеми, які були збудовані ще при Вікторі Януковичі.

У нинішнього керівництва країни бажання законсервувати владу залишилося таким же, як у Януковича. “Усі добре знають, що відбувається в Україні. Нічого не змінилось. Вбивства під час Майдану не розслідуються, тих, хто вбивав, не покарали. Приклади того, як виводилися гроші тих, хто був на чолі режиму Януковича, досі шокують нас. Корупція залишилася, тільки ставки виросли. Реформ немає, крім фасадної реформи нової поліції. Це бачимо ми, це бачать наші зарубіжні партнери. Вони дипломатично мовчать, але довіра та інтерес до України дуже серйозно знижується”, заявив глава правління Міжнародного центру перспективних досліджень Василь Філіпчук.