Особливостям та перевагам електронного врядування для місцевої влади була присвячена панельна дискусія в прес-центрі Українського кризового медіа-центру. В її роботі взяли участь Катерина Борисенко, керівниця департаменту досліджень та розробки ГО Social Boost, партнера Програми USAID DOBRE; Максим Хоружевський, головний спеціаліст відділу цифрової трансформації Софіївської громади Дніпропетровської області. В режимі онлайн до розмови з Естонії підключились Кирило Крабу, голова правління KrabuGrupp (Таллінн) та Аннемарії Хунт, аналітикиня ІТ-служби міської канцелярії (Пярну).
Захід організував Український кризовий медіа-центром спільно з Естонським центром східного партнерства, за підтримки Фонду Emerging Donors Challenge, Міністерства закордонних справ Естонії та Програми USAID «Децентралізація приносить кращі результати та ефективність» DOBRE.
![](https://uacrisis.org/wp-content/uploads/2021/02/50978120078_7016ca2f4b_k-1024x684.jpg)
За словами Катерини Борисенко, розвиток електронних сервісів сприяє активному залученню людей до процесів самоврядування. В якості прикладу вона привела ситуацію з обговоренням громадського бюджету.
“Наша платформа – хмарне середовище. За її допомогою будь-яка громада може автоматизувати процес роботи с бюджетом участі. Аналіз тих громад, де це діє, показує, що в електронній демократії жінки більш активні. Взагалі, найбільша зацікавленість в цьому проявляється у людей у віці 36-65 років. Їх не лякає ні цифровий підпис, ні нове програмне забезпечення”, – зазначила Катерина Борисенко.
![](https://uacrisis.org/wp-content/uploads/2021/02/50978822751_0101fceed2_3k-1024x683.jpg)
Максим Хоружевський розповів про досвід з цифрової трансформації Софіївської громади, відзнавчивши значну ефективність нових інструментів в налагодженні внутрішньої комунікації.
“Раніше люди дізнавалися про те, що відбувається в громаді, зі слів сусідів чи з газети, яку передплачували здебільшого пенсіонери, – пояснив він. – Тепер вони більш обізнані завдяки сайту, створеному на платформі DOSVIT, а також соціальним мережам. І людям подобається такий формат спілкування без звичних рамок і бюрократії”.
![](https://uacrisis.org/wp-content/uploads/2021/02/50978120358_45c8b3a610_k-1024x684.jpg)
А як електрона демократія інтегрована в місцеве самоврядування в країні, яка вважається європейським лідером з дигіталізації управління? З таким питанням модераторка дискусії Ірина Малик, координатор комунікації децентралізації програми DOBRE, звернулась до естонських колег.
“В електронному управлінні всі процеси віддаються туди, де вони відбуваються, – відповів Кирило Крабу. – Немає якоїсь великої бази даних, яка відповідає за все. Є тоненький прошарок X-road. Все інше віддано самоврядуванню, міністерствам, департаментам і далі до кожної людини”.
Детальніше про підсумки обговорення читайте у лонгріді на сайті Українського кризового медіа-центру згодом.
![](https://uacrisis.org/wp-content/uploads/2021/02/50978821921_0b10f90d0f_k-1024x684.jpg)
![](https://uacrisis.org/wp-content/uploads/2021/02/50978823521_dea97352df_k-1024x684.jpg)
![](https://uacrisis.org/wp-content/uploads/2021/02/50978823401_fe8f847eb9_3k-1024x683.jpg)