В Українському домі проходить фотовиставка “Спалах. Українська фотографія сьогодні”. На ній представлено понад 500 робіт 70 авторів. Серед них – вже відомі на весь світ кадри з «Азовсталі», зроблені Дмитром Козацьким. Про те, в чому є особливість представленої експозиції і взагалі ролі фотохудожників в сучасному мистецькому процесі, журналісту Олексію Ананову розповів мистецтвознавець, куратором фотовиставки Олександр Соловйов.
Є вислів: «Коли гармати говорять, музи мовчать». Проте, наше життя в останні місяці доводить, що музи не можуть мовчати, бо їх голос нам необхідний. Яким є місце митця та мистецтва в цей момент?
На переконання Соловйова, мистецтво має свою реальність. Вона створює вигаданий образ. Життя, брутально кажучи, це документ. І вони з давніх-давен змагаються. В той час, який ми переживаємо, у художника настає момент переоцінки цінностей. Він замислюється над тим, ким є сьогодні, що може зробити, чим може допомогти для спільної справи?
«У боксі є стан грогги, – порівняв мистецтвознавець. – У ньому були художники, перебуваючи в постлютневій реальності. «Не займатимуся цим мистецтвом, – говорили одні, – краще волонтерством». Інші казали: “Піду на фронт”. І чимало митців дійсно взяли до рук зброю. Мене вразили слова однієї поетеси, яка у сльозах запитувала, чому вірші не можуть убивати?»
![](https://uacrisis.org/wp-content/uploads/2022/10/ASS1227-1024x683.jpg)
Олексій Ананов поцікавився, чо була обрана саме така форма, адже фотографії, представлені на виставці, виглядають наче зліпок часу? Навіть, при відкритті підкреслювалося, що це не фотографія війни, а фотографія часу.
Куратор фотовиставки фотовиставки “Спалах. Українська фотографія сьогодні” вважає, що з точки зору швидкості фіксації того, що відбувається, з фотооб’єктивом нічого не може зрівнятися. Це миттєве мистецтво. Глибоке, серйозне художнє переосмислення війни та всього пережитого прийде ще скоро. Тому на перший план виходять медіуми, які можуть це показати тут і зараз.
«Нині час фотографів, – підсумував Олександр Соловйов. – Коли спресовується час, на перший план виходить категорія швидкості. Наскільки ти встигаєш ідентифікувати себе в тій реальності, яка змінюється, включити ті механізми, які здатні відобразити те, що відбувається».
![](https://uacrisis.org/wp-content/uploads/2022/10/ASS1261-1024x683.jpg)
![](https://uacrisis.org/wp-content/uploads/2022/10/ASS1242-1024x683.jpg)
![](https://uacrisis.org/wp-content/uploads/2022/10/ASS1269-1024x683.jpg)