Активісти презентували дослідження “100 корупційних схем в регіонах України”

У Прес-центрі Українського кризового медіа-центру презентували дослідження “100 корупційних схем в регіонах України”. Громадські організації роз’яснили у дослідженні, в чому полягають, та якими є причини конкретних корупційних схем на місцях.

Дослідження провели громадські організації “Разом проти корупції”, “Антикорупційний штаб” спільно із партнерами та залученими експертами й у співпраці із Коаліцією громадських антикорупційних організацій, до складу якої входять 22 організації з регіонів.

Як розповів у вступному слові презентації керівник проєкту “Кризова координація та управління в Україні”, ПРООН Назар Гром, корупція в Україні та у світі має багато різновидів – хабарництво, незаконне збагачення, кумівство, лобіювання, тощо. Він зазначив, що жодна країна так і не змогла позбвитися корупції, але дуже багато держав докладають значних зусиль для мінімізації корупційних ризиків.

“За даними МВФ, Україна кожного року через корупцію втрачає близько 2 млрд доларів. Це майже два річних бюджети на охорону здоров’я чи на освіту. Можете уявити ці масштаби коштів, які втрачає Україна через корупцію”, – розповіла керівниця відділу фандрейзингу та міжнародних комунікацій у ГО “Антикорупційний Штаб” Ольга Іванова.

За її словами, мета цього дослідження, перш за все – просвітництво громадян.

“Ми розуміємо, що не кожен українець є експертом в питаннях боротьби з корупцією, тому, не знаючи цих схем, вони легко можуть стати жертвами і постраждати від них. Ми хочемо просто та доступно донести цю інформацію до людей, щоб вони були більш проінформовані. По-друге, ми хочемо посилювати співпрацю громадськості та органів місцевого самоврядування в регіонах. Ми вже отримали запит на співпрацю від Львівської міської ради. Закликаємо всі регіони також долучатися. Ми плануємо далі розвивати цю ініціативу, долучати регіони для того щоб разом боротися з корупцією”, – зазначила Ольга Іванова.

_ASS2506

Керівниця ГО “Разом проти корупції” Оксана Величко наголосила, що дуже сподівається, що це дослідження допоможе громадянам, громадським організаціям та депутатам, які пішли із добрими намірами у владу, розуміти, які є корупційні схеми, як розкрадаються наші гроші і встановити контроль над використанням коштів.

“Реформа децентралізації суттєво збільшила бюджети місцевих громад. Тобто грошей стало більше. Але, на нашу думку, контроль за використанням коштів на місцях не покращився. Державний контроль туди не дійшов, правоохоронні органи стають частинами схем, органи влади на місцях часто піддобрюють правоохоронні органи для того, щоб ті могли якісь злочини прикрити”, – розповіла Оксана Величко.

_ASS2509

Заступник голови Національного агентства з питань запобігання корупції Іван Пресняков зазначив, що такі дослідження – це очевидно суттєва допомога для НАЗК.

“Ми в НАЗК готові використовувати це дослідження та поширювати серед антикорупційних уповноважених, які працюють на місцевому рівні. Ми будемо аналізувати схеми, які описані в дослідженні та напрацьовувати заходи щодо їх мінімізації”, – запевнив Іван Пресняков.

У дослідженні громадські активісти описали 100 корупційних схем в регіонах України у таких сферах як: закупівлі, оренда майна й землі, будівництво, транспортні перевезення, діяльності комунальних підприємств, дитячих садків, лікарень та ін. – усього більше 30 напрямів.

Переглянути та завантажити дослідження можна нижче.

_ASS2502
_ASS2515